Život

PODATAK KOJI NAS NE VESELI

Hrvatska je peta najgora u Europi po rastu cijena

Cijene hrane i pića na policama trgovina u prosincu 2022. godine u odnosu na prosinac 2021. u Hrvatskoj porasle 19,7 posto, dok su proizvođačke cijene rasle 16,4 posto, što bi značilo da su za oko 20 posto poskupljenja "odgovorni" trgovci


 
2 min
Istra24
Ilustracija - Pixabay

Cijene hrane i pića na policama trgovina u prosincu 2022. godine u odnosu na prosinac 2021. u Hrvatskoj porasle 19,7 posto, dok su proizvođačke cijene rasle 16,4 posto, što bi značilo da su za oko 20 posto poskupljenja "odgovorni" trgovci

RAST cijena na policama u Hrvatskoj bio je 20 posto veći od rasta proizvođačkih cijena, piše Jutarnji list, navodeći da smo po rastu cijena peti najgori u Europi.

Cijene hrane i pića na policama trgovina su u prosincu 2022. godine u odnosu na prosinac 2021. u Hrvatskoj porasle 19.7 posto, a podaci Europske asocijacije prehrambene industrije i Eurostata pokazuju da su proizvođačke cijene rasle 16 posto, što bi značilo da su za oko 20 posto poskupljenja "odgovorni" trgovci.

Iako su proizvođačke cijene na razini Unije pod utjecajem rasta ulaznih inputa (troškovi energije, transporta, papira, ambalaže, radne snage i ostalih faktora) u istom mjesecu rasle 20.1 posto, rast cijena hrane i pića u trgovinama ostao je ispod tog iznosa, na 18.2 posto, a statistika pokazuje da su brojne druge europske države rast cijena hrane i pića uspjele održati ispod rasta proizvođačkih cijena.

Poput, primjerice, Belgije u kojoj su proizvođačke cijene rasle 25.6 posto, a potrošačke 15.7 posto, Francuske koja je, unatoč rastu cijena proizvođača od 19.7 posto, rast konačnih cijena obuzdala na 13.1 posto, Njemačke u kojoj su te dvije stavke otprilike na istoj razini ili Italije u kojoj su proizvođačke cijene rasle 16.7 posto, ali cijene u trgovinama 13.3 posto.

Hrvatska nije iznimka, ali je peta najgora u EU po većem rastu potrošačkih cijena od proizvođačkih.

Hrvatska nije iznimka, ali je peta najgora u EU po rastu potrošačkih cijena većem od proizvođačkih. Isti trend je u Austriji, Bugarskoj, Grčkoj, Irskoj i Litvi, a prema podacima udruge, najgora je situacija u Mađarskoj, u kojoj su troškovi porasli 45,6 posto, potrošačke cijene 49,6 posto, a službena inflacija iznosi 25 posto, što je najviše u EU.

Kada je u pitanju energija, podaci Eurostata navode da su u prosincu 2022. proizvođačke cijene krutih goriva porasle 8 posto u odnosu na godinu ranije, dok su cijene goriva u EU pale za pet posto, piše Jutarnji.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.