Život

DESET MINUTA KOJE ŽIVOT ZNAČE

INFOBIP DONIRAO PULSKU BOLNICU "Nadamo da će ovaj uređaj osoblju omogućiti da svoj posao obavlja na najvišoj razini jer to zajednica i zaslužuje"

Ovaj aparat skraćuje vrijeme stvaranja plazme s pola sata na dvadeset minuta. Tih je deset minuta od neprocjenjive važnosti prilikom spašavanja ljudskih života, kazala je voditeljica Odjela za transfuzijsku medicinu, doktorica Simović Medica * U trenutku kad vam hitno treba, deset minuta je vječnost. Kad zovete s terena, s politraumama, vama se deset minuta čini kao period od Uskrsa do Božića. Jednostavno to je nešto što treba odmah i svaka je minuta izuzetno bitna, složila se ravnateljica bolnice, doktorica Irena Hrstić


 
3 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Tomislav Pifar, Irena Pucić, Irena Hrstić, Aurora Volarević, Jasmina Simović Medica i Elis Matošević

Ovaj aparat skraćuje vrijeme stvaranja plazme s pola sata na dvadeset minuta. Tih je deset minuta od neprocjenjive važnosti prilikom spašavanja ljudskih života, kazala je voditeljica Odjela za transfuzijsku medicinu, doktorica Simović Medica * U trenutku kad vam hitno treba, deset minuta je vječnost. Kad zovete s terena, s politraumama, vama se deset minuta čini kao period od Uskrsa do Božića. Jednostavno to je nešto što treba odmah i svaka je minuta izuzetno bitna, složila se ravnateljica bolnice, doktorica Irena Hrstić

Dugogodišnji donator pulske Opće bolnice, Infobip, usmjeren na dobrobit lokalne zajednice, a posebno zdravstvenog sustava, nastavlja ulagati u poboljšanje kvalitete bolnice izdašnim donacijama.

Moderan uređaj za suho otapanje plazme

Danas su tako Odjelu za transfuzijsku medicinu predali moderan uređaj Barkey plasmatherm za suho otapanje doza plazme, vrijedan 65.000 kuna.

Irena Hrstić

- Ovo je primjer direktne povezanosti nas kao javne ustanove i zajednice koja nam pomaže. Donacije nam uvijek dobro dođu za opremu, uređaje i sve što se direktno primjenjuje na naše pacijente. Često to bude nešto nama, u tom trenutku, nedostižno iz redovnih sredstava. Kod odabira potrebe za donacije, vodimo računa o tome da ono što dobavljamo bude održivo odnosno da nema jednokratnu svrhu već da služi dizanju kvalitete pružanja usluga. Iskreno zahvaljujem donatoru. Infobip je u više navrata pokazao sklonost nama kao javnozdravstvenoj ustanovi, kazala je ravnateljica Opće bolnice Pula, doktorica Irena Hrstić.

Uređaj Barkey plasmatherm za suho otapanje doza plazme

Nastavak dugogodišnje suradnje

Potpredsjednica Infobipa za korporativne poslove i članica Uprave, Aurora Volarević, također je naglasila kako je današnja donacija samo nastavak dugogodišnje suradnje s pulskom bolnicom.

Aurora Volarević

- Prije dvije godine donirali smo respirator u jeku pandemije, a potom i dodatne uređaje za pedijatrijsku skrb. Želimo nastaviti doprinositi poboljšanju zdravstvene skrbi u Puli u suradnji s Općom bolnicom. Generalno nam je ove godine fokus na pomaganju lokalne zajednice i potrebitih te na poticanju rasta STEM-a. U prvoj polovici godine u te smo svrhe donirali više od 220.000 kuna, a očekujemo da će u drugoj polovici taj iznos biti puno veći, rekla je danas Volarević.

Zajednica zaslužuje najbolje

Prisutnima se obratio i Tomislav Pifar, ispred Pravne službe Infobipa.

Tomislav Pifar

- Drago nam je da smo kroz naše rezultate u prilici da možemo pomoći i donirati svugdje gdje je najpotrebnije, pa se tako nadamo da će i ovaj uređaj osoblju omogućiti da svoj posao obavlja na najvišoj razini jer to zajednica i zaslužuje, bio je jasan Pifar.

Važnost posjedovanja rezervnih aparata

Voditeljica Odjela za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Pula, Jasmina Simović Medica, donatorima je u znak sjećanja danas uručila i posebnu zahvalnicu.

Aurora Volarević i Jasmina Simović Medica

- Ovaj aparat će nam dobro doći jer intencija je da za svaki aparat koji koristimo u hitnoći, imamo još jedan rezervni. Plazma nam konkretno služi za liječenje koagulopatija koje se mogu javiti kod politraumatiziranih pacijenata, prilikom teških prometnih nesreća kad se kreće u postupak masivne transfuzije. Tad morate pripremiti četiri doze koncentrata eritrocita, istovremeno otopiti četiri doze plazme i pripremiti jedan pul trombocita da to sve bude spremno za pacijenta. A opet, treba nam i drugi aparat koji može opskrbljivati sve ostale pacijente koji u tom momentu traže plazmu, pojasnila je Simović Medica.

Plazma se dobiva iz pune krvi od dobrovoljnih darivatelja. Proizvodnjom nastaju jedan koncentrat eritrocita, jedna doza plazme i jedan sloj leukocita i trombocita, od kojih se potom rade koncentrati trombocita.

Jasmina Simović Medica
- Ovaj aparat skraćuje vrijeme stvaranja plazme s pola sata na dvadeset minuta. Tih je deset minuta od neprocjenjive važnosti prilikom spašavanja ljudskih života. Uređaj inače ima mogućnost dva načina otapanja plazme. Ako je u spremniku destilirane vode temperatura 42 stupnja – on u roku od 20 minuta može otopiti plazmu. Drugi sustav služi za otapanje krioprecipitata, nama također bitnog krvnog pripravka. Tu se temperatura spremnika može sniziti na 37 stupnjeva, a kvaliteta proizvoda ostaje neupitna, kazala je Simović Medica.

"Deset minuta hitnoće kao period od Uskrsa do Božića"

U trenutku kad vam hitno treba, deset minuta je vječnost. Kad zovete s terena, s politraumama, vama se deset minuta čini kao period od Uskrsa do Božića. Jednostavno to je nešto što treba odmah i svaka je minuta izuzetno bitna u spašavanju života

Ravnateljica OB Pula, dr. Irena Hrstić

Događaju su nazočile još i glavna sestra Odjela za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Pula Elis Matošević te pomoćnica za sestrinstvo Irina Pucić.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.