Kultura

U Muzeju suvremene umjetnosti Istre

PULA: Otvara se izložba "Suvremena umjetnost Crne Gore"

U znaku međunarodne kulturne suradnje u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria, u četvrtak, 29. svibnja u 20 sati održat će se otvorenje izložbe, koju će biti moguće razgledati do 13. srpnja 


 
3 min
Istra24

U znaku međunarodne kulturne suradnje u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria, u četvrtak, 29. svibnja u 20 sati održat će se otvorenje izložbe, koju će biti moguće razgledati do 13. srpnja 

U znaku međunarodne kulturne suradnje u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria, u četvrtak, 29. 05. 2025. u 20.00 sati održat će se otvorenje izložbe pod nazivom "SUVREMENA UMJETNOST CRNE GORE". Riječ je o nastavku suradnje sa Muzejom savremene umjetnosti Crne Gore (nekadašnjim Centrom za savremenu umjetnost Crne Gore), koja je 2019. godine rezultirala predstavljanjem istarskih umjetnika podgoričkoj i crnogorskoj publici.  

Zastupljeni umjetnici/e: Ana Aleksić, Zdravko Delibašić Beli, Milena Mijović Durutović, Roman Đuranović, Aleksandar Đuravčević, Milena Jovićević, Gordana Kuč, Brano Mandić, Marko Marković, Teodora Nikčević, Aleksandar Ostojić, Ivana Radovanović, Siniša Radulović, Nenad Šoškić, Jelena Tomašević, Jovana Vujović, Jovana Vujanović, Natalija Vujošević i Milica Živković.

 "Izložba suvremenih crnogorskih umjetnika postavljena u Muzeju suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria predstavlja relevantan presjek njihove današnje likovne scene, odnosno dominantne tendencije u recentnoj umjetnosti susjedne države. Izložba razvidno svjedoči da se današnji crnogorski umjetnici ne razlikuju bitno od svojih kolega u svijetu, odnosno da se služe identičnom poetikom stilskog pluralizma i ikonografskih obrazaca. Postmodernizam i današnje, gotovo distopijsko vrijeme obilježeno eksponencijalnim tehnološkim napretkom, dokinuli su, dakle, i u crnogorskoj likovnoj (vizualnoj) umjetnosti podjele na stilove i trendove, što se najčešće manifestira raznovrsnim fuzijama izniklim na citatima brojnih povijesnih stilova. Umjetnici stvaraju u okviru svojeg umjetničkog diskursa bez obzira da li se izražavaju narativno ili propituju refleksije modernizama proteklog stoljeća. Sve je jednako važno jer na snazi je pozitivan pluralizam kojeg neki zovu transmoderna, a možemo ga sagledati i kao nadgradnju postmodernističke citatnosti. Sve je dozvoljeno i sve je in. Internet i film kao narativni obrasci imaju sve veću ulogu tako da je uspostavljena jedna nova i svježa poetika koju svakako možemo sagledavati kao refleks vremena u kojem živimo. S druge strane umjetnički aktivizam znatno je prisutan, ali premda smo naučeni da se u svijetu najčešće radi o pomodnoj agitaciji u kojoj se rijetko može prepoznati umjetnički dodir, u  primjerima s ove izložbe to nije slučaj. Štoviše, takvi radovi vrlo su  važni jer u njima prepoznajemo nacionalni identitet koji u svijetu davno više ne postoji, ali crnogorski umjetnici ipak ga se nisu odrekli. Udovoljavajući svim globalnim standardima koje nameće današnja umjetnička praksa, umjetnici Crne Gore progovaraju o svojim internim aktualnim temama od kojih neke, premda sežu daleko u povijest (rodovsko patrijarhalno društvo) i danas su itekako prisutne te postaju sve većim utegom razvoju suvremenog društva. Temom patrijarhata zaokupljeno je nekoliko prisutnih umjetnica i umjetnika, dok neki drugi propituju današnju političku i nacionalnu podvojenost crnogorskog društva ili još uvijek živuće relikte socijalizma i bivše države. Sagledavajući umjetnički diskurs ove izložbe ne možemo ne spomenuti stariju generaciju; prvenstveno Iliju Šoškića, rodonačelnika onoga što podrazumijevamo suvremenim likovnim izričajem, kao i Miliju Pavičevića ili Veska Gagovića koji su bili pokretači novih smjerova u crnogorskoj umjetnosti koja je do tada na čelu s Dadom Đurićem bila sklona nadrealističkoj vokaciji ili je varirala apstraktne forme inaugurirane od Petra Lubarde ili Mila Milunovića. Na tom putu stasala je srednja i mlada generacija crnogorskih umjetnika koji su predstavljeni na ovoj izložbi."
/ Iz teksta - Mladen Lučić, autor izložbe

Autor izložbe: Mladen Lučić 
Kustosice izložbe: Anja Marković - Muzej savremene umjetnosti Crne Gore,
Ketrin Milićević Mijošek - Muzej suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria
 

Izložba je realizirana u kontekstu Godišnjeg izložbenog programa uz financijsku podršku Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije - Regione Istriana, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Pule - Pola i Turističke zajednice Grada Pule.
Zahvale: Arheološki muzej Istre, Istra Akcija d.o.o., Darko Pekica

Izložba traje do 13. 07. 2025. i može se pogledati svakim danom osim ponedjeljka i blagdana prema sljedećem radnom vremenu; 
u svibnju:  od 10.00 do 20.00 sati 
u lipnju / srpnju: od 10.00 do 21.00 sat


Nastavite čitati

Pula
 

(FOTO) TRI MURALA ZA JEDAN PULSKI PORTUN Osmijeh Milje Marin, ulazak bataljuna "Pino Budicin" u Pulu i Picassov plakat za "Bitku na Neretvi"

"Jedno vrijeme sam se stidjela tog osmijeha, pomislila sam: što će narod kazati na taj smijeh iz četrdeset treće. To je bilo kad sam prvi put vidjela sebe na razglednici. Danas na taj osmijeh gledam kao na osmijeh prkosa neprijatelju i ratu....Drago mi je saznanje da živim kao revolucionar. Radosna sam kad mi unuci kažu: Pa, bako, ti se uvijek smiješ", pričala je '85. godine Milja Marin

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.