Na Šestom svjetskom simpoziju mladih o kulturnoj baštini / 6th World Cultural Heritage Youth Symposium 2025., koji je u sklopu UNESCO-a održan u Grčkoj od 26. do 30. ožujka 2025. godine, Republiku Hrvatsku je predstavljalo izaslanstvo u kojem su sudjelovale učenice četvrtog razreda Škole primijenjene umjetnosti i dizajna - Pula, članice UNESCO-ove ASPnet mreže udruženih škola.
Predstavile su kreativni projekt pod nazivom "Izložba na kotačima: razglednice južne Istre", odnosno motive klastera turističkih zajednica južne Istre na Pulaprometovim autobusima.

Veselo i šareno u Grčkoj
Naime, prošlog ljeta je na pulskoj rivi bila otvorena "Izložba na kotačima: Razglednice južne Istre", nastala kao ideja direktora Pulaprometa Tomislava Josipovića, a realizirana u suradnji sa Školom primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule i turističkih zajednica južne Istre.
Učenici su napravili grafičke ideje s motivima poznatih znamenitosti južne Istre koji su postavljeni na Pulaprometove autobuse, i to Zlatna vrata, Herkulova vrata, Dvojna vrata i Arenu, Porer, kažun iz Vodnjana, brnistru iz Ližnjana, šternu iz Marčane i sardelice iz Fažane. Učenici čiji su radovi bili izabrani su Nenad Đokić, Luka Ivan Tomić, Nensi Brkić, Lorelai Stojaković, Matej Beltrame, Lucija Brkarić, Marta Vukčević, Lamija Međedović i Olivia Malbon.
U cijelom projektu je sudjelovalo devet učenika/ica, a ministarstvo je platilo kotizaciju i pokrilo troškove za četiri učenika i mentora. U Grčkoj su bile učenice Lucija Brkarić, Lamija Međedović, Marta Vukčević i Matea Martinović.
Profesor Denis Sardoz kaže da je to za njih bilo dragocjeno iskustvo.
- Dvadeset zemalja sudionica s više stotina mladih ljudi došli su predstaviti svoje projekte vezane uz kulturnu baštinu. U tom smo okviru predstavili svoj projekt i postigli zapaženi uspjeh i dobili odlične povratne informacije. Uspostavili smo brojne kontakte i već dogovorili buduće suradnje na zajedničkim projektima s nekoliko delegacija iz cijeloga svijeta, veli Sardoz.
Umjetnost i kulturna baština bila je tema Šestog svjetskog simpozija mladih o kulturnoj baštini te je njihov projekt „Izložba na kotačima“ izvrstan primjer povezivanja umjetnosti, baštine i promocije.
Izvrsnom prezentacijom pokazale su kako se suradnjom turističkih zajednica i obrazovnog sustava može osmisliti kvalitetna promidžba ljepota i specifičnosti nacionalne baštine te ih prezentirati u međunarodnom okruženju.
Kvalitetom projekta provedenog protekle godine i umijećem prezentiranja predstavile su ljepote južne Istre i otvorile su nam vrata za nove suradnje s UNESCO-ovim ASP školama diljem svijeta.
O njihovom projektu pisala je opširnije Istra24 u veljači ove godine, a tekst možete pročitati OVDJE.