Uoči Svjetskog dana šećerne bolesti, a kako bi sugrađane upozorili na tu globalnu epidemiju, te ih educirali o značaju ranog otkrivanja šećerne bolesti, Udruga dijabetičara Istra, učenici Medicinske škole Pula i djelatnici Odjela endokrinologije i dijabetologije Opće bolnice Pula, na gradskoj su tržnici organizirali mjerenje šećera u krvi te krvnog tlaka.
U dva sata koliko je akcija trajala, krv i tlak provjerilo je 400-tinjak Puljana.
Pola milijuna oboljelih
Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog dvadeset i prvu godinu zaredom, sukladno preporuci Međunarodne dijabetičke federacije (engl. International Diabetes Federation). Tema obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti 2021.-2023.. godine je dostupnost zdravstvene zaštite, a fokus ovogodišnjeg obilježavanje je na dostupnosti edukacije o šećernoj bolesti sa sloganom "Edukacijom do bolje sutrašnjice".
U Hrvatskoj je 2021. godine, prema podacima CroDiab-a (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću), bilo registrirano 327.785 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, a procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih preko 500 tisuća.
Rizični čimbenici
Šećerna bolest tipa 1 se ne može prevenirati, za razliku od tipa 2 na čiju pojavnost, osim genetskih čimbenika, značajno utječu okolišni čimbenici. Moderni način života podrazumijeva dugotrajno sjedenje i smanjenu tjelesnu aktivnost, osobito u urbanim područjima.
Međunarodna dijabetička federacija stoga preporučuje bavljenje tjelesnom aktivnošću u trajanju od minimalno 30 do 45 minuta najmanje tri puta tjedno. Nezdrava prehrana je također jedan od ključnih rizičnih čimbenika