Tako mlad, a već stari znanac policije. Završio u zatvoru jer je vozio bez vozačke, odbio i testiranje na droge
Kod sebe je imao i bokser
Projekt "Stvaram prostor" provodi Volonterski centar Istra u suradnji s Gradom Pula-Pola, Udrugom Delta iz Rijeke, udrugom ZUM i Centrom za građanske inicijative Poreč, uz podršku programa Erasmus+
Projekt "Stvaram prostor" provodi Volonterski centar Istra u suradnji s Gradom Pula-Pola, Udrugom Delta iz Rijeke, udrugom ZUM i Centrom za građanske inicijative Poreč, uz podršku programa Erasmus+
Jučer je u Circolu održana konferencija „Okupiranje prostora“, prva aktivnost projekta Stvaram prostor, koja je okupila oko 40 učenika i učenica i predstavnice pulskih škola (Gimnazija Pula, Ekonomska škola Pula, Medicinska škola Pula, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna, Osnovna škola Šijana Pula) kao i predstavnice Grada Pule-Pola.
Konferenciju su uvodno otvorile Maja Erak iz Volonterskog centra Istra, Ivana Sokolov, pročelnica Odjela za društvene djelatnosti mlade i sport Grada Pule-Pola i Sara Bego Jovanović, voditeljica Odsjeka za mlade, sport i tehničku kulturu Grada Pule-Pola.
Događanje je moderirao Luka Mihovilović, glumac i voditelj Dramskog i plesnog studija INK-a, čiji su dugogodišnji pedagoški rad s mladima i razumijevanje njihovih potreba, osobito u Puli dodatno osnažili sudionike/ce da otvoreno, samopouzdano i s puno autentičnosti izraze svoja razmišljanja o prostorima za mlade.
Kako mladi u Puli doživljavaju javne prostore u Puli i kakvi im prostori trebaju? Što je dobro, a što ih frustrira? Kako se stvaraju zajednički prostori i na koje sve načine mladi mogu njima upravljati? Kako motivirati mlade da preuzmu inicijativu i “(za)uzmu svoj prostor”?
Ovim pitanjima se raspravljalo na panel raspravi i kroz niz interaktivnih aktivnosti koje su se odvijale tijekom konferencije.
Panelisti i panelistkinje rasprave, koja je otvorila dublju dimenziju razumijevanja prostora bili/e su: Bartol Pekica jedan od voditelja programa Kino Valli-ja Kino 15+ i učenik Gimnazije Pula, Lara Abramović, polaznica plesnog i dramskog studija INK i učenica Gimnazije Pula, i Emil Jurcan, dugogodišnji aktivist koji se u svom radu bavi promišljanjem javnih prostora i participativnih procesa u urbanizmu.
Njihov doprinos otvorio je temu prostora ne isključivo kao fizičke lokacije, već i kao prostora slobode, sudjelovanja, izražavanja i zajedništva. Upravo to su mladi tijekom svih aktivnosti konferencije isticali kao temeljne vrijednosti koje bi prostori za mlade u Puli trebali imati.
Lara Abramović i Bartol Pekica su kroz priču o svojem iskustvu motivirali sudionike/ce da pronađu svoje interese, pronađu svoj prostor i guraju svoje ideje, dok je Emil Jurcan objasnio koje sve metode u “zauzimanju prostora” funkcioniraju, kada se koriste i zašto.
Lara i Bartol podijelili su svoja osobna iskustva o prostorima koji su im omogućili izražavanje, rast i povezivanje s drugima. Kroz iskrene i inspirativne priče o svom uključivanju u dramski i plesni studio INK-a, odnosno u program Kino 15+, oboje su pokazali koliko je važno imati prostor u kojem se mogu razvijati vlastiti interesi i ideje. Njihove priče dodatno su motivirale sudionike/ce da prepoznaju vlastite potencijale, da vjeruju u svoje ideje i da ne čekaju „dozvolu“ odraslih da se pokrenu – već da potraže, osvoje i stvore svoj prostor za djelovanje.
Emil je govorio o prostoru ne samo kao fizičkom mjestu, već kao o procesu sudjelovanja – prostoru koji nastaje i dobiva smisao tek kada ga oblikuju oni/e koji ga koriste. Istaknuo je kako prostor svoju pravu funkciju dobiva sadržajem koji u njega unose ljudi, a posebno kada se mladima omogući da sudjeluju od samog početka – od ideje, preko planiranja, do realizacije i korištenja. Tada prostor postaje prostor zajedništva, odgovornosti i stvarne pripadnosti.
Tijekom konferencije naglašena je važnost toga da mladi ne budu samo korisnici/e, već i sukreatori/ce prostora, jer upravo to gradi osjećaj pripadnosti, brige i dugoročne održivosti prostora. U tom smislu, prostor za mlade ne bi trebao biti samo „prostor za njih“, već i „prostor s njima“ – oblikovan njihovim glasovima, potrebama i iskustvima.
U drugom dijelu konferencije, mladi su u manjim grupama nastavili raspravljati o širem poimanju prostora za mlade, o tome kakvi im prostori trebaju u Puli, ali i o svojim frustracijama u vezi teme prostora za mlade. Zaključci rasprava poslužit će Gradu Puli u daljnjem planiranju sadržaja i funkcioniranju Centra za mlade, ali i u ostalim aktivnostima projekta Stvaram prostor.
Sljedeći koraci u projektu uključuju edukaciju, studijska putovanja, ulične debate i naravno pilotiranje oblika participativnog budžetiranja za mlade u Puli kroz model „Akcija za 5!“, u kojem će učenici i učenice osmišljavati prijedloge vezane uz prostore za mlade, glasati o njima i provesti pobjedničku ideju. Cilj ove inicijative nije samo provedba konkretne ideje, već poticanje mladih na promišljanje prostora kao zajedničkog dobra i važnosti uključivanja u procese koji se njih direktno tiču.
Projekt Stvaram prostor provodi Volonterski centar Istra u suradnji s Gradom Pula-Pola, Udrugom Delta iz Rijeke, udrugom ZUM i Centrom za građanske inicijative Poreč, uz podršku programa Erasmus+.
Monumentalnu građevinu Puli je u nasljeđe ostavila Austrougarska monarhija
Udruga Proces, kao organizator Povorke ponosa, poziva sudionike na oprez, da sve incidente prijave redarima, zaštitarskoj službi ili policiji, da ih snime mobitelom, ukoliko je moguće te uzimajući u obzir vlastitu sigurnost, kako bi se počinitelji lakše identificirali
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.