Pulska Zvjezdarnica utemeljena je još 1869. godine kao Mornarička zvjezdarnica što je čini najstarijom zvjezdarnicom u Hrvatskoj. U to vrijeme predstavljala je jedan od odjela Carskog i Kraljevskog Hidrografskog zavoda ili ureda Ratne mornarice, i to nakon što je Pula 1853. godine postala glavna austrijska ratna luka.
Samo dvije godine nakon njena utemeljenja, 1871., na jednom od gradskih brežuljaka,
Monte Zaru, podignuta je namjenska zgrada za
Hidrografski zavod.
Spomenik kulture bogate povijesti s premalo posjetitelja
Otad Zvjezdarnica Pula egzistira na adresi park Monte Zaro 2, a o njoj danas brigu vodi Astronomsko društvo „Istra“ Pula. Zgrada je "preživjela" i bombardiranje 1944. godine kada trpi značajnije štete, no tijekom godina ipak biva sanirana.
Valorizacija povijesno vrijednog lokaliteta grada
Uoči ovogodišnjeg inicijalnog solsticijskog koncerta, što ga je kantautorica Elis Lovrić održala 22. lipnja kraj fontane parka Monte Zaro, iz Astronomskog društva „Istra“ Pula izjavili su nam kako je dogovoreno da će posjetitelji koncerta moći obići Zvjezdarnicu Pula, ali bez promatranja neba teleskopom jer „neće biti vidljivo nikakvo nebesko tijelo u tom trenutku“.
Solsticijski koncert Elis Lovrić u parku Monte Zaro
Rečeno nam je tada također kako je Zvjezdarnica posljednji puta za posjetitelje bila otvorena prije korone te kako u međuvremenu posjetitelja nije bilo, izuzev organiziranog dolaska jedne pulske osnovne škole i jednog obližnjeg vrtića, a sve u sklopu Festivala znanosti.
Saznali smo tada i kako je Zvjezdarnica otvorena svega tri sata tjedno, utorkom i petkom od 19 i 30 do 21 sat.
Zanima li turiste i nebo iznad najpoželjnije hrvatske regije?
Uistinu šteta s obzirom na to da smo upravo usred, čini se, rekordne turističke sezone u kojoj zasad Istra bilježi 15, 8 milijuna turističkih noćenja. Promatrajući, pak, rezultate destinacija, najviše je noćenja od početka godine ostvareno u obližnjem Rovinju - 2,4 milijuna.
Zatim slijedi Dubrovnik s 2 milijuna noćenja, a treće mjesto zauzima još jedan istarski grad - Poreč s 1,9 milijuna noćenja.
Teško je povjerovati da među svim tim silnim gostima ne bi bilo onih koje zanima vidjeti što se sve nalazi visoko iznad najpoželjnije hrvatske turističke regije. Tim više što se radi o spomeniku kulture iznimno bogate, pa i slavne prošlosti.
Pogled sa Zvjezdarnice Pula
U međuvremenu to su uvidjeli i u Astronomskom društvu „Istra“ Pula te nam je danas tajnik, Adrian Celija, kazao kako je u posljednje vrijeme Zvjezdarnica ipak otvorena, ali prema dogovoru.
- Posjetiteljima je omogućeno gledanje neba te prezentacija o povijesti Zvjezdarnice. Hoće li pritom promatranje teleskopom imati smisla ne ovisi o nama, već o tome je li nebo vedro te ima li se uopće što za vidjeti. Turisti također dolaze, ali više obiteljski, od dvije do šest osoba odjednom. Nemamo baš velikih grupa, veli nam Celija.
Dakle, u špici sezone u najstariju hrvatsku zvjezdarnicu moguće je doći isključivo po dogovoru, a koji može uslijediti nakon najave na broj telefona naveden na internetskim stranicama Društva ili pak u starim terminima, utorkom i petkom od 19 i 30 do 21.
Zapošljavanja nisu moguća?
Svakako bi posjeta bilo više kada bi bilo moguće zaposliti nekoga tko bi vodio brigu o promoviranju objekta, o rezervacijama posjetitelja, nekoga tko bi ih dočekivao, vodio objektom te iz njega ispratio.
- Tako nešto bi nam zasigurno sve olakšalo, međutim to trenutno nije moguće zato što smo mi po statutu neprofitna udruga i svi naši članovi, njih više od dvadeset, su volonteri. Ne naplaćuje se ni ulaz u Zvjezdarnicu, a o njoj se brinemo kako tko stigne. Zvjezdarnica je spomenik kulture i mi smo tu da ga održavamo i promoviramo astronomiju, zaključio je Celija.
Čeka li znamenitu Zvjezdarnicu značajnija valorizacija?
Je li ipak izvjesno u idućim turističkim sezonama očekivati značajniju valorizaciju slavne Zvjezdarnice Pula upitali smo i Grad Pulu te ćemo odgovor objaviti čim ga dobijemo. Dotad, podsjetit ćemo na najznačajnije momente ovog spomenika kulture.
Ogromnu svjetsku slavu Zvjezdarnica je stekla za vrijeme astronoma
Johanna Palise koji je od 1878. do 1880. bio najuspješniji otkrivač asteroida na svijetu. S pulskom Zvjezdarnicom tih je godina otkriveno više asteroida nego u cijelome svijetu. Neki nose imena
Polana, Adria i Istria, a dio prvog asteroida koji je sonda Galileo snimila u Sunčevu sustavu također je
nazvan po gradu Puli.
Lokaciju na kojoj su se zbili ovi povijesni događaji zasigurno bi u velikom broju voljeli posjetiti stanovnici najvećeg istarskog grada, a i njegovi, svake godine sve brojniji, gosti. Stoga bi, uz konačnu kulturnu valorizaciju parka solsticijskim koncertima koji imaju za postati tradicionalni, idući logičan korak bio onaj koji bi išao u smjeru valorizacije Zvjezdarnice čime pulski kvart Monte Zaro može samo biti na dobitku.
Može li Grad intervenirati po tom pitanju, a sve kako bi ovaj spomenik kulture bio poznatiji, posjećeniji, bolje promoviran, a na koncu i samoodrživ – pitanje je koje smo stoga uputili službi za odnose s javnošću Grada Pule.