Život

OSIM NA KOPNU, I U OPHODNJI KAJACIMA I SKUTERIMA

KOLIKO RADE I ZARAĐUJU ČUVARI PLAŽE? Pulska Spasilačka služba ovog će ljeta nadzirati četiri popularna kupališta

Na plažama će ove godine biti od sredine lipnja do sredine rujna, od 10 do 18 sati, a ukoliko bude potrebe i uvjeti budu dozvoljavali, u vrijeme najveće posjećenosti plaža u srpnju u kolovozu, radno vrijeme će se produljivati. Ujedno, ukoliko se ponovi tradicija prethodnih dviju godina, spasitelje bi na oko mjesec dana mogao dobiti i Fratarski otok


 
4 min
Maja Jokanović
Hidrobaza

Na plažama će ove godine biti od sredine lipnja do sredine rujna, od 10 do 18 sati, a ukoliko bude potrebe i uvjeti budu dozvoljavali, u vrijeme najveće posjećenosti plaža u srpnju u kolovozu, radno vrijeme će se produljivati. Ujedno, ukoliko se ponovi tradicija prethodnih dviju godina, spasitelje bi na oko mjesec dana mogao dobiti i Fratarski otok

Ljetna kupališna sezona je pred samim početkom, iako se toplijih dana svibnja na nekim se plažama tražilo mjesto više za ručnik, pa se slobodno može reći da je djelomično već i počela.

One najveće gužve, ipak, kako na plažama, tako i u moru, počet će se stvarati za oko mjesec dana. A s rastom gužvi, rast će i opasnosti.

Četiri velike pulske plaže stoga će i ove godine imati organiziranu spasilačku službu koja će, prema informacijama iz Grada Pule, brojati ukupno 15 spasioca na otvorenim vodama, četiri voditelja spasilačkih postaja i jednog koordinatora cijele službe.

Spasioci će na plaže, već je poznato, stići 15. lipnja i nastaviti ih čuvati sve do 15. rujna, dok će ostatak ekipe imati nešto dulju radnu sezonu. Kako bi uspjeli obaviti sve pripreme i zaključenje godišnjih obaveza, aktivnosti koordinatora će se protezati od samog početka lipnja pa do posljednjeg dana rujna.

Grad Pula

Četiri točke na kopnu i morska ophodnja

Na popisu plaža koje su ove godine izabrane kao lokacije kojima je ova vrsta zaštite neophodna, našla su četiri, u ljetnim mjesecima vrlo posjećena, kupališta: Hidrobaza, Valkane, Stoja i Mornar.

U rad Spasilačke službe bit će uključena i ophodnja između postaja Stoja – Valkane, odnosno Valkane – Mornar, a spasioci će se tijekom njenog izvođenja kretati kajacima, skuterom ili pješke, ovisno o raspoloživim ljudskim resursima i vremenskim prilikama.

Trenutno je zamišljeno da radno vrijeme spasioca bude od 10 do 18 sati , no ostavlja se mogućnost da, ukoliko bude potrebe i broj djelatnika to bude omogućavao, u razdoblju od 16. srpnja do 15. kolovoza ono bude produljeno na 9 do 19 sati.

Stoja (M.Angelini)

Svi ljetni čuvari plaža moraju imati završenu obuku za spasioce na vodi, a zapošljava ih izravno Grad Pula koji upravlja plažama i kupalištima. U slučaju povećanja opsega posla, ostavljena je mogućnost zapošljavanja dodatnih spasioca, a u slučaju njihovog nedostatka, mogu se angažirati pomoćnici spasioca.

Valkane (M.Angelini)

Kako radi Spasilačka služba?

Na svakoj od lokacija djeluje jedan spasilački tim od dva spasioca sa svom potrebnom opremom. Vrijeme u kojem jedan spasilac može kontinuirano nadzirati određeno područje iznosi 30 minuta, nakon čega se mora se zamijeniti sa drugim spasiocem iz tima.

Nadzor plaže vrši se sa spasilačkih promatračnica koja predstavlja točku nadzora.

Čuvari plaže, odnosno spasioci, dnevno imaju pravo na pauzu u trajanju od 30 minuta, dok mjesečno mogu koristiti četiri slobodna dana. Za vrijeme trajanja dnevnog odmora jednog spasioca, na plaži mora ostati drugi, a svi spasioci moraju ostati dostupni za potrebe pokretanja akcije spašavanja mora i u danima kada su slobodni.

Mornar

Spasilac obavlja poslove nadzora svog područja djelovanja, pruža prvu pomoć utopljeniku i ozlijeđenim osobama, postavlja odnosno skida propisane oznake (zastave), sprječava opasne radnje kojima korisnik plaže ugrožava vlastitu sigurnost ili sigurnost drugih te pomaže korisnicima kojima je potrebna asistencija, upozorava korisnike plaže na poštivanje kupališnog reda, upozorava upravitelje plovila koji ulaze u prostor unutar psihološke brane koji je namijenjen kupačima, da se udalje, vodi dnevnu evidenciju rada, svakodnevno provjerava popunjenost i stanje opreme za koje je zadužen te svakog radnog dana odrađuje 20-minutni trening plivanja u vremenu kojeg odredi voditelj ili koordinator.

Koliko sati i koliko eura?

A, ako ste se pitali koliko ovi čuvari plaže zarađuju, evo i brojki.

Djelatnicima Službe spašavanja nude se ugovori o djelu ili rad na ugovor o radu preko studentskog, odnosno učeničkog servisa. A ovo su satnice:

- 7,00 eura neto po satu rada, za pomoćnika spasioca,

- 8,50 eura neto po satu rada, za spasioca,

- 10,00 eura po satu rada, za voditelja postaje.

Uzimajući u obzir šestodnevni radni tjedan s po osam radnih sati dnevno, redovni spasilac, dakle, mjesečno može računati na neto plaću u iznosu od oko 1.600 eura, dok je ona, u slučaju standardnog punog radnog vremena, odnosno 40 sati tjedno, 1.360 eura.

Plaća koordinatora Spasilačke službe iznosi 1.400 eura neto mjesečno.

Podsjetimo, pulska Služba spašavanja života na vodi za područje grada Pule uspostavljena je 2022. godine. Uz četiri plaže za koje se njeni djelatnici brinu od samog početka rada, u proteke dvije godine, tijekom srpnja i kolovoza, dodatna su dežurstva bila uvedena i na Eko plažu na Fratarskom otoku.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.