Život

U 2 sata prebacujemo kazaljku na 3

Nemojte zaboraviti: počinje ljetno računanje vremena

Ljetno računanje vremena u ovoj godini završava u noći na nedjelju 30. listopada u 3 sata pomicanjem vremena za jedan sat unatrag, pa će se računati kao 2 sata


 
2 min
HINA Istra24
Ilustracija: Državni zavod za mjeriteljstvo

Ljetno računanje vremena u ovoj godini završava u noći na nedjelju 30. listopada u 3 sata pomicanjem vremena za jedan sat unatrag, pa će se računati kao 2 sata

Ljetno računanje vremena ove godine počinje u noći na nedjelju 27. ožujka u 2 sata tako što se pomicanjem za jedan sat unaprijed vrijeme u 2 sata računa kao 3, priopćio je Državni zavod za mjeriteljstvo. Podsjećaju i da je Vlada 27. siječnja donijela Uredbu o ljetnom računanju vremena sukladno Zakonu o računanju vremena za ovu te 2023., 2024., 2025. i 2026. godinu, kojom se u pravni poredak RH prenosi Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća.

Ljetno računanje vremena u ovoj godini završava u noći na nedjelju 30. listopada u 3 sata pomicanjem vremena za jedan sat unatrag, pa će se računati kao 2 sata. U Državnom zavodu ističu da se sat, koji se 30. listopada zbog pomicanja za jedan sat unatrag pojavljuje dva puta između 2 i 3 sata, prvi put označava kao sat 2A, a drugi put kao sat 2B.

Prelaskom na ljetno vrijeme struja utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi, a u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj, napominje Hrvatska elektroprivreda.

Vozači će na automobilima još neko vrijeme trebati danju paliti svjetla jer se prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama dnevna svijetla trebaju koristiti od 1. studenoga do 31. ožujka.

Ljetno računanje vremena ljudima će omogućiti više danjeg svjetla i smanjiti izdatke za struju, no stručnjaci već odavno upozoravaju da gubitak sata sna kod nekih ljudi može izazvati poremećaje vezane uz spavanje barem u prvim danima kao i neke druge zdravstvene tegobe.

Iako je Europska komisija prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, države članice o tome se još nisu dogovorile, a čini se da u dogledno vrijeme ni neće.

Odluka o tome hoće li neka država uzeti kao trajno ljetno ili zimsko vrijeme ovisi o njezinu zemljopisnom položaju pa sezonsko pomicanje sata, uz sve nedostatke, čini se ostaje najbolji kompromis.

Kad bi, primjerice sve zemlje iz srednjoeuropske vremenske zone uzele trajno ljetno vrijeme, u Španjolskoj, Belgiji, Nizozemskoj, Danskoj zimi bi sunce izlazilo tek sredinom prijepodneva, a na sjeverozapadu Španjolske oko 10 sati.

U slučaju da uzmu zimsko kao trajno vrijeme, sunce bi na istoku Poljske ljeti izlazilo u tri sata ujutro.


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Kekin (Možemo): Prošli smo prljave kampanje, ali ovakve se stvari nikada nisu događale

'Njegov se posao odvija u birtiji, kako mi je sam rekao. Nađe se s predstavnikom neke firme koja razmatra da uzme njegovu pjesmu, onda se nađe s nekim iz Gornjih Drenovaca koji bi radio svirku za kirbaj, pa se nađe s kim tko hoće da mu se napiše pjesma, itd. Meni to u sto godina ne bi palo na pamet da je to klopka pravog Nikice Jelavića, a vi možete tvrditi da sam ja naivna'', kazala je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.