Na današnji dan 1947. godine u Lanišću je ubijen svećenik Miroslav Bulešić, rođen u Čabrunićima kraj Svetvinčenta 13. svibnja 1920. godine.
Blaženikom je Bulešić proglašen na misnom slavlju održanom u pulskoj Areni 28. rujna 2013. godine.
Nakon što komunističke pristalice nisu uspjele spriječiti krizmu u Buzetu 23. kolovoza 1947., a na kojoj je Bulešić sudjelovao kao pratnja, došli su narednog dana pred župnu kuću u obližnjem Lanišću opet pokušavajući spriječiti krizmu.
Mještani Lanišća su složno čuvali crkvu i svećenike, sve dok nije došla Narodna milicija. Potom su se razišli držeći da neće biti daljnjih nereda.
Napadači su ipak uspjeli ući u župni dvor i nasmrt pretući monsinjora Jakoba Ukmara, službenog delegata svete Stolice koji je dijelio svetu krizmu na području Buzeta. Brutalno su pretukli i naposljetku nožem zaklali Miroslava Bulešića.
U to vrijeme nije bilo dopušteno da on bude pokopan u svojoj rodnoj župi u Svetvinčentu, pa je to učinjeno u Lanišću.
Tek je 1958. godine tijelo Miroslava Bulešića preneseno na groblje u Svetvinčenat, a 2003. godine u posebnu kriptu u zidu župne crkve u Svetvinčentu.
Postupak za proglašenje Bulešića blaženim pokrenut je 1957. u Rimu, a tek 2020. godine tadašnji biskup porečko-pulski Ivan Milovan prebacuje proces u Hrvatsku.
Biskupijski postupak je zaključen 2004. godine te je sva dokumentacija u vezi beatifikacije poslana Kongregaciji za kauze svetaca u Vatikanu. Papa Benedikt XVI krajem 2012. godine ovlastio je Kongregaciju za proglašenje svetih da objavi dekret o proglašenju blaženim vlč. Miroslava Bulešića.
Na obljetnicu njegove smrti, 1997. župljani laniške župe su postavili spomen-ploču na zgradi doma gdje je Bulešić ubijen. Istog dana su postavili i spomen-ploču na zidu ispred same crkve, s tekstom "24. kolovoza 1947., na ovoj posvećenoj zemlji, dok se dijelila sv. potvrda, branili smo Crkvu i svećenike, svjedočili vjeru svojih otaca, narodni identitet i slobodu".