Politika i društvo

ULAGANJE S TRI PORASLO NA ČAK 20 MILIJUNA EURA

JE LI NAPUHANO ULAGANJE U PRAGRANDE? Iz troškovnika: jezera i bazeni 4 milijuna eura, za 5.000 stabala 2,5 milijuna eura...

Projekt predviđa i ulaganje od dva milijuna eura za 200 parking mjesta * Što u projektu radi Tatjana Uzelac? * Jasmina Bašić, predsjednica Društva arhitekata Istre, koje provodi natječaj: "Po našem mišljenju, ali i mišljenju članova ocjenjivačkog suda investicija je previsoka u odnosu na ciljeve koji su predviđeni programom natječaja * Gradska uprava: "Povećanje vrijednosti investicije temelji se na analizi tržišta i izgrađenim sličnim EU projektima * Ogroman je problem to što je gotovo 50 posto (!) katastarskih čestica u vlasništvu fizičkih osoba i RH


 
12 min
Zoran Angeleski

Projekt predviđa i ulaganje od dva milijuna eura za 200 parking mjesta * Što u projektu radi Tatjana Uzelac? * Jasmina Bašić, predsjednica Društva arhitekata Istre, koje provodi natječaj: "Po našem mišljenju, ali i mišljenju članova ocjenjivačkog suda investicija je previsoka u odnosu na ciljeve koji su predviđeni programom natječaja * Gradska uprava: "Povećanje vrijednosti investicije temelji se na analizi tržišta i izgrađenim sličnim EU projektima * Ogroman je problem to što je gotovo 50 posto (!) katastarskih čestica u vlasništvu fizičkih osoba i RH

Postaje li projekt uređenja skoro 24 hektara Pragrandea kao budućeg 'zelenog srca grada' nedostižan i nerealan plan? Je li to već nagovijestilo nedavno preusmjeravanje 3,1 milijuna eura iz EU fondova (kroz ITU mehanizam) s Pragrandea u budući Pulski inovacijski centar na Valelungi?

No ključnim se nameće ovo pitanje: postaje li, bez dogovorenih alternativnih izvora financiranja, projekt  Pragrande utopija ili bar daleka budućnost nakon što je investitor, Grad Pula, svježe objavio da procijenjeni troškovi tog projekta sada iznose 20 milijuna eura! Dakle, skoro sedam puta više od početno planiranih 3,1 milijun eura.

(Pragrande - ostaje li 'zeleno srce grada' nerealiziran projekt?)

Kad se tome pridoda činjenica da je, kako se da iščitati iz donjih odgovora Grada, potrebno riješiti imovinsko-pravne odnose odnosno da je gotovo 50 posto (!) katastarskih čestica te zone u vlasništvu fizičkih osoba te Republike Hrvatske (a tek nešto više od polovice njih u vlasništvu Grada), ne manjka pesimizma u vezi ovog projekta na 240.000 četvornih metara.

(Tatjana Uzelac, projektantica pulskih 'kišnih vrtova') 

No, osim pesimizma, tu se rađaju i sumnje u napuhavanje odnosno (ne)opravdanost višestrukog povećanja vrijednosti investicije, mada se tu Grad poziva na obavljene konzultacije s vanjskim stručnjacima (imenujući pritom samo projektanticu pulskih 'kišnih vrtova' Tatjanu Uzelac), nakon kojih se "uvidjela kompleksnost rješavanja problema hidrologije te bi zbog neophodnih radova i novih saznanja i preporuka struke procijenjena vrijednost projekta porasla na ukupno 20 milijuna eura".

Prva nagrada dojmljivih 30.000 eura

O Pragrandeu će biti riječi i na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Pule koja počinje u 12 sati, a zbog proračuna, uobičajenih političkih sukoba, sada  u sve izraženijem predizbornom tonu uoči proljetnih lokalnih izbora, očekuje se njeno maratonsko trajanje, možda i do iza ponoći.

Naime, pred vijećnicima će se naći i 'Zaključak o utvrđivanju prijedloga Odluke o izmjeni Odluke o uvjetima i načinu provedbe urbanističko-krajobrazno-arhitektonskog natječaja uređenja zone Pragrande u Puli'. Njime će se ukupni nagradni fond za prvih pet nagrada s prvotnih 45 tisuća eura povećati na 75 tisuća eura, uz navedene pojedinačne iznose za prvih pet nagrada. Prva nagrada iznosi dojmljivih 30.000 eura.

S druge strane, iz donjih odgovora Jasmine Bašić, predsjednice Društva arhitekata Istre (DAI-SAI), koje će provoditi urbanističko-krajobrazno-arhitektonski natječaj uređenja zone Pragrande u Puli, vrijedi ovdje odmah istaknuti tri njihova kritička odgovora.

