Više od pet minuta pljeskala je pulska publika i digla se na noge odajući priznanje talijanskoj filozofkinji Donatelli Di Cesare, velikoj gošći 30. Sa(n)jam knjige u Istri, u okviru Doručka s autorom.
Ova profesorica na Sveučilištu La Sapienza u Rimu je, između ostalog, predavala na Sveučilištu u Heidelbergu, bila je studentica Hansa – Georga Gadamera i družila se s francuskim filozofom Jacquesom Derridaom.
Večeras u 18 sati u Crvenom salonu na programu je predstavljanje značajne knjige ponajveće srpske povjesničarke Dubravke Stojanović: „Prošlost dolazi“ (XX vek). Promotor je Ivan Čolović.
U 19 sati švedska autorica Karolina Ramqvist predstavit će svoju knjigu „Žena medvjed“ (Iris Illyrica).
U 20 sati u programu bit će predstavljena knjiga Miljenka Smoje (priredio Boris Dežulović): "Libret o našem malom portu" (Ex Libris). Sudjeluju: Boris Dežulović, Milan Rakovac i Emir Imamović Pirke.
Večeras knjiga Miljenka Smoja
Nakon što su objavljene "Crne bilježnice" Martina Heideggera dala je ostavku na mjestu potpredsjednice Društva Martina Heideggera. I tada je izabrala treći put, i u svojoj filozofskoj analizi Heideggerov antisemitizam nazvala 'metafizičkim antisemitizmom'. Jedna od tema njezinog znanstveno-istraživačkog interesa vezana je i uz filozofiju migracija, a iz te je perspektive sumnjičava prema ideji liberalne gostoljubivosti u Europi danas.

Viva Prdež: Boris Dežulović i Zoran Predin
- Krajnje je vrijeme da se filozofija vrati politici, polisu, da se vrati u grad. Veliki problem danas je oikonomija koja negira polis i politiku koja bi težila ravnopravnosti. Ona podrazumijeva poremećeni ekonomizirani polis koji sebe pretvara u zajednicu po krvi. Mafija je odavno shvatila da se politike treba kloniti, zanima je isključivo financiranje oikosa i zajednica po krvi, objasnila je Donatella Di Cesare koja u svojim filozofskim razmatranjima suvremenog društva rabi i pojam kriptorasizam za ljude koji su rasisti a misle da nisu, kazala je ona.
Najposjećeniji i najduži program trećeg sajamskog dana koji je sinoć trajao dugo u noć i završio koncertom Belai Banda (Damir Šodan i Robert Grubić Gobbo) i grupe Viva Prdež (Boris Dežulović i Zoran Predin) bio je posvećen Predragu Luciću, najvoljenijem autoru kojeg je Sajam ikad imao.
U programu 'Poezija je pitanje srca' predstavljena je njegova pjesnička zbirka „ Južno dvorište 1-2“ (Ex Libris). Damir Šodan, koji je priredio knjigu iz Lucićeve arhive, rekao je da je to njegov karmički dug prijatelju koji ga je uveo u svijet knjiga.
- I smijao sam se i plakao s njim dok sam čitao njegove stihove koji su zenit i sinteza iskustva, kazao je Šodan i objasnio kako je Lucić 'ipak završio u Hagu'.
"Predrag je jedinstvena pojava kada se igra kanonima: svaka njegova parodija je organska, a jako mi je drago da sada upoznajemo ozbiljnog pjesnika Lucića, nevjerojatnog pjesnika koji je već sa 16, 17 godina pisao zrele pjesme", kazao Boris Dežulović.
Svakome tko je ikada susreo pjesnikinju i znanstvenicu Evelinu Rudan i njen rad potpuno je jasno zašto je ona prva Sakramenska u novom programu Histrokozmosa, koji predstavlja moćne žene koje stvaraju, oblikuju identitet Istre.

Evelina Rudan (u sredinI)
Čitala je pjesme iz svoje zbirke "Smiljko i ja si mahnemo", a podarila je publiku i novom ljubavnom i erotskom poezijom. Dok su za nju sakramenske žene koje su „i pametne i moraju imati nešto drskosti da bi se prepoznale kao takve“, ona ih prepoznaje po onome što su učinile za kulturu. Njene su Vilma Zohil Unukić, dugogodišnja tajnica Katedre Čakavskog sabora i pjesnikinja Zdenka Višković Vukić.
U 'Sutonu uz knjigu' predstavljena je knjiga Vladislava Bajca "Pucanj u prazno" (Geopoetika), a promocija je počela fantastičnim 12-minutnim filmom Borisa Miljkovića u kojem svjedoči o tročlanoj ekipi u kojoj je bio i Bajac, a koja je 1984. iz Beograda otputovala u SAD i zabilježila važne fragmente američke pop kulture.

Vladislav Bajac / "Pucanj u prazno"
Svjedočanstvo je to o New Yorku 80-ih koji je proročki najavljivao suvremenost. Tu je legendarni hotel „Chelsea“, koji je i na naslovnici knjige, i njegovi osebujni stanari.
Film, kao svojevrsni svjedok knjige, otvara Leonard Cohen, a tu su i Allen Ginsberg, David Byrnem, lica najpoznatijih televizijskih i producentskih kuća na svijetu… U filmu govori i Bajac, koji sam za sebe kaže: „Ja sam ostao jedini vizualac u književnosti. Priča je jedinstvo svih vremena kojima svjedočimo u životu i to je ono što najviše volim u književnosti – povezivanje nepovezivog.“
O "Pucnju u prazno" govorili su Boris Dežulović, Emir Imamović Pirke i Zoran Paunović, urednik knjige, koji je rekao: 'Ova je knjiga mnogo veća od sebe same: i putopis, i metafora, i fikcija, i esejistika…sve se to slijeva u formu romana'.