Šijanska šuma je zasigurno jedna od najljepših park šuma u Istri. Preko cijele godine u njoj borave rekreativci, sportaši, šetači, biciklisti i ostali putnici namjernici.
Šuma je praktično postala pulski gradski park, jer kako se grad s godinama širio, došao je do nje i tako dobio najveću park šumu u Istri, koja se proteže na površini od 152 hektara, a ukupna dužina staza i puteljaka iznosi oko 15 kilometara.
Centralna livada u Šijanskoj šumi je mjesto okupljanja, na njoj umirovljenici boćaju, djevojke treniraju ples na svili, djeca se igraju na obližnjem igralištu koje se nalazi u neposrednoj blizini jednog od najpoznatijih barova u Puli.
Ali već drugo ljeto za redom taj je ugostiteljski objekt pod imenom Bar 'Igra prirode' jer je koncesionaru Vanji Bedrini, kako nam je malo prije rekao, istekao ugovor o zakupu.
Talijanski turisti odlaze nakon što su vidjeli da bar ne radi
Silvia Buttignoni, ravnateljica Javne ustanove Natura Histrica nam je kratko poručila kako su trenutno u procesu koncesijskog odobrenja, ta da će uskoro biti objavljen javni natječaj.
No, budući da je Šijanska šuma obuhvaćena programom gospodarenja državnim šumama, a kojima gospodare Hrvatske šume, natječaj će vjerojatno raspisati Hrvatske šume, dok će uvjete zaštite prirode, jer je riječ o Park šumi, izdati Istarska županija uz mišljenje županijske javne ustanove Natura Histrice, koja upravlja park šumom. No, Hrvatske šume gospodare ovom šumom u ime vlasnik, države.
Kako saznajemo od pouzdanog izvora, u sjedištu Hrvatskih šuma u Buzetu već je službeno iskazan interes za zakupom ovog objekta u Šijanskoj šumi što, kao sam čin, ne znači prednost na skorom natječaju.
Ostaje vidjeti hoće li natječaj ubrzo biti objavljen, ne bi li se posjetitelji Šijanske šume ponovno mogli okrijepiti i družiti u ovom divnom kutku pulske prirode.
Bar napajanje električnom energijom ima iz solarnih panela
Uz Šijansku šumu vezuje se priča kako su na Veliki petak 1271. godine članove imućne i ugledne pulske obitelji Castropola ubili urotnici. Vjerni sluga uspio je spasiti samo muško dijete i smjestiti ga u franjevački samostan, gdje je i odraslo. Kasnije je, u znak zahvalnosti, Šijanu poklonio tom samostanu.
Godine 1860. upravu nad šumom preuzima ratna mornarica.
Početkom 20. stoljeća nazivala se Carskom šumom (Kaiserwald), kada je služila za odmor i rekreaciju austrougarske vojske i gospode. Brojni izletnici dolaze u šumu raznim prijevoznim sredstvima: kočijama, automobilima, biciklima pa se već tada ističe potreba za njezinim uređenjem i povezivanjem tramvajskom prugom s centrom.
U Šijanskoj šumi karakteristični su uneseni elementi listača i četinjača. Pojedine vrste zbog svoje impozantnosti ili raritetnosti, npr. primjerci hrasta plutnjaka (Quercus suber), hrasta medunca (Quercus pubescens) te brucijskog bora (Pinus brutia) predstavljaju posebnu vrijednost.
U dosadašnjim detaljnim istraživanjima park šuma Šijana opisuje se kao zajednica hrasta medunca i bijelog graba, a neposredna blizina morske obale, s vegetacijskim područjem hrasta crnike, razlog je što se na toplijim položajima u šumi češće pojavljuje crnika.