Sutra u 19 sati u Galeriji Poola u Kandlerovoj otvara se izložba slika Mirze Čizmića pod nazivom “EQUILIBRIUM Part II”.
Mirza Čizmić (Banja Luka,1985.) završio je Srednju školu primijenjenih umjetnosti u Sarajevu. Magistrirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Helsinkiju, smjer slikarstvo.
Uz suvremeno slikarstvo bavi se i kiparstvom, performansom i filmom. Posljednjih godina održao je nekoliko samostalnih izložbi i aktivno sudjelovao na skupnim izložbama u Finskoj i inozemstvu. Radovi mu se nalaze u brojnim privatnim i javnim zbirkama kao što su Muzej suvremene umjetnosti Kiasma, Nacionalna galerija Finske i Hanaholmen, švedski kulturni centar, Finska.
- U svom umjetničkom istraživanju bavim se međuljudskim odnosima, razvojem tih odnosa tijekom vremena te njihovim utjecajem na nas u određenom kontekstu. Ništa nije suvremenije ili životnije od načina na koji pojedinci, na temelju iskustava, formiraju društvo. Izložbom “Equilibrium” želim objelodaniti kreativni odnos između konzervativnog i modernog društva te svijeta slika. Namjera mi je srušiti tradicionalne i perceptivne prepreke između sebe, svog rada i gledatelja, a zauzvrat, moje umjetničko trebalo bi postati dvosmjerna razmjena, kaže umjetnik.
Konstruira narative ljudskih iskustava koji, veli, djeluju kao metafore kulturnog i seksualnog buđenja. Obično slikam figure u domaćem okruženju, u utopijskom svijetu kaotične stvarnosti.
'Za mene je slikanje proces koji me vodi od zbunjenosti do razumijevanja'
"U mojim posljednjim slikama uvijek se neprestano pojavljuju elementi teatralnosti. U svom radu tražim razumijevanje i prihvaćanje, a ne nekakvu identifikaciju. Prikazujući obične interijere i ljude koji u njima žive koristim elemente koji 'deformiraju' prizore iz običnog, svakodnevnog života te izvrću stvarnost. Time moji radovi postaju bezvremenski, puni emocija, čuđenja i znatiželje", kaže autor.
- Kao i u životu, ali u kontekstu slikarstva, rekao bih da je za mene slikanje proces koji me vodi od zbunjenosti do razumijevanja... Sjećanja iz moje prošlosti temelje se na pričama mojih roditelja i rodbine. Nemam svojih fotografija iz djetinjstva, zato koristim tuđe fotografije kako bih konstruirao poruku prema vlastitom konceptu. Slike (fotografije) su postale instrumenti koji su nužni da bi poslužili konceptu stvaranja narativa za seriju ”Ukradena sjećanja”, pojašnjava autor.
- Slikam ono što osjećam, a ne ono što vidim. To je čisti odgovor na ideju mojih vlastitih sjećanja. Neki odgovori su nelogični i dopuštam da se pojave, obustavljajući svoj kritički sud. U kontekstu mog djetinjstva, slike su trebale oponašati subjektivni doživljaj događaja koji su se dogodili. Većina slika nastala je kao kombinacija više starih polaroid fotografija.
- To je u osnovi proširenje ili pojačanje kolažnog pristupa. Stalno se borim sa svojom prošlošću; to je beskrajna borba bez pobjednika. Sloboda je moj cilj; hrabrost je moj saveznik. Pitanja su "Tko sam ja?" i “Što sam postao?”. Osim unutarnjeg straha od nepoznatog, pitam se gdje pripadam, zaključuje umjetnik Mirza Čizmić.
Izložba slika Mirze Čizmića ostaje otvorena do 24. prosinca.