Okolicu Vodnjana sa skoro svih strana pritišće problem divljih odlagališta otpada. Pravila skoro da nema - smeće i građevinski otpad bacaju se u gotovo podjednakoj mjeri uz najprometnije ceste Vodnjanštine kao i na udaljena poljoprivredna zemljišta.
Jedno od takvih odlagališta nedavno su uočili šetači na novootvorenoj hodočasničkoj ruti Camino Istriano, pored dionice koja prolazi uz sam Istarski ipsilon, južno od štancije Guran, o čemu smo pisali na Istra24.
Lokacije se čiste prema prioritetima
Nažalost, među odbačenim građevinskim materijalom, na pojedinim su se gomilama našle i ploče od opasnog azbesta pa je jasno da čišćenje ovih smetlišta mora biti izvedeno stručno. Komunalna tvrtka Contrada, prema riječima pojedinih stanara iz okolice, na upit o mogućnosti uklanjanja otpada obavijestila ih je da se takva aktivnost pokreće prema nalogu Grada, pa smo komunalnoj palači uputili upit vezano za divlje deponije na ovoj lokaciji i načine na koje građani mogu zatražiti njihovo uklanjanje.
"Grad Vodnjan-Dignano i društvo za obavljanje komunalne djelatnosti Contrada itekako su svjesni problema divljih deponija na Vodnjanštini i sustavno rade na uklanjanju otpada iz prirode te sprječavanja nastanka novih. Poznate lokacije čiste se prema prioritetima i dinamici koju određuju redovne aktivnosti Contrade te nije realno očekivati da se divlji deponiji čiste "danas za sutra" po pojedinoj dojavi", rekli su nam.
Očišćene dvije lokacije uz Camino
Podsjetimo, novu hodočasničku rutu krajem prošle godine podržali su gradovi i općine južne Istre kojima njena trasa prolazi, a podršku u osnivanju dale su i pripadajuće turističke zajednice. Od Grada Vodnjana doznajemo da je ovog mjeseca održan koordinacijski sastanak na temu uklanjanja otpada s rute Camino Istriano na području ovog grada, a na njemu su, uz gradonačelnika Edija Pastrovicchija, sudjelovale i direktorice Turističke zajednice Vodnjana Morena Smoljan Makragić te društva Contrada d.o.o. Daniela Cetina.
"Na sastanku je dogovoreno da će Turistička zajednica po svakom obilasku terena i nailaska na onečišćenu lokaciju o tome izvijestiti Contradu, koja će lokaciju očistiti. Na taj način su već očišćene dvije lokacije na trasi Camina na području Galižane. Istim načinom rada radi se i dalje, a dinamika čišćenja ovisi o vremenskim uvjetima i ostalim redovnim aktivnostima. Prema dogovoru, dio troška čišćenja financira Turistička zajednica, a ostalo Grad", rekli su nam iz komunalne palače.
Zbrinjavanje azbesta i ostalog opasnog otpada, na koji djelatnici Contrade naiđu na terenu, Grad po pronalasku ugovara s ovlaštenim zbrinjavateljima.
Ukoliko građani sami pronađu ilegalno odlagalište, uobičajeni je postupak, kažu iz Grada, da se o ilegalno odbačenom otpadu obavijesti komunalni redar, koji sačinjava zapisnik te izdaje nalog Contradi za uklanjanje.
"Ukoliko djelatnici Contrade ili komunalni redari među otpadom pronađu išta po čemu je lako utvrditi identitet počinitelja, komunalni djelatnik počinitelju izdaje kaznu za nepropisno odlaganje otpada", objasnili su iz komunalne palače.
Likvidot
Godina borbe s divljim deponijima
Podsjetimo, Grad Vodnjan je tijekom 2023. godine pokrenuo projekt uklanjanja divljeg deponija u Galižani, vrijedan oko 100 tisuća eura, od čega je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrio 40 posto. S južne je strane grada pokrenuta i sanacija divljeg odlagališta građevinskog otpada, onog u zoni Likvidot, uz samu Vodnjansku cestu, vrijedna preko 140 tisuća eura, od čega je 52 tisuće također pokrio Fond. Osim čišćenja koje se odvija u etapama i tijekom kojeg je uklonjeno preko 350 tona otpada, problem Likvidota od ljetos se rješava i nadzornim kamerama koje bi trebale spriječiti novo nanošenje otpada.
Privatne će se osobe, u slučaju utvrđivanja prekršaja, tako kažnjavati novčanim iznosima od 1.327 do 13.272 eura, dok su za pravne osobe predviđene kazne u rasponu od 2.654 pa do čak 26.544 eura.