Politika i društvo

POSJETILI SMO ŠKOLU ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE

(FOTO) Ravnateljica Višnja Popović: "Učenika s teškoćama sve je više. Krećemo u nadogradnju škole. Nije to samo nadogradnja zgrade, već cijeloga društva"

Naši su učenici jako vrijedni radnici i često se dogodi da ih, nakon što završe praksu, i poslodavci obuče za neki jednostavniji posao i odluče zadržati. Puno njih radi i sezonski. Imamo sreću što smo s Gradom Pula dogovorili da naši učenici obavljaju praksu u gradskim poduzećima pa je dosta naših pomoćnih vrtlara zaposleno u Herculanei, ali jedan je primjerice ostao raditi i u rasadniku Istrasjeme na Medulinskoj. Mnogi se zapošljavaju u Punktu, društvenom poduzeću koje je osmišljeno upravo s ovim ciljem, priča nam ravnateljica Višnja Popović


 
8 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Naši su učenici jako vrijedni radnici i često se dogodi da ih, nakon što završe praksu, i poslodavci obuče za neki jednostavniji posao i odluče zadržati. Puno njih radi i sezonski. Imamo sreću što smo s Gradom Pula dogovorili da naši učenici obavljaju praksu u gradskim poduzećima pa je dosta naših pomoćnih vrtlara zaposleno u Herculanei, ali jedan je primjerice ostao raditi i u rasadniku Istrasjeme na Medulinskoj. Mnogi se zapošljavaju u Punktu, društvenom poduzeću koje je osmišljeno upravo s ovim ciljem, priča nam ravnateljica Višnja Popović

"Uživati u životu znači stvarati vlastita pravila" - mudre su to riječi, kojim nas je dječak Gabrijel  iznenadio dok smo s ravnateljicom Višnjom Popović, obilazili Srednju školu za odgoj i obrazovanje, jedinu ustanovu na području Grada Pule i Istarske županije koja provodi osnovnoškolske i srednjoškolske programe odgoja i obrazovanja koji su namijenjeni učenicima s teškoćama u razvoju.

Gabrijel, doznali smo kasnije, obožava reklame i sve ih zna napamet. On je i odličan pjevač, počastio nas je i pjesmom, a ritam mu je davala njegova pomoćnica u nastavi Ditka.

Otkrio nam da, kao i njegov prijatelj Rafael, u školi najviše voli predstave. Rafael ih gleda, Gabrijel sluša. Obojica jednako uživaju.

Škola za odgoj i obrazovanje Pula jedna je od najstarijih škola u Puli, koja je započela s radom 1958. godine. Djeluje u austrougarskoj zgradi na Monte Zaru, koja je nekada bila skladište, a 70-tih je samodoprinosom građana preuređena za školske potrebe.

Danas se u njoj školuju 93 učenika u osnovnoj i 25 u srednjoj školi.

Osnovnu školu čine razredi, odgojno-obrazovne skupine i radno osposobljavanje. U srednjoj školi učenici se školuju za pomoćna zanimanja kuhara i slastičara, autolimara, vodoinstalatera, vrtlara, cvjećara te soboslikara i ličioca.

Ravnateljice je sretna jer mnogi od njih nakon školovanja pronađu posao. Zarađuju sami, ne žive, kako veli,  'od mrvica' koje im društvo daje nego od vlastitih ruku. Osjećaju se vrijedno i prihvaćeno.

Ravnateljica Višnja Popović

- Naši su učenici jako vrijedni radnici i često se dogodi da ih, nakon što završe praksu i poslodavci ih obuče za neki jednostavniji posao, odluče zadržati. Puno njih radi i sezonski. Imamo sreću što smo s Gradom Pula dogovorili da naši učenici obavljaju praksu u gradskim poduzećima pa je dosta naših pomoćnih vrtlara zaposleno u Herculanei, ali jedan je primjerice ostao raditi i u rasadniku Istrasjeme na Medulinskoj. Mnogi se zapošljavaju i u Punktu, društvenom poduzeću koje je osmišljeno upravo s ovim ciljem, priča nam Popović.

Sve više učenika s teškoćama

No, učenika s teškoćama sve je više, svake se godine u školu upisuje više đaka i školska zgrada postala je pretijesna za njihove potrebe. Stoga se nastava odvija u dvije smjene što je veliko opterećenje, ne samo za učenike već i roditelje jer školu polaze djeca iz cijele Istre, veli nam ravnateljica.

Kuhinja u kojoj se uči kako pripremiti jednostavne obroke

- Još za prethodne vlasti vodili smo razgovore o potrebi proširenja kapaciteta. Tada je naime zgrada dobila vanjski lift koji je puno koštao, ali se jako lijepo uklopio u staro zdanje, i napokon su sve prostorije škole postale pristupačne svim našim učenicima, pa i onima koji se kreću pomoću invalidskih kolica, veli nam Popović.

