Život

neka nam ovi mladi istrani budu inspiracija

Manuela, Jovana, Sara i Massimo su svjetski juniorski prvaci u paraatletici: "Ma kakav invaliditet, trebate si samo reći - JA TO MOGU!"

Dvije je godine Jovana morala pauzirati radi bolesnog bubrega, no sportu se svaki put vraćala sve jača. Koliko je ova djevojka mentalno jaka teško je opisati, no činjenica da se bavi sportom nakon 43 operacije, da se treningu vratila samo pet dana nakon amputacije potkoljenice, može vam donekle to dočarati * Osjećaj kad predstavljam Hrvatsku na međunarodnom natjecanju je poseban jer cijelom svijetu pokazujem koliko je truda i ljubavi je iza hrvatskog dresa, veli Manuela


 
8 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Massimo, Jovana, Sara i Manuela

Dvije je godine Jovana morala pauzirati radi bolesnog bubrega, no sportu se svaki put vraćala sve jača. Koliko je ova djevojka mentalno jaka teško je opisati, no činjenica da se bavi sportom nakon 43 operacije, da se treningu vratila samo pet dana nakon amputacije potkoljenice, može vam donekle to dočarati * Osjećaj kad predstavljam Hrvatsku na međunarodnom natjecanju je poseban jer cijelom svijetu pokazujem koliko je truda i ljubavi je iza hrvatskog dresa, veli Manuela

Oni su svjetski juniorski prvaci u paraatletici.

Sa Svjetskih igra mladih, koje su se održale na Tajlandu, donijeli su Istri pregršt medalja. Manuela Diminić osvojila je broncu u bacanju kugle, broncu u bacanju diska i srebro u bacanju koplja (disk 1 kg, koplje 600 grama, kugla 3kg). Jovana Obradović osvojila je treće mjesto u bacanju diska dok je u bacanju kugle i koplja bila četvrta, a Massimo Iveta Puli je donio broncu u kugli i srebro u bacanju koplja.

Prvaci AK Spektar

Sa nasmijanim, vedrim i ponosnim tinejdžerima - članovima Atletskog kluba osoba s invaliditetom Spektar Pula, našli smo se na Uljanikovom stadionu gdje je trenirala njihova kolegica Sara Marić, koja je na Tajlandu pokorila konkurenciju te osvojila čak četiri zlata: u trčanju na 100, na 200 metara, u skoku u dalj i skoku u vis! 

- Kada nam je trener Ivan Radešić nakon državnog prvenstva, rekao gdje idemo, moram priznati da nam je to bio šok. Trebalo nam je malo duže da to probavimo, no vrlo brzo smo shvatili kolika je to čast i na sve odgovorili još jačim treningom, priznaje nam u startu Manuela.

Na pitanje kako se zainteresirala za sport priča nam da se u sportske aktivnosti zaljubila još u vrtiću kada je na sportskim danima prvi puta bacala lopticu. 

U sport se zaljubila još u vrtiću

- Zatim sam na manifestaciji 'Združena atletika' trčala sa asistentom 50 metara, a moj školski kolega drugih 50. U osmom razredu u školu nam je stigla paraolimpijska Jelena Vuković koja nam je pričala o paraatletici. 

Jako me se dojmilo predavanje i svoj sam prvi trening odradila 19. rujna 2022. godine, priča nam ova vedra djevojka koja pamti sve datume.

Ubrzo, nakon prvih treninga, kreću sportska natjecanja i nastupi diljem zemlje, ali i van Hrvatske, pa se tako naša sugovornica prisjeća prvog natjecanja na kojem je nastupila 15. listopada 2023., prve medalje koju je osvojila 10. ožujka 2024. ... 

I da, za svako natjecanje zna točan datum kada se odvilo i kako je na njemu prošla.

Manuela, nekadašnja učenica OŠ Jure Filipovića iz Barbana, danas je učenica drugog razreda pulske Ekonomske škole i za svoje školske kolega ima samo lijepe riječi.

Navodeći kako su je svi prihvatili, i nju i njezina ograničenja jer je u kolicima, veli nam da joj svi, kada je to potrebno, pomažu.

- Kada je ravnatelj škole objavio da imamo prvakinju nitko nije pomislio na mene, a kada su shvatili da sam to ja, djevojka u kolicima, bili su jako iznenađeni, ali svi su mi, baš svi čestitali. Čak su mi i prijem u Barbanu upriličili, veli nam ponosno.

- Osjećaj kad predstavljam Hrvatsku na međunarodnom natjecanju je poseban jer cijelom svijetu pokazujem koliko je truda i ljubavi iza hrvatskog dresa, jer se svi dive mom uspjehu i čestitaju mi, a to mi donosi veliku vrijednost. Moja velika podrška su mi obitelj, prijatelji i trener koji su me podržavali čak i kad rezultat nije bio dostojan mojih mogućnosti, veli ova skromna djevojka.

