Kultura

glazba s konca 19. stoljeća u INK-u

'LEHAR U PULI': Osim valcera 'Le belle Polesane', slušali smo skladbe danas potpuno nepoznate pulskoj publici

Službujući kao kapelnik Mornaričkog orkestra (1894- 1896), Franz Lehár je u Puli napisao 20-ak djela, među kojima i operu Kukuška. Koncertu je prethodio uvodni kratak dokumentarni film, čiji je najvrjedniji tonski dio u kojem Lehár u smiraj života govori da je svu glazbu kreirao iz srca za sva srca


 
2 min
Zoran Angeleski
Puhački orkestar grada Pule pod ravnanjem Branka Okmace

Službujući kao kapelnik Mornaričkog orkestra (1894- 1896), Franz Lehár je u Puli napisao 20-ak djela, među kojima i operu Kukuška. Koncertu je prethodio uvodni kratak dokumentarni film, čiji je najvrjedniji tonski dio u kojem Lehár u smiraj života govori da je svu glazbu kreirao iz srca za sva srca

Skladatelj i dirigent Franz Lehár bio je od 1894. do 1896. dirigent velikog Mornaričkoga orkestra u Puli, no za boravka u Puli skladao je brojna djela kraćeg opsega, među kojima valcer Le belle Polesane, kasnije poznatiji pod nazivima Klänge aus Pola i Adria Walzer, ciklus solo pjesama Weidmannsliebe ('Lovčeva ljubav') te operu Kukuška.

Program što ga je sastavljao za tadašnje koncerte Mornaričkoga orkestra redovito je počinjao koračnicama, potom se izvodila vedra glazba iz opereta i popularnih opera, među kojima je izvedena i fantazija iz opere 'Nozze istriane' Antonija Smareglije, s kojim je Lehar prijateljevao.

Jedan od Leharovih instrumenata - violina

Njemu u čast, sinoć je u pulskom kazalištu održan koncert "Lehár u Puli", koji je organizirala Muzička akademija u Puli u povodu 150. obljetnice skladateljeva rođenja.

Program je dio institucijskog projekta proizašao iz istraživanja muzikologinja dr. sc. Lade Duraković s pulske Muzičke akademije i dr. sc. Marijane Kokanović Marković s novosadske Akademije umjetnosti.

Sve sinoć izvedene skladbe pisane su za vrijeme Lehárovog boravka u Puli, a izveli su ih Puhački orkestar grada Pule pod ravnanjem Branka Okmace ('Le belle Polesane'), mezzosopranistica Sofija Cingula i sopranistica Marija Kuhar Šoša, uz klavirsku pratnju Sandra Vešligaja (ciklus solo pjesama "Weidmannsliebe"); Elda Krajcar Percan na klaviru izvela Andante iz "Sonatine all'antiqua", da bi koncert zaključio gradski Puhački orkestar i Sandro Vešligaj , izvevši Leharovu simfonijsku poemu za glasovir i orkestar "Il Guado".

Lehar u poznijim godinama

Službujući kao kapelnik Mornaričkog orkestra (1894- 1896), Lehár je u Puli napisao 20-ak djela, a vrijednost sinoćnjeg koncerta je i u tome da su ove skladbe (uz iznimku valcera 'Le belle Polesane') danas potpuno nepoznatih pulskoj publici.

Koncertu je prethodio uvodni kratak dokumentarni film koji donosi nepoznate detalje iz pulskog razdoblja umjetnikova života i rekonstrukciju njegovog kapelničkog angažmana, nudeći uvid u pojedine skladbe nastale u Puli te ih smještajući u kontekst sociokulturnog ozračja grada koncem 19. stoljeća. Najvrjedniji je svakako tonski dio filma u kojem Lehár u smiraj života govori da je svu glazbu kreirao iz srca za sva srca.


Nastavite čitati

Pula
 

Jutarnji list o Punterama: Noćne straže u bastionu antifašizma

Puntere: Obuka za samoobranu je zatvorenog tipa. Andrea Matošević: Zaboravimo romantičnu sliku Pule, zaboravimo romantičnu sliku Istre. Krešimir Krolo: Inicijativa Puntere Pula ne doprinosi smanjivanju tenzija, nego unosi nemir i nepovjerenje kako prema imigrantskim radnicima tako i prema institucijama. Filip Zoričić: Ne prihvaćam sijanje mržnje na drugoga i različitoga poistovjećujući jedan nasilni incident s cijelom etničkom skupinom, ljudima druge boje kože, onima koji dolaze raditi u Pulu

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.