Glumica, lutkarica i glazbenica Petra Blašković protagonistica je treće epizode dokumentarnog serijala 'U ime oca' redateljice, scenaristice i producentice Ines Pletikos, u kojem otkriva kako joj je bilo odrastati uz karizmatičnog oca Francija Blaškovića i majku, glazbenicu i glazbenu pedagoginju Arinku Blašković Šegando.
Epizoda o velikom istarskom umjetniku prikazuje se večeras u 23.14 sati na Prvom programu HTV-a, a repriza je sutra u 17.53 sati na Trećem programu HTV-a.
Glazbeni guru Franci Blašković kultna je figura istarske kulturne i društvene scene: frontmen benda Gori Ussi Winnetou, kantautor i ekološki aktivist, predsjednik istarske ‘Lige za boj protiv turizma’, jedan je od najboljih poznavatelja lokalnog pulskog dijalekta i turbulentne povijesti Istre. O tome svjedoči svaka pjesma u njegovom impozantnom opusu, zabilježenom na više od stotinu albuma.
- Tata je vječiti anarhist. On je uvijek bio kontra, odnosno bio je za nešto u što je beskrajno vjerovao. Jer, kad vjeruješ onda si dio te ideje, ali isto odstupiš u trenutku kad to više ne dijeliš. Tata je neuhvatljiv. Tata je jedinka. I to nas je i učio, da imamo uvijek pravo biti svoji, i da smo tek onda skroz slobodni; da nikome ne dugujemo ništa, pa čak ni da dijelimo nečije mišljenje, kaže Petra u uvodu, a nešto kasnije: "On nema straha. Isto mu je zadirati u društvo, u religiju, u bilo koju instituciju, pa tako i u crkvu. Uvijek je bio ruban. Jer, on nije komotan nijednoj vlasti".
O svom glumačkom pozivu ona kaže da je, zbog privilegiranog statusa glumice, bitna odgovornost, zahvalnost i poniznost.
- Smatram da kao glumica služim umjetnosti. Jer tko sam ja da si ja dozvolim, u dvije-tri tisuće godina umjetnosti, utjeloviti tuđi život. I to nije floskula. To je nešto što mene prožima svaki sekund moje egzistencije, ističe Petra Blašković u filmu.
Njeni roditelji su zajedno vodili bendove
Tingl-tangl i Gori Ussi Winnetou te kultnu satiričku radijsku emisiju
‘Šjora Špija’, tjedni pregled društvenih i kulturnih događanja u zemlji.
Opus Francija i Arinke, kaže Petra, utkan je u svaki kamen Pule i Istre, ali i u njezino odrastanje, a njihove priče pokazuju svu - ne samo jezičnu - kompleksnost prostora iz kojeg dolaze i koji opisuju. Petri su roditelji, posebno otac, bili i ostali svjetionici nekonformizma i slobode konceptualnog umjetničkog stvaralaštva, ali i poticaj da se - premda je bila nadarena glazbenica - posveti glumi, lutkarstvu i kazalištu.
Ta i takva sloboda u njezinu slučaju ima svoju cijenu, ali i ostavlja neizbrisiv trag: bez Francijeva utjecaja nezamislive su bitne faze u radu mnogih prvaka istarske glazbene, likovne i književne scene.
U emisiji sudjeluju književnici Milan Rakovac i Danijel Načinović, Nenad Marjanović Dr. Fritz i Sale Veruda iz KUD Idijoti, direktor HRT Radija Pule 1993.-1995. Ranko Borovečki, poljoprivrednik, poduzetnik, publicist i performer Darko Pekica, povjesničar umjetnosti Mladen Lučić, novinar Mario Benčić, dramska prvakinja HNK Zagreb Branka Cvitković, akademska slikarica Marianna Nardini, direktor Kulturnog centra Osijek Kristijan Majić, slovenski glazbenik Marko Brecelj, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Ivona Orlić, skladatelj i instrumentalist Josip Maršić, producent Edi Cukerić i rizničar Gori Ussi Winnetoua Ivo Zuban - Filjo.