Komunal

NAJEZDA GLODAVACA U PULI

Direktor tvrtke za deratizaciju Nikola Matić: "Žarišta su pod kontrolom, no mi smo samo vatrogasci, bez određenih mjera, problem se ne može trajno riješiti"

Ovakva se situacija događa jednom u deset godina, kada se poklopi nekoliko elemenata i populacija glodavaca se umnoži za desetak puta. Posljednja ovakva infestacija bila je u Puli prije osam godina, napominje Matić koji veli da je Pula iznimno zapušten i prljav grad i to jako pridonosi razvitku populacije glodavaca, ali i žohara


 
3 min
Borka Petrović
Sve češći stanovnici pulskih kvartova - miševi i štakori

Ovakva se situacija događa jednom u deset godina, kada se poklopi nekoliko elemenata i populacija glodavaca se umnoži za desetak puta. Posljednja ovakva infestacija bila je u Puli prije osam godina, napominje Matić koji veli da je Pula iznimno zapušten i prljav grad i to jako pridonosi razvitku populacije glodavaca, ali i žohara

Problem s glodavcima eskalirao je u nekoliko pulskih kvartova, a najviše pogodio sam centar te Verudu.

Miševi i štakori vide se kako hodaju ulicama, izlaze iz grmlja, ulaze u zgrade, ali i stanove. Nikola Matić, direktor i vlasnik pazinske tvrtke za dezinsekciju i deratizaciju Eko servis Matić, koja s Gradom Pula ima potpisan ugovor o izvršavanju mjera dezinsekcije i deratizacije, navodi nam da su najveća žarišta u gradu stavljena pod kontrolu.

No, naglašava, da se problem bez potrebnih agrotehničkih i sanitarno-higijenskih mjera neće trajno riješiti.Oni su, veli, samo vatrogasci koji trenutno gase problem koji je eskalirao.

Pula je puna smeća
Kako nam pojašnjava naš sugovornik, inače dipl. ing agronomije koji u ovom poslu ima 25 godina iskustva, nekoliko je čimbenika da se Puli dogodila najezda glodavaca: miševa i štakora.

Glodavci migriraju u suho i toplo

- Poklopilo se nekoliko stvari: prva je da su se za vrijeme covida mjera deratizacije radile smanjenim intenzitetom, dakle mi smo kao potpisnici ugovora koji je sklopljen lani baštinili taj problem.

To se poklopilo s godinom koja je glodavce bila iznimno povoljna: prošla zima bila je blaga, proljeće izrazito kišno i vlažno i sada je - kada je u jesen krenula migracija glodavaca koji traže suha i topla mjesta te ulaze u zgrade - nastao  veliki problem, veli nam Matić.

Jedan od ulovljenih miševa

Dodaje da su njihove ekipe stalno na terenu, odradile su više od 400 intervencija po zgradama, a stalno ih  zovu i vlasnici stanova koji su ugroženi.

- Ovakva se situacija događa jednom u deset godina, kada se poklopi nekoliko elemenata i populacija glodavaca se umnoži za desetak puta, posljednja ovakva infestacija bila je u Puli prije osam godina, napominje Matić.

Veli da je Pula iznimno zapušten i prljav grad i to jako pridonosi razvitku populacije glodavaca, ali i žohara.

Napušteni i neodržavani prostori idealni su za legla štakora i miševa
- Krenite primjerice Kandlerovom, pogledajte je kako izgleda zimi. Tamo su u jednom podhodniku spavali beskućnici. Oni su otišli, ali za njima je ostala hrpa otpada u kojoj su se razmnožili miševi. Imate onda problem starih garaža, šupa koje nitko ne odražava.

Nekad su se vrtovi u centru grada, iza zgrada, održavali, sada su zapušteni, negdje je trava ne do koljena nego do glava. Mi imamo ugovor za tretiranje javnih površina i zajedničkih dijelova zgrada, no za neke dijelove trebali bi se vlasnici sami pobrinuti, to je njihova dužnost, napominje naš sugovornik.

- Stare barake moraju se srušiti, dvorišta i garaže održavati, trava i živica kositi, nema druge

Nikola Matić

Vila Idola leglo štakora

Dodaje da se samo zajedničkim radom ovaj problem može uspješno riješiti.

Veliku ulogu pri uvođenju reda na okućnice trebali bi imati, smatra, i gradski komunalni redari koji ne bi smjeli tolerirati ovakav nered u prostoru.

Vila Idola
- Stare barake moraju se srušiti, dvorišta i garaže održavati, trava i živica kositi i održavati, nema druge, jasan je.

Problem fekalne i oborinske odvodnje

Napominje dalje, kao žarišta glodavaca, zapuštene barake i vrtove prema Stoji, vilu Idolu koje je bila državna (a od 2017. prepuštena je Porečko-pulskoj buskupiji). Ona je prepuna smeća i štakora koji se sada šire dalje, u potrazi za hranom, ali i toplim i suhim životnim prostorom.....

Sve te mikrolokacije, naglašava, moraju se rješavati zajedničkim snagama kroz agrotehničke i sanitarno-higijenske mjere.

Kao jedan od pulskih problema ističe i to što je u Puli fekalna i oborinska odvodnja spojena. To je, navodi, nekada bilo tako, no trebalo bi se početi rješavati.

Po pulskih stambenim zgradama, veli nam, njegovi tehničari redovito postavljaju kutije kojima se suzbijaju glodavci i to čine u dogovoru s upraviteljima. Uz sustavne provedbe mjera koje tvrtka obavlja, mole građane da im se u slučaju potrebe za dezinfekcijom, dezinsekcijom i deratizacijom obrate na telefone 052/624 571 i 091 621 11 90 ili e-mail: info@oesm.hr.


Ilustracija Pixabay

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.