Na portalu www.istra24.hr, dana 15. svibnja 2023. godine, objavili ste članak pod naslovom „SLUČAJ VALBONAŠA Otkrivamo nove dokaze o propustima prilikom privatizacije javnog dobra na Puljštini“, u kojem ste naveli niz neistina o tvrtki i našim projektima, čime dovodite svoje čitatelje u zabludu te nanosite štetu ugledu i časti predstavnika naše tvrtke i samoj tvrtki.
U članku se navodi kako se „Lokacija u Valbonaši koristila se kao eksploatacijsko polje za iskop mineralnih sirovina (glinokop) potrebnih za proizvodnju vapna u Tvornici hidratiziranog Vapna Raša…“, što nije točno. Eksploatacijsko polje „Bonassa“ na koje se referira u tekstu koristilo se kao glinokop za potrebe tvornice cementa Pula, gdje se s kamenom iz kamenoloma miješala i mljela u sirovinsko brašno koje se peklo u peći za Portland cement, do prestanka proizvodnje 1975. godine, a kako se ne radi o proizvodnji vapna, već cementa, djelatnost proizvodnje vapna nije ni trebala biti upisana, što se također spominje u članku. Eksploatacijsko polje „Bonassa“ (glinokop) je brisano iz katastra na temelju „Potvrde ministarstva o brisanju ekspolatacijskog polja“ iz 1977. godine.
Tvornica hidratiziranog vapna Most Raša nikada nije bila u posjedu niti vlasnik tog glinokopa niti se ta mineralna sirovina zemlja-glina upotrebljavala ikada za proizvodnju vapna u tvornici hidratiziranog vapna Raša, niti je poznato da se igdje u svijetu vapno proizvodi od obične zemlje i gline.
S obzirom na to kako je spomenuto zemljište do 1977. bilo eksploatacijsko polje, a nakon tog perioda je rupa nasuta građevinskim materijalom (šutom), nije moglo biti vođeno kao poljoprivredno zemljište niti u vrijeme eksploatacije, niti nakon.
Što se tiče navoda o upitnoj privatizaciji u članku, Tvornica cementa Pula je kupila sve zemljišno-knjižne čestice u Valbonaši temeljem kupoprodajnih ugovora sa privatnim vlasnicima i to u periodu od 1960. godine do 1968. godine, te su iste nekretnine prešle u vlasništvo „Istra Cement International“ temeljem privatizacije tvornice cementa Pula. Od 1978. radna organizacija tvornica cementa Pula dio je SOUR-a, koji se ugasio prije privatizacije te podijelio na zasebna poduzeća, odnosno radne organizacije, a ne OUR-e, što se navodi u članku da je bila za vrijeme privatizacije. Općinsko državno odvjetništvo, građansko upravni odjel Pula je ispitivalo zakonitost pretvorbe i dobilo očitovanje od Hrvatskog Fonda za privatizaciju 2006. godine, u kojem stoji kako se nadležno Ministarstvo prilikom privatizacije godine očitovalo o „prihvatljivosti modelu pretvorbe i uklapanju u ukupnu strategiju položaja i razvoja cementne industrije u gospodarstvu RH“.
Prema izjavama čelnih i odgovornih osoba u Agenciji za privatizaciju i privrednika, privatizacija Tvornice cementa Pula je bila primjer dobre privatizacije, te je bila model za privatizaciju svih cementara u Hrvatskoj i šire, stoga je nazivanje pogrdnim imenima i širenje neistina potez vrijedan svake osude, poručili su iz tvrtke Hotel Valkane.