Jasmina Bašić, predsjednica Društva arhitekata Istre

Na pitanje kako komentiraju višestruko povećanje vrijednosti s početnih 3,1 na sadašnjih 20 milijuna eura, nova čelnica DAI-SAI Jasmina Bašić odgovara: "Nakon pregleda troškovnika napisali smo dopis Gradu Puli s primjedbama koje se odnose na visinu investicije koja je po mišljenju provoditelja (Društva arhitekata Istre, op. a.), ali i članova ocjenjivačkog suda previsoka u odnosu na ciljeve koji su predviđeni programom natječaja".

Na pitanje, pak, koje su primjedbe Društva arhitekata Istre na sam sadržaj pojedinih zahvata na Pragrandeu, predloženih u programu natječaja, odgovorili su vrlo zanimljivo, ostavljajući dojam da je posrijedi suština priče. Arhitekti kažu: "Sadržaj naših primjedbi išao je u smjeru očuvanja i većeg vrednovanja postojećeg prirodnog staništa, smanjenju građevinskih intervencija u centralnom dijelu Pragrandea i nužnom detaljnijem razmatranju slivnih voda te s njima povezanih aktivnosti".

- Moramo priznati i da nas brine da li se ovako veliki infrastrukturni projekt uklapa u program HORIZON koji inače financira istraživanja i inovacije te eventualno neke projekte malog mjerila a brine nas i činjenica da taj program traje samo do 2027. godine, kažu iz Društva arhitekata Istre o 'Horizon Europa', modelu financiranja kojeg nakon napuštanja ITU sredstava sada navodi Grad Pula.

Grad Pula: "Nakon obavljenih konzultacija s vanjskim stručnjacima, uvidjela se kompleksnost rješavanja problema hidrologije te bi zbog neophodnih radova i novih saznanja i preporuka struke procijenjena vrijednost projekta porasla na ukupno 20 milijuna eura"

Dva milijuna eura za 200 parking mjesta  

Prije donjih cjelovitih odgovora Grada Pule i Društva arhitekata Istre, vrijedi ipak prvo navesti troškovnik težak 20 milijuna eura, gdje pažnju posebno privlači trošak ulaganja od 4 milijuna eura u jezera i retencijske bazene (koji inače služe za zadržavanje vode radi zaštite od poplava) na površini od 70.000 kvadrata.

Ostavljajući dojam podizanja nove Šijanske šume, nalazimo i trošak od čak dva i pol milijuna eura za sadnju pet tisuća stabala i dodatnog bilja, kao i dva milijuna eura za gradnju 200 parking mjesta.

TROŠKOVNIK:

Na pitanje na čemu se temelji povećanje vrijednosti investicije, poslano Samanti Barić pročelnici Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte i gradonačelniku Filipu Zoričiću, dobili smo slijedeći odgovor:

Grad Pula: "Radi se o području poplavne zone, razina podzemne vode je na 0"

"Povećanje procijenjene vrijednosti investicije na 20 milijuna eura temelji se, prvo, na analizi tržišta i izgrađenim sličnim EU projektima, npr. https://una.city/ ( Mary Ellen Welch Greenway, Boston – četiri miliujuna eura za 4,8 hektara), u Hrvatskoj primjeri, npr. Bundek cijena je veća od 4 milijuna eura za 3 hektara površine, Čakovec (s vodenim površinama), ukupno 15 hektara, cijena je veća od 20 milijuna eura. Drugo, na dobivenim informacijama u suradnji sa stručnim savjetnicima, gđom. Tatjanom Uzelac, unv. mag.ing.aedif., projektanticom „kišnih vrtova“ Pule, za koje je Grad Pula dobio nagradu Adriatic Adaptation Award – A3 , 2023. godine . Novi koncept odvodnje oborinskih voda, u skladu sa suvremenim svjetskim trendovima, radikalno je promijenio postojeći pristup – oborinske vode nastoje se zadržati i u što većim količinama, pročišćavati na mjestu na kojem nastaju u slivu", kažu u Gradu.

Povećanje vrijednosti investicije obrazlažu i "podacima dobivenih suradnjom s članovima Hrvatske komore arhitekata Zagreb, stručnim suradnicima iz Hrvatskih voda, s obzirom da se radi o području poplavne zone, jer je razina podzemne vode na 0 prema podacima iz nedavno izrađenog hidrogeološkog elaborata, a svugdje gdje je 0 za vrijeme suša, to predstavlja poplavnu zonu".

