U srijedu će se na dnevnom redu Gradskog vijeća Grada Pule naći proračun za 2024. godinu. Ništa neobično, da tome nisu prethodila vrlo zanimljiva događanja i politička nadmudrivanja.
Proračun za iduću godinu je, naime, planiran s brojnim višim iznosima komunalnih davanja i lokalnih poreza, koji su povećani pod izgovorom gubitka gradskog prireza u visini od četiri milijuna eura. No, gradsku je vlast sve to malo ponijelo pa je predložila veće namete koji bi, prema nekim izračunima, u proračun trebali donijeti dvostruko veći iznos od gubitka, negdje između 7 i 8 milijuna eura.
Ukupno je proračun predložen u visini od 94,6 milijuna eura. No, takav prijedlog kod mnogih je izazivao skepsu s obzirom da će se na istoj sjednici naći i rebalans ovogodišnjeg proračuna koji je bio planiran na 79,7 milijuna, ali se rebalansom predlaže smanjenje od gotovo 7 posto te bi proračun trebao biti realiziran u iznosu od 74,3 milijuna eura pa se mnogi s pravom pitaju kako u Gradu sada misle realizirati gotovo 30 posto više?!
Pritom valja napomenuti da je u međuvremenu, između dva čitanja proračuna, gradonačelnik prihvatio amandmane SDP-a i HDZ-a o manjim iznosima poreznih opterećenja zbog čega će i predloženi proračun za 2024. već morati biti rebalansom umanjen, iako se još ne zna za koliko i s kojih stavki će se uzimati planirani prihodi.
Sve to navodi na zanimljivo pitanje - tko će od pulskih vijećnika prihvatiti ovakav proračun, ili ipak neće, te hoće li gradonačelnik imati dovoljno ruku u Vijeću da podrže ovakav njegov prijedlog proračuna?
Već je izgledno da će i SDP i HDZ dignuti ruke za donošenje ovakvog proračuna s obzirom da su njihovi amandmani uvaženi, a to su nam potvrdili i sami njihovi vijećnici. Da će vijećnici SDP-a podržati proračun potvrdio nam je Igor Belas.
- Kao što smo istaknuli u više navrata, sve dok se naši projekti budu realizirali, ova gradska vlast imat će našu podršku u Vijeću. Mi ne participiramo u vlasti, ali su naši projekti prepoznati i uvaženi, pa vrlo pošteno i iskreno kažem, sve dok budu i realizirani, mi ćemo tako i reagirati. Da, podržat ćemo ovaj proračun, rekao je Belas.
Iako nas je za odgovor uputio na predsjednicu pulskog HDZ-a Irenu Hrstić koja je tek kratko odgovorila da će se o pulskom proračunu izjasniti tamo gdje se bude i raspravljalo, odnosno na sjednici Gradskog vijeća, vijećnik Juraj Kovačević ipak nam je rekao da bi proračun apsolutno trebali podržati, jer "ne bi bilo dobro da ga se ne donese". A glasat će svatko, kaže, u skladu s demokratskim načelom?!
Juraj Kovačević
Oni koji ovaj proračun ipak neće podržati su vijećnici IDS-a, Možemo! i nezavisni Marin Lerotić.
- Već smo i ranije isticali zašto nećemo podržati ovakav prijedlog proračuna. Prije svega, jer mislimo da je pun obećanja koja su nerealna i neizvediva te se baziraju na poreznim nametima za koja se tvrdilo da ne mogu biti manja, a onda su odjednom, amandmanima SDP-a i HDZ-a ipak smanjena te će proračun biti manji za oko 2 milijuna eura. Dakle, mi sada ne znamo gdje će se smanjiti ovdje predloženi iznosi i što će to značiti za Grad i njegove korisnike. Vidite da istovremeno donosimo i rebalans ovogodišnjeg proračuna koji je manji po gotovo svim točkama u odnosu na plan. U prethodne dvije i pol godine puno stvari nije realizirano, a sada se razmeću projektima. I zbog takvog nerealnog planiranja, zbog načina poslovanja i s obzirom na rebalans koji pokazuje kako ne rade, ne zaslužuju da podržimo proračun, rekao nam je IDS-ov vijećnik Valter Boljunčić.
