Ni danas nema odmora za vatrogasce. Vatra se i dalje širi, a požari se javljaju u različitim područjima.
Trenutačno je najteže kod Kostanjevice na Krasu, ponovno gori i ispod dalekovoda između Lokvica i Mirna, priopćio je slovenski Stožer civilne zaštite, a pišu Primorske novice.
Javna vatrogasna postrojba Pula, Izvor FB, Sela na Krasu
Na terenu je 960 vatrogasaca, još 300 iz ostalih službi zaštite i spašavanja te 130 drvosječa. Oni se brinu o požarnim rezovima, zajedno sa strojevima. Na Krasu su danas i ministar obrane Marjan Šarec, zapovjednik Civilne zaštite Republike Slovenije Srečko Šestan i zapovjednik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek.
Vatrogasci se već osmi dan bore s požarom na Goriškom kršu. Ponajviše ih brine najavljeni jači vjetar koji će poslijepodne zapuhati s obale prema unutrašnjosti.
U Sloveniji su i dalje istarski vatrogasci, među kojima i pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Pula.
Kako je danas za STA rekao glasnogovornik Regionalnog stožera Civilne zaštite za Sjevernu Primorsku Ervin Čurlič, i danas se u pomoć očekuju helikopteri iz inozemstva, a kako javlja Uprava za zaštitu i spašavanje, u gašenju požara pomažu ili će pomoći austrijski i dva srbijanska helikoptera. U pomoć će doći i Mađarska s dva helikoptera.
Helikopter Mi-8 MTV s opremom za gašenje požara iz vojarne “Knez Trpimir“ u Divuljama upućen je u petak u Sloveniju na gašenje požara na području Renškog Vrha u blizini Nove Gorice, izvijestilo je Ministarstvo obrane.
Pomoć je Sloveniji pružena na zahtjev upućen preko Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu, a sukladno Odluci Vlade o prelasku granice Oružanih snaga RH radi pružanja humanitarne pomoći u inozemstvu na zadaćama protupožarne zaštite.
Po završetku današnjeg angažmana u Sloveniji, helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva vratit će se u matičnu bazu u vojarnu “Knez Trpimir“ u Divuljama.
U Priopćenju se podsjeća i kako su tijekom jučerašnjeg dana na gašenju požara u Sloveniji bila angažirana dva protupožarna aviona iz sastava Protupožarnih namjenski organiziranih snaga RH, Canadair CL-415 i helikopter Mi-8 MTV. Tijekom gašenja požara ostvarili su 72 leta i izbacili 222 tone vode.
Situacija se nije smirila ni u susjednoj Italiji.
Nastavljaju se operacije gašenja i sanacije golemog šumskog požara i sučelja koje već četiri dana, na Krasu između Trsta i Gorizie, angažiraju vatrogasce, djelatnike Regionalnog šumarskog korpusa i AIB (Antincendio Boschivo) volontere Civilne zaštite.
Nakon noćnog odmora i izviđanja iz zraka termovizijskom kamerom, nastavljene su operacije vodenih lansiranja, na određenim posebno nepristupačnim područjima, s tri regionalna helikoptera.
Terenske ekipe angažirane su na sanaciji opožarenih područja i gašenju manjih zaostalih žarišta.
Foto: Primorske novice
Vatrogasna postrojba prisutna je u zoni djelovanja s PCA (Posto di Comando Avanzato) koja koordinira zapovjedne timove Gorizie, Trsta, Udina i Pordenonea.
Vatrogasne snage i dalje su aktivne u suradnji s prometnom policijom i tvrtkom za upravljanje autocestama, kako bi zaštitile dionicu autoceste između naplatnih kućica Lisert i Redipuglia na autocesti A4.
Patrolne ture duž SR 55, i one za zaštitu domova i drugih objekata također se nastavljaju.
U suradnji sa slovenskim vatrogascima nadzire se i šumski požar na slovenskom području nekoliko kilometara od talijanske granice, piše talijanski Il Piccolo.