Život

U 2 sata prebacujemo kazaljku na 3

Nemojte zaboraviti: počinje ljetno računanje vremena

Ljetno računanje vremena u ovoj godini završava u noći na nedjelju 30. listopada u 3 sata pomicanjem vremena za jedan sat unatrag, pa će se računati kao 2 sata


 
2 min
HINA Istra24
Ilustracija: Državni zavod za mjeriteljstvo

Ljetno računanje vremena u ovoj godini završava u noći na nedjelju 30. listopada u 3 sata pomicanjem vremena za jedan sat unatrag, pa će se računati kao 2 sata

Ljetno računanje vremena ove godine počinje u noći na nedjelju 27. ožujka u 2 sata tako što se pomicanjem za jedan sat unaprijed vrijeme u 2 sata računa kao 3, priopćio je Državni zavod za mjeriteljstvo. Podsjećaju i da je Vlada 27. siječnja donijela Uredbu o ljetnom računanju vremena sukladno Zakonu o računanju vremena za ovu te 2023., 2024., 2025. i 2026. godinu, kojom se u pravni poredak RH prenosi Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća.

Ljetno računanje vremena u ovoj godini završava u noći na nedjelju 30. listopada u 3 sata pomicanjem vremena za jedan sat unatrag, pa će se računati kao 2 sata. U Državnom zavodu ističu da se sat, koji se 30. listopada zbog pomicanja za jedan sat unatrag pojavljuje dva puta između 2 i 3 sata, prvi put označava kao sat 2A, a drugi put kao sat 2B.

Prelaskom na ljetno vrijeme struja utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi, a u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj, napominje Hrvatska elektroprivreda.

Vozači će na automobilima još neko vrijeme trebati danju paliti svjetla jer se prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama dnevna svijetla trebaju koristiti od 1. studenoga do 31. ožujka.

Ljetno računanje vremena ljudima će omogućiti više danjeg svjetla i smanjiti izdatke za struju, no stručnjaci već odavno upozoravaju da gubitak sata sna kod nekih ljudi može izazvati poremećaje vezane uz spavanje barem u prvim danima kao i neke druge zdravstvene tegobe.

Iako je Europska komisija prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, države članice o tome se još nisu dogovorile, a čini se da u dogledno vrijeme ni neće.

Odluka o tome hoće li neka država uzeti kao trajno ljetno ili zimsko vrijeme ovisi o njezinu zemljopisnom položaju pa sezonsko pomicanje sata, uz sve nedostatke, čini se ostaje najbolji kompromis.

Kad bi, primjerice sve zemlje iz srednjoeuropske vremenske zone uzele trajno ljetno vrijeme, u Španjolskoj, Belgiji, Nizozemskoj, Danskoj zimi bi sunce izlazilo tek sredinom prijepodneva, a na sjeverozapadu Španjolske oko 10 sati.

U slučaju da uzmu zimsko kao trajno vrijeme, sunce bi na istoku Poljske ljeti izlazilo u tri sata ujutro.


Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.