Na upit koji su joj daljnji planovi navodi da sigurno ostaje u sportu. Sezona tek kreće i ona se nada da će u Zagrebu imati normu kako bi se kvalificirala za Europsko prvenstvo u Istanbulu.

Jovanu je pak na bavljene sportom ponukalo prijateljstvo s Jelenom Vuković, pulskom prvakinjom u paraatletici i dopredsjednicom Atletskog kluba Spektar.

- Jelena me poznaje od malena i uvijek me nagovarala da se bavim sportom. I tako sam 2019. probala bacati kuglu. Sjećam se da smo bili u dvorani i ja sam napravila pravi šou sa tom kuglom, smije se Jovana prisjećajući se svojih sportskih početaka.

Jeleni sam zahvalna na svemu pa i tome što sam putovala u Tajland. Paraatletika za mene nije samo sport, to je i druženje, vježbanje i ostanak u formu, veli nam ova djevojka.

Pet dana nakon amputacija bila na treningu

Dvije je godine morala pauzirati radi bolesnog bubrega, no sportu se svaki put vraćala sve jača. Koliko je ova djevojka mentalno jaka teško je opisati, no činjenica da se bavi sportom nakon 43 operacije, da se treningu vratila samo pet dana nakon amputacije potkoljenice, može vam donekle to dočarati.

O svemu pak priča lako, s osmjehom na licu.

Moraš biti jak u glavi, sam sebi govoriti "Ti to možeš", jedino tako sam mogla dalje. Svi su mislili da ću nakon amputacije potonuti, da ću pasti u depresiju, ali nisam. Izašla sam iz svega još jača. Mojim je roditeljima bilo jako teško, vidjela sam to, posebno mami. Bila sam jaka i za nju

Jovana

Tu uskače njezina klupska kolegica Manuela dajući preporuke svim mladima da se bave sportom te prepričava epizodu s natjecanja na Tajlandu.

- Bio je tamo jedan dečko. Kada ga pogledate pomislite 'taj ništa ne može'. Jedva je disao. No, kada je krenuo boćati svi su bili iznenađeni. Osvojio je zlato! Zato nikada ne treba odustati, ali ni suditi ljude po izgledu i unaprijed misliti da oni za nešto nisu sposobni veli nam te nastavlja:

- Ako možemo mi, onda mogu svi. I neka se na boje neuspjeha. Uspjesi, ali i neuspjesi sastavni su dio sporta i svake sportske karijere, zaključuje mlada Barbanka.

Isto razmišlja i Masimo koji poziva mlade ljude, svoje vršnjake, da se maknu iz soba i raznih ekrana i izađu van, bave se nekom sportskom aktivnošću.

- Pustite Playstation, laptop, kompjuter i mobitel. Maknite se s ekrana i družite uz sport. On donosi mnoga lijepa iskustva, od druženja po natjecanjima do putovanja, a bitan je za zdrav život, poziva Massimo.

Trenirat krenuo na nagovor Nevene Lenđel

On se sportu posvetio ne tako davno, u koroni, 2020. godine, kada ga je da počne trenirati nagovorila Nevena Lenđel, nekadašnja uspješna pulska atletičarka.

- Rekla mi je "Dođi probati, nemaš što izgubiti". Probao sam i shvatio da mi se to jako sviđa. Uspjesi na terenima došli su sami od sebe i to me dodatno motiviralo, veli nama Massimo koji priznaje da ima punu sobu medalja, a vrhunac dosadašnje karijere, osim nastupa na Tajlandu, smatra i kada je proglašen najuspješnijim juniorom u Hrvatskoj. Na to je, priznaje nam, baš ponosan.

Da joj bavljenje sportom itekako pomaže veli nam i Sara iz Kanfanara.

Nju je na bavljenje atletikom nagovorila mama Sanela koja je bila uspješna sportašica - prvakinja Hrvatske u skoku u dalj i troskoku.

Sara s trenerom

Iako je s treninzima u koroni stala, sada ponovo trenira i nada se novim uspjesima, a rezultati s Tajlanda dodatni su joj poticaj pa ovih dana marljivo vježba s trenerom Markom Milanovićem.

- Natjecanje mi je bilo jako lijepo iskustvo, od samog takmičenja do druženja. Nadam se da ću se kvalificirati na Europske igre mladih u Istanbulu, ali i Svjetsko juniorsko natjecanje koje će se održati u Bahreinu u studenom.

A paraolimpijada?

- A paraolimpijada? Jel prerano prognozirati hoćete li i do nje doći, pitamo klice, prisjećajući se našeg Puljanina Davora Komara koji je bio na ovom natjecanju.

Uz smijeh se ograđuju kako je ona 2028. godine možda preblizu, ali da do 2032. imaju dovoljno vremena.

Mi im želimo svu sreću, jer samo malo sreće im i treba. Sportski duh, upornost, posvećenost i hrabrosti sigurno im ne manjka.