- Za rastuće izazove klimatskih promjena, također je potrebno koristiti vodu i zelenilo za rješavanje poplava, temperaturnih otoka, zagađenja, društvenih i ekonomskih izazova, kao i održivost samih gradova. Rješenja bi trebala kombinirati funkciju, estetiku i upotrebljivost. Rješenja treba planirati u multidisciplinarnoj suradnji u prostornom planiranju, urbanom projektiranju, krajobraznoj arhitekturi te posebno upravljanju vodama, dakle hidrologiji, navode u Gradu.

Resorna gradska pročelnica Samanta Barić

Gradska uprava poziva se i na podatke i stručno iskustvo ICC (Intelligent cities challenge) eksperta Jose Miquela, krajobraznog arhitekta, asistenta profesora na Sveučilištu znanosti u Portu, koji je Gradu Puli dodijeljen u sklopu ICC projekta, u kojem Grad Pula zajedno s ostalih 60-ak europskih gradova sudjeluje kao partner - Core City.

- Ovakav je projekt jedan od prvih "zelenih pilot" projekata u RH , ali jedan od rijetkih i na europskom nivou, čija će realizacija odjeknuti i izvan granica RH-a, a Pulu postaviti kao primjer dobre prakse grada koji čuva dragocjene prirodne resurse i ujedno ih koristi kao prirodni i neizgrađeni javni prostor za odmor i boravak u prirodi.

- Za ukupni obuhvat zone od 23,66 hektara procijenjena je vrijednost od 20 milijuna eura, što iznosi 845.000 eura po hektaru, dok se jedinična vrijednost sličnih EU projekata kreće i do milijuna eura po hektaru, pa i više, uzimajući u obzir rizik rasta negativnog trenda tržišnih cijena, naglašavaju u Gradu, a onda prelaze na financiranje.

Lijevi gore nogometni stadion, desno čak 24 hektara Pragrandea

"Grad Pula planirao je financirati putem izravne dodjele kroz ITU mehanizam u financijskom razdoblju 2021.-2027. projekt „Uređenje zelene zone Pragrande“ u ukupnom iznosu od 3.154.800,94 EUR bespovratnih sredstava. Dopisom od 29. listopada 2024., Grad Pula je zbog složenosti rješavanja imovinsko-pravnih odnosa te zbog kompleksnosti samog projekta i veće procijenjene vrijednosti predložio prenamjenu predviđenog iznosa bespovratnih sredstava na strateški projekt „Pulski inovacijski centar – PIC“. Naime, projekt „Uređenje zelene zone Pragrande“ planira se realizirati kroz 3 faze za cijelu zonu obuhvata (približno 24 hektara). U tijeku je završni pregled natječajnog elaborata za provedbu natječaja za idejno rješenje krajobrazno-urbanističkog-arhitektonskog i hidrološkog uređenja zone Pragrande s predstudijom izvodljivosti", nastavljaju.

- Uz navedeno, potrebno je riješiti imovinsko – pravne odnose u zoni obuhvata budući da je dio predmetnih katastarskih čestica u vlasništvu Grada Pula – Pola, a dio (gotovo 50%) u vlasništvu fizičkih osoba te Republike Hrvatske. Osim toga, obavljenim konzultacijama s vanjskim stručnjacima, uvidjela se kompleksnost rješavanja problema hidrologije te bi zbog neophodnih radova i novih saznanja i preporuka struke procijenjena vrijednost projekta porasla na ukupno 20 milijuna eura, ističu.

Predsjednica Društva arhitekata Istre: "Naše su primjedbe u smjeru očuvanja postojećeg prirodnog staništa te smanjenju građevinskih intervencija u centralnom dijelu Pragrandea"

Jeste li sudjelovali u izradi troškovnika investicije uređenja  Pragrandea, čija je procijenjena vrijednost, kako je izvijestila gradska uprava, višestruko narasla na 20 milijuna eura?

Nismo.

Jeste li vidjeli, imali uvid u troškovnik?

Da, gotov troškovnik su nam poslali iz Grada Pule na uvid.

Kako komentirate višestruko povećanje vrijednosti s početnih 3,1 (pa s 5  pa sa 7) na sadašnjih 20 milijuna eura?

Nakon pregleda troškovnika napisali smo dopis Gradu Puli s primjedbama koje se odnose na visinu investicije koja je po mišljenju provoditelja, ali i članova ocjenjivačkog suda previsoka u odnosu na ciljeve koji su predviđeni programom natječaja.

Koliko je promijenjenim modelom financiranja (ne ITU mehanizam, već  putem europskog programa Horizon i suradnje s gradovima EU-a) te s drastičnim povećanjem vrijednosti projekta izgledna realizacija projekta?

