Politika i društvo

PRIOPĆENJE ŽUPANIJE UZBURKALO VODE

Druga strana priče. Irena Hrstić: 'Posebno pedijatrijsko dežurstvo nije nadstandard, nego zakonska obaveza Istarske županije!'

Ambulanta posebnog (pedijatrijskog) dežurstva je vlasništvo Istarskih domova zdravlja, a ne bolnice, kaže ravnateljica OB Pula Irena Hrstić te ističe da je Istarska županija lani donijela odluku o zatvaranju pedijatrijskog dežurstva. "I naravno da su naši pedijatri zbog toga bili revoltirani. Imamo zajednički problem, ali onda ga zajednički trebamo rješavati. Ako imamo problem, onda razgovaraš, ne namećeš", poručuje


 
5 min
Chiara Bilić ⒸFOTO: Manuel Angelini

Ambulanta posebnog (pedijatrijskog) dežurstva je vlasništvo Istarskih domova zdravlja, a ne bolnice, kaže ravnateljica OB Pula Irena Hrstić te ističe da je Istarska županija lani donijela odluku o zatvaranju pedijatrijskog dežurstva. "I naravno da su naši pedijatri zbog toga bili revoltirani. Imamo zajednički problem, ali onda ga zajednički trebamo rješavati. Ako imamo problem, onda razgovaraš, ne namećeš", poručuje

U utorak je Istarska županija priopćila da je svojim angažmanom i dodatnim financijskim sredstvima uspjela osigurati nadstandard i u sklopu Odjela za pedijatriju Opće bolnice Pula otvorila ambulantu posebnog pedijatrijskog dežurstva. Pritom su istaknuli da su time olakšali rad bolničkim pedijatrima uslijed deficita kadra te da im to nije zakonska obaveza, uvodno apostrofirajući: "Svi koji imaju malu djecu (ili su ih imali), znaju koliki je stres kada se to malo dijete razboli. Problem postaje puno veći kada se to dogodi nedjeljom ili blagdanom, u vrijeme dok ne radi odabrani primarni pedijatar".

Navedeno je, međutim, razljutilo pojedine zdravstvene djelatnike bolnice. Toga je svjesna i ravnateljica OB Pula, Irena Hrstić, koja je za Istru24 obrazložila o čemu se radi, naglašavajući pritom da je najbitnije ipak da pacijent ima osiguranu skrb.

Tri ambulante

- Ambulanta posebnog dežurstva je vlasništvo Istarskih domova zdravlja, a ne bolnice. Ne radi se o nadstandardu, nego o zakonskoj obavezi. U priopćenju Županije piše da nije obaveza zato što je normativ 60 tisuća djece. To nije točno, to im je obaveza, zato što na svakih 60 tisuća osiguranika mora biti jedna ambulanta posebnog dežurstva. Istra ima 190 tisuća korisnika, što znači da treba imati tri ambulante posebnog dežurstva. Hoće li one biti ambulante obiteljske medicine, ili dvije obiteljske i jedna pedijatrijska, to Istarska županija odlučuje u dogovoru s IDZ-om na osnovi kadrovskih mogućnosti, pojašnjava.

Do zadnjeg dana lanjske godine bile su, naime, otvorene tri ambulante posebnog dežurstva, jedna u Puli, jedna u Poreču i jedna pedijatrijska u prostorijama pulske bolnice. No, onda je, pojašnjava Hrstić, Istarska županija donijela odluku da će potonju ambulantu zatvoriti.

Ključna informacija

- Istarska županija je odlučila da će u 2024. godini imati dvije ambulante posebnog dežurstva, a ne tri kao do sada. U plan nije uvrštena pedijatrijska zbog kadrovskih problema, da, to je točno, ali ne OB Pule, nego pedijatrijske djelatnosti općenito, sumira ravnateljica pulske bolnice.

Ključna informacija je da ta ambulanta, kaže, postoji godinama.

