Nakon što je uređenje serpentine uz Arenu doživjelo salve negodovanja jer su posječena sva stabla -danas, moramo priznati izgleda sve jako lijepo, moderno i uredno- uređenje prostora na "drugom ćošku" teče s puno manje pozornosti.
Napokon kamen
Ono što je nama 'zapelo' za oko jest da se umjesto nekadašnjeg devastiranog asfalta punog rupa po kojem su se 'lomile noge' na cijelom području postavlja kameno popoločenje, u skladu s okolišem, i sve izgleda jako lijepo.
Rekli bi mnogi - napokon autohtoni kamen!
Nakon što se uredi i ovaj dio Arena će imati okoliš kakav ovaj reprezentativni spomenik nulte kategije i zaslužuje. Još samo da se uredi i okoliš "ozad Arene".
Projektom uređenja okoliša sjeverno od Arene, uz Flavijevsku ulicu na zapadu i stubište prema Gladijatorskoj ulici na istoku, obuhvaćaju uređenje hodnih površina, potpornih zidova terena, manjeg stubišta uz Flavijevsku ulicu, ogradu prema Amfiteatru, javnu rasvjetu te obnovu infrastrukture.
Podsjetimo, ova kulturno-povijesna cjelina upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske čime podliježe odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Nakon što su okončana arheološka istraživanja na dijelu uz sam obod Arene, odrađeni su radovi na rekonstrukciji kanalizacije i vodovodne mreže u centralnoj zoni. Po dovršetku radova popločenja planira se novo hortikulturno uređenje s postavom sustava za navodnjavanje, postava nove urbane opreme poput novih klupa, javne slavine s pitkom vodom te novih koševa za smeće.
Po provedenom postupku javne nabave za izvođača radova odabrana je tvrtka Kapitel iz Žminja s ponudom u iznosu od 288.250 eura bez PDV-a, odnosno 357.894,88 eura s PDV-om.
Radovi se izvode u skladu s glavnim projektom koji ovjerava Helena Sterpin iz Prakse, pulske inženjerske zadruge za projektiranje, urbanizam i oblikovanje, a trebali bi biti okončani do početka sezone.