O novonastalim problemima u organizaciji maturalnih putovanja, o čemu smo u nekoliko navrata već pisali te problemima koji su nastali prilikom objavljivanja javnih poziva i troškova dnevnica za profesore porazgovarali smo i s Florisom Milohanovićem, voditeljem pulske putnička agencija Zeatours.
Kako veli, posljednjih su dana zaprimili pozive zabrinutih roditelja, prosvjednih djelatnika, ravnatelja što će biti s tim aranžmanima i kako pravilno postupiti prilikom objave javnih poziva.
- Vjerujemo da će se iznaći neka solucija da navedena problematika bude u skladu sa zakonom i pravilnicima i da djeca neće biti uskraćena za školska putovanja koja će zasigurno pamtiti kroz čitav život, navodi Milohanović.
Tri desetljeća na tržištu izleta
Kao putnička agencija, koja je punih 29 godina prisutna upravo na području organizacije putovanja, a glavna djelatnost im je organizacija ekskurzija i maturalaca Milohanović pojašnjava da je on bio jedan od onih koju su sudjelovali u izradi Pravilnika o izvođenju izleta i ekskurzija koji je prvotno donesen 2014. godine, a 2015. i 2021. godine su donesene neke njegove izmjene koje sada ispadaju sporne.
- S vremenom su se pokazale još neka anomalije u praksi tog Pravilnika i nadamo se da će se Ministarstvo obrazovanja u skoro vrijeme dotaknuti toga u interesu još kvalitetnije organizacije i realizacije ovih oblika putovanja.
Pixabay
Budući da smo bili aktivni u donošenju ovog dokumenta već tada smo predvidjeli da je lako moguće da će se pojaviti problem pokrića troškova dnevnica za učitelje/profesore.
Upravo se stoga u članku 25. Pravilnika, odnosno članku 12 . Pravilnika o izmjenama i dopunama iz 2015. godine navelo "Iznimno od stavka 1. ovog članka, osnivač nije dužan osigurati sredstva za dnevnice učitelja ako su osigurana u sklopu određenog projekta, programa ili drugih izvora", upozorava naš sugovornik.
Na pitanje zašto sada prosvjetna agencija zove škole i upozorava ih da se dnevnice ne smiju navoditi u novom obrascu, a nadležno ministarstvo lopticu oko pokrića troškova prebacuje samo na osnivača ili školu, veli da mu taj dio nije jasan.
Kaže kako shvaća da su ravnatelji u strahu jer ne žele prekršiti zakonske propise, no sporno mu je što nadležno ministarstvo ili Agencija za odgoj i obrazovanje nisu još ponudile tumačenje te odredbe i zbog čega je uopće došlo do spora.
Ovako bi se, upozorava, moglo dogoditi da neke škole objave javne pozive i učenici odu na izlet, a neke ne jer su se strogo držale tumačenja pravilnika, odnosno nisu dobile pojašnjenja što smiju, a što ne.
Škole nemaju te novce
- Ukoliko osnivači škola u proračunima nemaju predviđena ta sredstva, a prema saznanjima koja imamo većina ih nema, ona se, kako ja to tumačim, mogu osigurati u sklopu programa i to je u skladu s Pravilnikom koji je na snazi. Dakle, ne vidim prepreku da se po pojmom "drugi izvori" mogu računati i mi, odnosno agencije. Škola ispiše naloge, a mi dnevnice isplatimo profesorima koji su navedeni kao pedagoška pratnja, navodi voditelj Zeatoursa.
- Na kraju krajeva to nije naš trošak, već se on prebacuje na roditelje i ukalkuliran je u cijenu izleta, veli Milohanović te pojašnjava da se, kada se troškovi podjele, radi o nekih 30 do 50 kuna po učeniku, što nije strašna stvar. No, već 15, 20 tisuća koliko iznosi ukupan trošak, nešto je što škole nemaju za platiti (taj je iznos viši od mjesečnih troškova za cjelokupno funkcioniranje škole), a ni osnivač navodno nije ta sredstava predvidio u svom proračunu.
PišemO navodno jer odgovor Županije još iščekujemo.
- Želimo naglasiti da ovo nije problem samo Istarske županije koji su osnivači srednjih škola u Istri i gradova koji su osnivači osnovnih, već gotovo svih županija i gradova u Hrvatskoj, naglašava voditelj Zeatoursa.
Nered u isplatama dnevnica prevladan
Prisjeća se kako je nekada na području isplata dnevnica vladao veliki nered i "dnevnice" su se isplaćivale u gotovini direktno učiteljima i profesorima. Često su, veli, organizacije tih aranžmana dobivale upravo agencije koje su davale veće "dnevnice", a ne agencije koje su nudile kvalitetnije programe.
Upravo se zato, naglašava, išlo u pisanje pravilnika i pokušaj da se stvari definiraju na način da se profesorima doista isplaćuju dnevnice u iznosu sukladno zakonu. Odgovorno tvrdim da se na području Istre već više od deset godina uveo red na tom području, to se uredilo i reguliralo, navodi Milohanović.
