Komunal

REKONSTRUKCIJA TVORNICE

DANAS JAVNA RASPRAVA O STUDIJI UTJECAJA NA OKOLIŠ Tvornica cementa u Koromačnu ugljen će gotovo u potpunosti zamijeniti energetskom uporabom otpada

Ovaj projekt pretposljednji je korak do potpunog ukidanja korištenja ugljena, što se planira postići do 2030. godine, a već sad ćemo osigurati sve uvjete za efikasnu uporabu otpada iz obližnjih centara za gospodarenje otpadom i tako otvoriti vrata ka postizanju kružne ekonomije, što znatno može smanjiti troškove uvoza i izvoza otpada iz drugih država kao što je trenutačna praksa“,izjavila je Virna Višković Agušaj, predsjednica Uprave Holcima u Hrvatskoj


 
4 min
Danijela Bašić-Palković

Ovaj projekt pretposljednji je korak do potpunog ukidanja korištenja ugljena, što se planira postići do 2030. godine, a već sad ćemo osigurati sve uvjete za efikasnu uporabu otpada iz obližnjih centara za gospodarenje otpadom i tako otvoriti vrata ka postizanju kružne ekonomije, što znatno može smanjiti troškove uvoza i izvoza otpada iz drugih država kao što je trenutačna praksa“,izjavila je Virna Višković Agušaj, predsjednica Uprave Holcima u Hrvatskoj

Danas (petak 22.srpanj) s početkom u 17 sati u Društvenom domu Koromačno održat će se prezentacija studije o utjecaju na okoliš Holcimovog projekta KOdeCO za ukidanje ugljena i povećanje energetske oporabe otpada.

Javna rasprava obuhvaća sve relevantne informacije vezan uz najavljenu rekonstrukciju tvornice cementa u Holcimu s ciljem smanjenja ugljičnih dioksida kroz povećanje energetske oporabe otpada u tvornici cementa Koromačno

Koordinator javne rasprave je Upravni odjel za održivi razvoj Istarske županije, a javna rasprava se provodi u suradnji s Općinom Raša.

Za vrijeme trajanja javne rasprave cjelovita Studija i sažetak za javnost biti će dostupni javnosti u trajanju od 30 dana, odnosno od 18. srpnja 2022. godine do 16. kolovoza 2022. godine na sljedećim lokacijama:

  • Ulaznom holu Istarske županije u Puli, Flanatička 29, radnim danom od 8,00 do 15,00 sati.
  • Vijećnici Općine Raša, Trg Gustavo Pulitzer Finali 2, 52223 Raša, radnim danom od 8,00 do 14,00 sati,
  • Dom Kulture Koromačno, Koromačno 17, 52223 Raša radnim danom od 8,00 do 15,00 sati.

Studija utjecaja na okoliš i Sažetak za javnost biti će dostupni javnosti u vrijeme trajanja javne rasprave i na službenim internet stranicama Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja – www.mingor.gov.hr, Istarske županije - www.istra-istria.hr,  i Općine Raša – www.rasa.hr.

Izlaganju će biti nazočni predstavnici investitora, Holcim (Hrvatska) d.o.o. i predstavnici izrađivača Studije, IVICOM Consulting d.o.o. iz Zagreba, koji će prikazati tehničko-tehnološke elemente zahvata kao i mjere zaštite okoliša koje su definirane Studijom, te će neposredno davati odgovore i raspravljati o pitanjima koja će tom prilikom postavljati nazočna javnost i zainteresirana javnost.

Pozivaju se svi zainteresirani da svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe na Studiju utjecaja na okoliš upišu u knjige primjedbi koje se nalaze uz izloženu dokumentaciju ili dostave u pisanom obliku, u tijeku roka predviđenog za javnu raspravu, zaključno s 16. kolovozom 2022. godine na adresu: Istarska županija, Upravni odjel za održivi razvoj, 52100 Pula, Flanatička 29.

Kako navode u Holcimu, projektom KOdeCO, tvornica cementa u Koromačnu ugljen će gotovo u potpunosti zamijeniti energetskom oporabom otpada, što zaokružuje sva dosadašnja ulaganja za bolje uvjete lokalne zajednice i ostvarivanje kružne ekonomije u Istri.

U sklopu europskog zelenog plana, zakonodavnog okvira dekarbonizacije Europe do 2050. godine, Holcimova tvornica pokrenula je projekt rekonstrukcije postrojenja s ciljem smanjenja emisija ugljičnog dioksida kroz povećanje energetske oporabe otpada, čime postaje jedan od predvodnika zelene tranzicije u Hrvatskoj.

Skraćenog naziva KOdeCo: Koromačno – dekarbonizacija – ekologija, projekt je nastavak kontinuiranih ulaganja za postizanje zelenog poslovanja istarske tvornice po najvišim švicarskim standardima, koje Holcim u Koromačnu provodi već 30 godina.

Rekonstrukcija postrojenja tvornice podrazumijeva izgradnju pretkalcinatora, novog zatvorenog prostora za smještaj goriva iz otpada za tri dana rada i zatvoreni transportni sustav za doziranje u peć te sustav za izuzimanje klorida.

Novi sustav omogućit će gotovo dvostruko veću energetsku oporabu otpada, koja će za razliku od dosadašnjih 55% iznositi 92% te gotovo u potpunosti zamijeniti ugljen za dobivanju energije. Energetskom oporabom otpada ukinut će se upotreba 37.000 tona ugljena i smanjiti emisije ugljičnog dioksida (CO2) za 46.000 tona na godišnjoj razini.

"Ovaj projekt pretposljednji je korak do potpunog ukidanja korištenja ugljena, što se planira postići do 2030. godine, a već sad ćemo osigurati sve uvjete za efikasnu oporabu otpada iz obližnjih centara za gospodarenje otpadom i tako otvoriti vrata ka postizanju kružne ekonomije, što znatno može smanjiti troškove uvoza i izvoza otpada iz drugih država kao što je trenutačna praksa“,izjavila je Virna Višković Agušaj, predsjednica Uprave Holcima u Hrvatskoj.

Također je istaknula kako su zahvaljujući odgovornom poslovanju i vođenjem brige o okolišu u dosadašnjoj oporabi otpada, već vidljivi pozitivni učinci na turizam, kako po sve većem broju kupača ispred tvornice iz godine u godinu, tako i po izgradnji kuća za odmor u vlasništvu stranaca i lokalnog stanovništva u neposrednoj blizini tvornice, što potvrđuje da je u Koromačnu moguć održiv suživot turizma i industrije.

Virna Višković Agušaj Foto Holcim

Kako navode u Holcimu, izgled tvornice nakon projekta neće se puno promijeniti, vrste otpada će ostati iste kao što se koriste u posljednjih 15 godina, a novi prostor za privremeni smještaj goriva iz otpada će imati sustav ventilacije kojim se zrak ne ispušta u okoliš nego se vraća natrag u proces proizvodnje i samim time ne stvara neugodne mirise, a svi novoizgrađeni dijelovi postrojenja bit će opremljeni zvučnom izolacijom kako bi njihova buka bila 5 dB(A) ispod zakonskog limita.

Izračuni Studije o utjecaju na okoliš pokazuju da će sve emisije i dalje biti značajno ispod dozvoljenih graničnih vrijednosti i da će zrak ostati prve kategorije.


Foto: Holcim

Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.