Pulska ekonomska škola prilagođena učenicima u kolicima

U razgovoru smo se, naravno, dotakli i "života u kolicima". Svi naši sugovornici pohađaju ili su završili Ekonomsku školu u Puli. To je zato jer je upravo ova škola u potpunosti prilagođena učenicima s invaliditetom.

Jovana nam ipak priznaje da je bila razočarana jer je ona htjela upisati umjetničku, ali joj prostorne barijere to nisu dopuštale. 

- Bilo mi je teško, priznajem. No kada sam došla u Ekonomsku shvatila sam koliko će mi ovdje biti lakše, i što ću sve moći sama. Iako, grad je još pun prepreka i nije nam uvijek lako, navodi nam.

U to smo se i sami uvjerili jer prilaz stadionu nema rampu za osobe s invaliditetom, a jedan običan škalin na ulazu nepremostiva je prepreka za osobe u invalidskim kolicma, pa bile oni i svjetski prvaci.

Dalek put do Tajlanda

Svjetske igre mladih za osobe s invaliditetom do 23 godine održane su krajem 2023. u  tajlandskom gradu Nakhon Ratchasimi. Na njima je nastupilo više od 250 najboljih parasportaša, među kojima su bili i hrvatski natjecatelji.

Hrvatsku je u Tajlandu zastupalo deset parasportaša u tri discipline, paraatletici, boćama i stolnom tenisu, a osvojili su ukupno 15 medalja, šest zlatnih, tri srebrne i šest brončanih za ukupno osmo mjesto među 19 država.

S trenerom Ivanom Radešićem na Tajlandu

Na pitanje kako im je bilo, od dalekog puta do samog najtecanja, naši sugovornici vele kako nisu puno od zemlje vidjeli, iako su ovdje proveli sedam dana, jer su natjecanja bila dosta naporna.

No priznaju da im je smetalo toplo i jako vlažno vrijeme. Ukoliko zanemare vremenske neprilike, autobuse bez klime i kvrgave ceste, ostatak je, vele nam, bio zabavan i pun smijeha i druženja.

Najbolji paraatletski klub u Hrvatskoj

AK Spektar nekada je imao samo tri člana, a njegov je cilj bio, kao i danas, promocija sporta osoba s invaliditetom.

- Kroz niz godina došli do toga je to puno više od atletskog kluba, da smo zajedno jači, da kroz Klub radimo velike stvari, resocijalizaciju, što osobno smatram jako bitnim. Sada imamo 30 aktivnih sportaša različitih vrsta invaliditeta, uz 20 volontera, uglavnom, pun autobus.

Već smo tri godine najbolji paraatletski klub u Hrvatskoj, imamo državne prvake i rekordere, imamo osam juniora od koji su već neki nastupali na velikim natjecanjima, jedno od tih bile su i Svjetske igre mladih u Tajlandu, veli nam Jelena Vuković, dopredsjednica AK Spektar.

Najmlađi sportaš u klubu trenutno ima 12 godina, a ima ih i u 50-ima.

- Treniramo u dvorani u Rojcu, a bacački trening na vanjskim prostorima Rojca. Zahvaliti i ovom prilikom moram svim "puzzlama" koje su učinili da naša slika za 2024. bude cjelovita. Nakon pauze krećemo jako sa pripremama za Hrvatsku paraatletsku ligu u 2025. i nadamo se da će nam i ova godina donijeti pregršt uspjeha i novih iskustva, veli nam Jelena.


FOTO: Privatna arhiva

Nastavite čitati

Pula
 

SUTRA SVI NA DROSINU! Istra protiv Varaždina hvata vlak za Europu

Trenutna situacija u borbi za 4. mjesto je sljedeća: Varaždin i Slaven Belupo, koji danas gostuje na Maksimiru, u utakmici koja je Dinamu itekako bitna za osvajanje naslova prvaka, imaju 45 bodova, Istra 43 *Pokušat ćemo zabiti što više i primiti što manje golova, to je sigurno” poručio je trener Garcia * Ulaznice se mogu kupiti na mreži ili na blagajni stadiona sutra od 12 sati

Pula
 

VITO PAOLETIĆ: 'Ranjiva smo skupina, suživot treba naučiti od najranije dobi: moramo zajamčiti kontinuitet i svijest o pripadnosti Talijana ovom području, jer ovdje smo kući!'

Profesor njemačkog jezika u pulskoj Talijanskoj srednjoj školi "Dante Alighieri" te vanjski predavač engleske književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli, Paoletić nam je iznio svoje stavove o dvojezičnosti, odnosom s Listom Filipa Zoričića čiji je bio gradski vijećnik u prošlom mandatu, načinima stvaranja pozitivnije klima prema Talijanima kako bi prestala površna ii nesuvisla pitanja poput "što hoće ti Talijani kad ih je tako malo", svojim idejama o suradnji s institucijama talijanske zajednici te onima u svezi sa školstvom, s budućim Muzejom Grada Pule i o vlastitom projektu o Zakladi za umjetnost i kulturu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.