Kako pojašnjava, škole na temelju ugovorenog aranžmana i sklopljenog ugovora, putničkim agencijama ispostave fakture za troškove pedagoške pratnje u visini zakonskih dnevnica koje oni opet doznače školama i škole na temelju izdanih putnih naloga svojim djelatnicima koji će voditi učenike zakonske dnevnice isplate.
Učiteljska zakonska dnevnica za Hrvatsku iznosi 200 kuna, za tih 200 kuna učitelj kod višednevnih aranžmana preuzima odgovornost o djeci puna 24 sata. Ako ju podijelimo s brojem sati, onda dođemo do podatka da njihova satnica iznosi sramotnih 8 kuna na sat za kojih oni vode brigu najčešće o 10 do 15 djece
Floris Milohanović
- Sad kad je uveden red na tom području nije valjda opet došao trenutak da se napravi nered na tržištu. Kome bi to bilo u interesu, pita se Milohanović?
Sve manje učitelja i profesora voljno nagledati izlete
Dodaje da ove aktivnosti nisu obvezan dio školskog programa, već se radi o dobroj volji učitelja i profesora da organiziraju te aranžmane i vode djecu na putovanja.
- Učiteljska zakonska dnevnica za Hrvatsku iznosi 200 kuna, za tih 200 kuna učitelj kod višednevnih aranžmana preuzima odgovornost o djeci puna 24 sata. Ako ju podijelimo s brojem sati, onda dođemo do podatka da njihova satnica iznosi sramotnih 8 kuna na sat za kojih oni vode brigu najčešće o 10 do 15 djece.
Kod maturalaca odgovornost koja pada na profesore možda je još i veća.
Pixabay
Upravo se zato iz godinu u godinu sve manje učitelja i profesora odlučuje za organizaciju ovog oblika izvanučioničke nastave.
- Zar se nakon dvije godine, što je djeci bila zbog korone onemogućen odlazak na izlete i ekskurzije, opet našao određeni problem koji bi to ponovo onemogućio pita se ovaj voditelj agencije upozoravajući da školske grupe u predsezoni i posezoni puno znače i hotelijerima i autobusnim prijevoznicima, ugostiteljskim objektima, turističkim vodičima te bi ukidanjem tih aranžmana uveliko i njih dovelo u financijske probleme, a i država se morala odreći ne malih iznosa poreza koji se obračunavaju za te usluge.
- Bilo bi idealno kada bi se u skoroj budućnosti napravila kvalitetna analiza na nivou gradova i županija i došlo do saznanja koliko bi godišnje sredstva bilo potrebno imati za ovaj vid izvanučioničke aktivnosti i da li bi se ta sredstva mogla osigurati iz njihovih proračuna. Možda se i ne radi o nekim velikim sredstvima, ali bez kvalitetne analize nezahvalno je trenutno govoriti o tim iznosima, upozorava Milohanović.
U razgovoru oko ekskurzija i izleta navodi da ih, kao turističke agencije, posebno žalosti što se nitko nije dotaknuo pitanja zašto naša djeca, kao u većini susjednih europskih zemalja, nemaju besplatne ulaze u muzeje, nacionalne parkove, dvorce kada putuju po Hrvatskoj već se na njima, iz godine u godinu, itekako dobro zarađuje.
- Mišljenja sam da, ukoliko već treba postojati neka ulaznica, plaćanje, trebalo raditi o simboličnim cijenama, da zarađujemo na strancima koji posjećuju našu zemlju, ne na našim učenicima i studentima kojima su ti sadržaji i dio odgojno-obrazovnog programa. Osim troškova ulaznica i cijene ugostiteljskih usluga iz godinu u godinu su sve više, cijene smještaja zbog povećanja troškova poslovanja se također uveliko povećavaju i onda nas nikako ne smije čuditi da nam ponajviše srednjoškolci odlaze u Prag, Španjolsku, Grčku gdje su cijene, barem za školske grupe, nažalost puno, puno povoljnije, zaključuje naš sugovornik.
O tome kako objaviti javni poziv za maturalna putovanja ravnatelji i dalje promišljaju.
Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja traži odgovore
- Prošli tjedan kontaktiralo me je nekoliko kolega iz srednjih škola u svezi dnevnica za maturalna putovanja. Kao predsjednica Istarskog ogranka Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, poslala sam upit našoj predsjednici Udruge, Suzani Hitrec. Potvrdila je da se u Javnom pozivu ne smije staviti da se traže dnevnice za nastavnike jer to nije po Pravilniku, navodi nam Debora Radolović, inače ravnateljica TSŠ - SMSI Dante Alighieri Pula Pola. Dodaje kako ona, niti predsjednica Udruge nisu nadležne za tumačenje pravilnika nego upravo ministarstvo.
Dodaje da ih osnivač (Istarska županija - UO za obrazovanje, sport i tehničku kulturu) uvijek korektno informira kako nemaju mogućnost osigurati sredstva za dnevnice nastavnika, a na pitanje kako će njezina škola konkrento riješiti "slučaj maturalac", navodi da su njihovi učenici bili u Dalmaciji, upravo jer je velik problem pokriti troškove kada se odlazi u inozemstvo.