- Mislim da Domovi zdravlja to imaju organizirano od 2014. godine, a negdje cca od 2017. smještena je blizu hitne pedijatrijske ambulante u OB Pula. Odlučili smo da to bude blizu zato što su domovi zdravlja dislocirani, a ovaj način je roditeljima bliže i lakše. Dakle, briga o rasporedu rada ambulante posebne dežurstva isključivo je u domeni IDZ-a. To kaže i Zakon o zdravstvenoj zaštiti, kao i ugovor koji s HZZO-om ima Dom zdravlja, ili bilo koja ustanova, obrazlaže Hrstić.

Govori da je OB Pula o odluci ukidanja pedijatrijske ambulante posebnog dežurstva dobila samo informaciju.

Tri vikenda

- I naravno da su naši pedijatri zbog toga bili revoltirani. Imamo zajednički problem, ali onda ga zajednički trebamo rješavati. Ako imamo problem, onda razgovaraš, ne namećeš. Zašto? Zato što ambulanta posebnog dežurstva ima svoju jako dobru svrhu, a to je da kada ne radi primarni liječnik pedijatar, postoji netko tko dežura. To je našim pedijatrima jako olakšavalo posao, jer se tih otprilike 60-ak pregleda vikendom dijelilo na dva tima, jedan primaran, jedan bolnički. Ukidanjem te ambulante znači da je to sve bilo usmjereno na bolnički. Ako vikendom ima otprilike 60 pregleda, ne možemo imati samo jedan tim dežuran zato što oni nisu zaduženi samo za hitnu pedijatrijsku ambulantu, nego i za odjel pedijatrije, odjel neonatologije i potencijalni hitni transport neonatološkog djeteta u Rijeku. Defakto to znači da mi moramo osigurati osoblje za dva tima, a mi to nemamo. Objektivno, da čovjek bude okrutan, to ni ne trebamo imati. Ja našim pedijatricama ne mogu nametnuti da rade primarnu i sekundarnu zdravstvenu zaštitu. One su s pravom nezadovoljne, revoltirane. Naravno da zato očekuju moju reakciju, potpuno opravdano. Skroz su u pravu, apostrofira.

Dobro je, ističe, što je Županija dodatnim organizacijskim naporima uspjela osigurati rad ambulante.

- Oni su zapravo uspjeli nastaviti raditi što su radili i dosad, zato što to svima olakšava posao. Da nisu riješili, ja bih morala dati nalog našim pedijatricama, što znači da bi svaka od njih šest koje su dostupne za dežuranje tri vikenda u mjesecu bile u bolnici, što je potpuno nehumano. To je napor koji možeš napraviti mjesec-dva, naglašava.

Burza rada

Govori da se problem može rješavati samo zajednički, odnosno da teret dijele i Domovi zdravlja i koncesionari i specijalisti OB Pula.

- Mi mislimo da potencijalno rješenje postoji, a to je da se svi zdravstveno sposobni pedijatri uključe u ambulantu posebnog dežurstva. To je jedini način na koji možemo riješiti problem, sve dok ne riješimo problem manjka pedijatra.

Govoreći o nezadovoljstvu dijela zdravstvenih radnika zbog dvostrukog kriterija visine plaće, a s obzirom na to da su za isti prekovremeni rad višestruko bolje plaćeni oni koji rade preko Burze rada zdravstvenih radnika, nego radnik matične ustanove, Hrstić naglašava da je Istarska županija ispravno postupila te da bi ona liječnike i sestre pokušala motivirati financijskom stimulacijom.

- To nije loše, očigledno je dijelom i urodilo plodom, ali da li to potencijalno izaziva animozitet: da i ne. Burza rada ima smisla za povremeno 'uskakanje', ali ne može biti trajni modus operandi. Jer onda je neprihvatljivo da je netko za neki posao plaćen više, smatra.

Hrstić kaže da joj je žao što se čitava priča dijeli na „mi“ i „oni“.

- Svi imamo problem oko rada pedijatrijske djelatnosti, i Pula, i Rovinj, Poreč, Umag, zaključuje.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.