Ravnateljica Višnja Popović

Na pitanje gdje bi se zgrada proširila navodi da bi to učinili na dijelu vanjskog igrališta koji je, za njihove potrebe, nefunkcionalno jer je najveći dio dana na suncu. Ono se nalazi tik do senzorno-motoričkog parka koji je opremljen uz pomoć donacija turske razvojne agencije TIKA.

Jedna smjena, blagovaonica, praktikumi...

- Nekada se zgrada prostirala sve do ulice. Kada bi iskoristili vanjsko igralište, spojili novu zgradu sa starom i nadogradili prostorije, svi bi učenici imali priliku pohađati nastavu u jednom smjeni. No ne samo to, napokon bi dobili prostora za blagovaonicu u koji bi stali svi učenici, dok bi srednjoškolci dobili kabinete za praktikum kakve zaslužuju, veli ravnateljica.

- Vrlo smo zadovoljni što smo započeli razgovore s projektanticom koja će sačiniti projektni zadatak i što sve, kako vidimo, ide užurbano. Nova gradska vlast izuzetno je senzibilna za naše potrebe, i na idućem gradskom vijeću ići će se izmjenu prostornih planova kako bi se mogli graditi, veli Popović.

Dodaje kako im je drago da je projektantica osoba koja, osim što razumije svoju struku, može razumjeti i njihove potrebe i specifičnosti.

- Zajednički smo doši do odluke da je nadogradnja najbolja opcija. Također, napominjem da je jako važno da i tijekom proširenja održimo kontinuitet izvođenja nastave i rehabilitacijskih postupaka za naše učenike, a jednako tako i da novi prostor u potpunosti zadovoljava i arhitektonske kriterije pristupačnosti i sigurnosti, kao i kriterije koje pred nas stavlja naša odgojno-obrazovna i rehabilitacijska svrha, navodi Popović.

Dodaje da žele da njihovi učenici ostanu uklopljeni u grad i zato je postojeća lokacija idealna.

- Važno nam je da djeca koja uče na konkretima mogu vidjeti jesen u gradu, sudjelovati na svim događajima, otići u kino, na tržnicu, do parka..., a ovdje smo na par minuta od svih potrebnih sadržaja, navodi naša sugovornica.

Vanjsko igralište gdje će se ići na nadogradnju

Na naše pitanje tko bi financirao izgradnju navodi da je škola gradska, ali je pohađaju učenici iz cijele Istre.

- Moja je ideja i nada da ćemo uspjeti iskoristiti neke od europskih projekata, a da bi u financiranju sudjelovali i Grad Pula i Županija. Takva podjela troškova nikoga ne bi posebno opteretila, veli naša sugovornica.

- O dogradnji se priča već sedam godina i ovo je zapravo zadnji čas da se krene. Bilo bi mi žao da ispustimo priliku, ne samo za sadašnje učenike već i za sve generacije koje dolaze, navodi te dodaje da ovo nije samo nadogradnja škole već nadogradnja cijelog društva.

Inače, kako nam objašnjava, škola je do 15 godine obavezna, no mnogi ovdje budu do 21. godine. Škola, osim obrazovanje s učenicima provodi i takozvane Posebne programe za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnoga života i rada uz individualizirane postupke kojima imaju cilj osposobiti učenika za najjednostavnije aktivnosti svakodnevnoga života i rada.

Kada napune 21. godinu uključuju se u neke udruge, inkluzije, ili ostaju kod kuće s roditeljima.

Problem pomoćnika u nastavi

Jedan od gorućih problema, s kojima se za sada dobro nose, a koji je uz 43 djelatnika, itekako bitan za cjelokupno funkcioniranje škole jesu pomoćnici u nastavi. Njih ova škola treba čak 27.

- Pomoćnici u nastavi su tu da pomažu učenicima svladati fizičke poteškoće, njihova zadaće nije da uče učenike, to je posao nastavnika. Mi smo svoje pomoćnike jako lijepo educirali i bez njih bi nam nastava bila nemoguća, veli ravnateljica.

Na upit imaju li i oni poteškoća prilikom zapošljavanja navodi da su u prvom krugu natječaja zaposlili 17 pomoćnika, u drugom četiri, a uskoro će se raspisati treći natječaj za njih još šestero.

