Jama u blizini Peroja (KO Vodnjan 815) najmanje deset godina služi kao divlje odlagalište za svakojaku vrstu otpada. Prema ortofoto snimkama vrtača, nastala uslijed popuštanja terena, gotovo je potpuno zapunjena smećem.
Posljednji u nizu "šporkulja" ovih dana donosi desetine tona građevinskog otpada koji bi jamu mogli definitivno zakopati, u naravi kao i u sjećanju.
Orto foto snimka 2011. KO Vodnjan 815
Orto foto snimka 2020. KO Vodnjan 815
Slučaj je nama, kao i vodnjanskom komunalnom redarstvu, prijavila njemačka odvjetnica i ekološka aktivista s hrvatskom adresom Susanne Putsche Dobert.
S hrabrom aktivisticom došli smo prvi puta u kontakt prilikom istraživanja slučaja malčiranja šume u Batvačima, kada je doživjela i fizički napad od strane vlasnika malčirane šume. Iz ove je priče proizišao i naš idući članak o manipulaciji zemljištem od strane geodeta.
Dobert je cijeli slučaj dokumentirala i slike objavila na svom FB profilu te slučaj prijavila na ELOO (https://eloo.haop.hr/public/). A prilikom čestih posjeta ovoj lokaciji susrela je i naručitelje i izvršitelje posla, građevinske radnike.
-Prvi sam put srela bageristu koji mi je potvrdio da bagerom raznosi šutu. Drugom zgodom naišla sam i na naručitelja radova, gospodina koji je ondje došao u Toyoti, a koji mi je objasnio kako oni ovdje zapravo čiste krater. Pohvalila sam ga i pitala gdje potom odvoze taj materijal, ali nije mi odgovorio. Na moje inzistiranje počeo me vrijeđati, rekla je Putsche Dobert.
Vodnjanski gradski vijećnik Denis Sgagliardi potvrdio nam je da isti počinitelj Komunalnom redarstvu izjavio da na toj lokaciji HEP gradi trafostanicu, no i to se uskoro ispostavilo kao laž, kazao nam je Sgagliardi.
Susanne Putsche Dobert, koja je u međuvremenu slučaj nekoliko puta prijavila komunalnom redarstvu Vodnjana, prijeti mu da će to opet učiniti, na što naručitelj odgovara da ga nije briga.
-Osim građevinskog otpada na terenu je bilo automobilskih guma, a i opasnog otpada poput azbesta, kazala je Putsche Dobert.
Komunalno redarstvo izlazi na teren i nalaže sanaciju lokacije u roku od deset dana te izdaje Obavezni prekršajni nalog.
-Ako počinitelj ne sanira lokaciju u roku od deset dana slijedi upravni postupak, odnosno paprene upravne kazne, rekli su nam iz Komunalnog redarstva Grada Vodnjana.
Trenutna je sankcija 10.000 kuna, odnosno 5000 ako počinitelj plati u roku od osam dana. No ako za deset dana ne sanira jamu slijedi upravni postupak, odnosno daleko paprenije, kumulativne i neodgodive upravne kazne. Kao što smo više puta pisali one mogu za privatne osobe doseći visinu od 500.000 kuna, a za pravne i preko dva milijuna kuna, te sjedaju izravno na račun bez obzira na žalbe.
Nakon izvida i sankcija komunalnog redarstva prilaz jami blokiran je s tri kamene gromade kako bi se spriječilo dodatno odlaganje. No, kaže nam Susanne Putsche Dobert, odlaganje se nastavlja.
-Postoji mali trik. Na postavljene kamene gromade stavite malu, neprimjetnu oznaku. Ako bager pomakne kamen znat ćete da se to dogodilo. I u ovom je slučaju tako, kamenje je pomicano. Znači da i se nakon izdanih kazni otpad još odvozi u jamu.
U Njemačkoj bi, kaže odvjetnica Putsche Dobert, ovakav prekršaj bio daleko teže sankcioniran.
-Kazna manja od 10.000 eura bila bi farsa. Zapravo, ne možete izdati dovoljno visoku kaznu. Sanacija područja koštat će milijune. Neko otrovno smeće (koje je već bilo tamo) je zakopano. Krater je bio pripremljen za odlaganje ogromnih količina građevinskog otpada. Na fotografiji se vidi da nije odložena samo šuta, već i kamionske gume. Poduzeću treba zabraniti poslovanje. U Njemačkoj to radi trgovinski ured. U Hrvatskoj svakako postoji usporediv propis. Osim toga, moraju se kazniti bagerist i svi direktori poduzeća koji su izvodili radove, tvrdi Putsche Dobert.
O tom hoće li odlagalište biti sanirano i počinitelj sankcioniran, obavijestit ćemo vas za desetak dana.