IDS-ovi vijećnici glasat će protiv proračuna
S takvim razmišljanjima složio se i nezavisni Marin Lerotić koji nam je također rekao da neće podržati ovakav prijedlog proračuna.
- Apsolutno nisam zadovoljan ovakvim prijedlogom jer proračun sadrži u sebi projekcije poreznih prihoda koji su veći od onih koji će se drugim prijedlogom, odnosno prihvaćenim amandmanima SDP-a i HDZ-a, smanjiti. Dakle, mi ćemo raspravljati o prijedlogu proračuna koji već u četvrtak može ići u rebalans i mislim da se ovakvo nešto nikada u Puli, a vjerujem niti igdje drugdje, nije dosad dogodilo. Ja neću dati niti amandmane na proračun, jer, i opet ponavljam, ne znam o kojim iznosima mi pričamo. Što da predložim da se negdje stavka umanji, a možda će gradonačelnik tu stavku i maknuti, jer će u svakom slučaju morati smanjivati stavke želi li udovoljiti amandmanima SDP-a i HDZ-a. Cijela ova situacija je apsurdna, kaže Lerotić.
Marin Lerotić
Dušica Radojčić, koordinatorica Možemo! Pula, također nam je pojasnila zašto neće glasati za ovakav pulski proračun.
- Kao što smo i upozoravali, prečesti preustroji gradske uprave, prečeste smjene pročelnika, uključujući iskusnu pročelnicu za financije upravo u vrijeme izrade proračuna za iduću godinu, odlasci revoltiranih zaposlenika, čak četvrtina od ukupno zaposlenih, dolazak novih neiskusnih, često na vodeća mjesta, uzeli su svoj danak. To se vidi i u drugim izmjenama proračuna za 2023. i u prijedlogu proračuna za 2024. U 2023. je drastično smanjena realizacija mnogih programa, npr. programi zaštite okoliša 60 do 70 posto manje od plana, program izgradnje manji je za 60 posto... Dakle, ne radi se tome da nema novaca za izgradnju i razvoj, nego nema znanja i kapaciteta za realizaciju. Tek sada se jasno vidi da je povećanje komunalne naknade za 40 posto, za što je Zoričić dobio podršku SDP-a i HDZa, bilo potpuno nepotrebno, istaknula je Radojčić.
Dodala je da takvu politiku ne žele podržavat pa stoga neće podržati niti proračun.
Dušica Radojčić
- Loši rezultati i kaos u gradskoj upravi - to je rezultat dvoipolgodišnjeg Zoričićevog upravljanja Gradom. Proračun za 2024. je napuhan na 98 milijuna eura. Tako su bili napuhali i onaj za 2023. koji je usvojen u iznosu od 79 milijuna eura, zatim se prvim izmjenama povisio na 86 milijuna eura, da bi se sad drugim izmjenama smanjio na iznos manji od početnog, na 77 milijuna. Osim toga, bez presedana je prijedlog proračuna za 2024. koji je veći od planiranih prihoda i to zbog naknadnog trgovanja amandmanima SDP-a i HDZ-a. Zbog tih se amandmana, čije je usvajanje najavio gradonačelnik, prihodi Grada u 2024. smanjuju za 2,5 milijuna ili 19 milijuna kuna u odnosu na prijedlog proračuna. Smanjenje prihoda s obzirom na rashode vodi u neuravnoteženi proračun, odnosno proračunski deficit, a s tim se obično ne ide u plan za iduću godinu. Zoričić, SDP i HDZ trebali su jasno reći kome planiraju oduzeti taj iznos. Radi se o nenamjenskim prihodima kojima se financiraju primjerice kultura i društvene djelatnosti, rezimirala je Radojčić.