- Do sada su pomoćnici morali imati edukaciju koja je trajala samo 20 sati, no prema novim zakonskim propisima edukacija će trajati 180 sati, od čega će dio biti praksa. Kada ljudi budu ulagali u svoje obrazovanje vjerujem da će željeti raditi i puno radno vrijeme. Tada bi mi morali zaposliti manji broj ljudi, dobili bi dobro educirane pomoćnike, a iskorititi bi ih mogli i za puno više stvari, navodi Popović dobre strane novog zakona.

Škola ne bi funkcionirala bez pomoćnika u nastavi

U razgovoru se dotičemo i mijenjanja pomoćnika koje često roditelji doživljavaju kao poteškoću, no ravnateljica nas uvjerava u suprotno. Kako veli, to je čak i poželjno.

- Tako ih učimo različitostima, na različite situacije, različite ljude. Ako ih ovdje držimo pod staklenim zvonom, stalno im idemo 'niz dlaku', kako ćemo ih pripremiti za svijet koji ih čeka izvan ovih zidova? A to nam je cilj, da ih socijaliziramo, da se snalaze u vanjskom svijetu gdje su različitosti normalne, navodi.

Škola ima i dva stručna suradnika - pedagoga i psihologa. Nadalje, u sklopu produženog stručnog postupka rade dva logopeda, dva senzorna rehabilitatora i dva vidna rehabilitatora te jedan fizioterapeut. Učitelji su edukacijski rehabilitatori te taj dio stručne podrške odrađuju tijekom nastave.

Senzorni vrt opremljen uz pomoć turske razvojne agencije TIKA

-  Stručnog kadra, na žalost, na tržištu rada nema dovoljno (primjerice edukacijskih rehabilitatora), ali pronalazimo učitelje razredne nastave te ostale odgojno obrazovne djelatnike kao nestručne zamjene koji rade uz stalnu podršku i pomoć mentora edukacijskih rehabilitatora, veli nam ravnateljica.

Na upit je li točna informacija da u školu tijekom godine prelazi i određen broj učenika iz ostalih pulskih škola, Popović navodi da su prošlu školsku godinu započeli sa 80 učenika u osnovnoj školi, a tijekom godine došlo im je još šest novih učenika.

Sportom do integracije

Škola je, inače poznata po svojim brojnim sportskim uspjesima, projektima, a može se pohvaliti statusom eko škole.

- Surađujemo odlično s mjesnim odborom, ostalim školama, ustanovama i poduzećima u gradu. Naša su djeca vidljiva u društvu i to nam je cilj, a sport je upravo jedan od načina kako ih integriramo, navodi nam Popović ponosna na svoje učenika i brojne uspjehe na raznim natjecanjima u Hrvatskoj, ali i svijetu.

Izmaknula im Nagrada Grada Pule

Ova je škola ove godine bila predložena za Nagradu grada Pule. Političkim igrama, da ne kažemo prepucavanjima, fokus se stavio na sasvim druge stvari i nagrada im nije dodijeljena. Pitamo ravnateljicu je li joj žao?

- Naravno da jest, ne radi mene, već radi svih djelatnika, učenika i roditelja koji se stvarno trude. Surađujemo s brojim školama, ustanovama, mislim da je naš trud evidentan. Stalno smo prisutni na brojnim događanjima u gradu jer želimo da naša djeca budu vidljiva. Ponekad mi se čini kao da 'iskačemo iz paštete', posvuda smo.

Škola koja ima tradiciju dugu 65 godina mogla je biti prigodno nagrađena, no političke igre prelomile su se preko naših kandidatura. Ipak, nikada nije kasno, iduće godine slavimo 66 obljetnicu, zaključuje naša sugovornica uvjerena da školu čekaju još bolji dani.

Mollii odijelo za lakši život

Školi su vrlo bitne donacije. Koliko, uvjerili smo se sami dok je jedan od novih učenika isprobavao takozvano Mollii odijelo. Radi se o odijelu koje kada se navuče, poput ronilačkog, ispušta lagane vibracije koje olakšavaju spazme tijela.

Odijelo Exopulse Mollii Suit iz temelja mijenja liječenje neuroloških stanja. To je, doznajemo, prvo neuromodulacijsko odijelo na svijetu koje osigurava opuštanje spastičnih mišića, a istodobno omogućuje aktivaciju slabih mišića.

Namijenjen je smanjenju spastičnosti, aktivaciji mišića i ublažavanju povezane kronične boli, što su uobičajeni simptomi kod cerebralne paralize, koju imaju neki od učenika koji pohađaju ovu školu.

- Odijela u tri veličine donacija su s jedne sportske manifestacije koju su lani organizirali 'dečki' iz kontrole leta. Ona koštaju 15 tisuća eura i mi si ih sami ne bi mogli priuštiti, a vrlo su djelotvorna i olakšavaju život našim učenicima, ističe zahvalno ravnateljica.


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.