Na žalost, o samom financiranju projekta nismo još imali priliku porazgovarati s raspisivačem natječaja. Ako je Grad Pula uvjeren da je financiranje projekta Pragrande preko programa HORIZON realno, pretpostavljamo da su tu opciju već provjerili sa predstavnicima ovog programa i da su s njima u dogovoru. Moramo priznati da i nas brine da li se ovako veliki infrastrukturni projekt uklapa u program HORIZON koji inače financira istraživanja i inovacije te eventualno neke projekte malog mjerila, a brine nas i činjenica da taj program traje samo do 2027. godine. U svakom slučaju, kao Društvo arhitekata smatramo izrazito bitnim ne samo provedbu arhitektonsko-urbanističkih natječaja već i njihovu realizaciju, stoga ćemo ustrajati u poticanju da se ozbiljno pristupi ovom pitanju.

Znate li s kojim je to  vanjskim stručnjacima Grad obavio konzultacije, te koji su mu to stručnjaci dali preporuke, a temeljem čega je, kako kažu u Gradu, vrijednost  projekta porasla na 20 milijuna eura? Je li netko iz  DAI SAI-a   konzultiran u 'obavljenim  konzultacijama' ili davanju 'preporuka struke'?

Obzirom na ugovorne obaveze provoditelja s raspisivačem, sve do raspisa natječaja provoditelj je dužan čuvati povjerljive informacije u što spadaju i imena stručnih savjetnika, imena članova ocjenjivačkog suda te ostalih radnih tijela natječaja. Raspisom natječaja te informacije postaju javne te će biti dostupne na Internet stranicama raspisivača i provoditelja.

Tko izrađuje program natječaja i jeste li kao provoditelji natječaja dosad informirani o njegovim promjenama ili angažirani i na koji način u izradi tog programa?

Izrađivač programa je angažiran od strane raspisivača, Grada Pule. Provoditelj je u nekoliko navrata dao primjedbe na program natječaja, što je sastavni dio procesa pripreme natječaja. U tijeku je finalno čitanje programa i popratnih priloga te ćemo svoje eventualne komentare u narednim danima predati raspisivaču.

Koje su vaše primjedbe na sam sadržaj pojedinih zahvata na Pragrandeu, predloženih u programu natječaja?

Sadržaj primjedbi išao je u smjeru očuvanja i većeg vrednovanja postojećeg prirodnog staništa, smanjenju građevinskih intervencija u centralnom dijelu Pragrandea i nužnom detaljnijem razmatranju slivnih voda te s njima povezanih aktivnosti.

Tko su članovi Ocjenjivačkog suda, koji čine predstavnici investitora Grada Pule i provoditelja natječaja Društva arhitekata Istre?

Obzirom na ugovorne obaveze provoditelja s raspisivačem, nismo za sada u mogućnosti iznositi podatke o članovima radnih tijela, te će isti biti objavljeni raspisom natječaja.

Slijedom navedenog, Grad je predložio realokaciju iznosa na strateški projekt „Pulski inovacijski centar – PIC“ za koji je do sada bilo predviđeno 2.000.000 eura bespovratnih sredstava putem izravne dodjele što nije bilo dostatno za predviđene aktivnosti navedenog projekta. Novom alokacijom od ukupno 5.154.800 eura, na projektu PIC Vallelunga bi se omogućilo infrastrukturno obnavljanje dviju napuštenih i zapuštenih, brownfield građevina  (u skladu sa Idejnim rješenjem predstavljenim Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine) kao i pripadajući okoliš i infrastruktura, te ostale predviđene projektne aktivnosti.

- Jedan od ključnih ciljeva ovog projekta je svakako poboljšanje kvalitete zraka na području Grada, smanjenje negativnih parametara onečišćujućih tvari ( So2, CO2, PM10,5, PM 2.5, ozon i slično), vodeći računa da su prirodni i antropogeni utjecaji na lokaciji zone Pragrande  jednako vrijedni, te da očuvanje prirodnog okoliša, unaprjeđenje ekosustava, bioraznolikosti nije kočnica razvoja nego poticaj održivom razvoju, te kao takav prirodni i  izgrađeni okoliš, osnova za daljnji održivi urbani razvoj uz uvođenje kružnog gospodarstva kao načina života sadašnje i budućih generacija. Također, nastavno na održane radionice  i pristigle prijedloge  građana koji su sastavni dio predmetnog Programa Natječaja, zona Pragrande postaje Zeleno srce grada, kaže se u odgovoru Grada Pule, dodajući da je "natječajni elaborat za projekt Pragrande  u finalnoj fazi".

- Cjelovito uređenje zelene zone Pragrande podrazumijeva arhitektonsko-urbanističko-krajobrazno-hidrotehničko rješenje s pripadajućim hidrotehničkim proračunima, s prioritetnim ciljevima očuvanja postojeće bioraznolikosti i prirodnog staništa, renaturalizacija postojećih kanala, stoga je i nova procjena vrijednosti ukupne investicije ''Uređenje zelene zone Pragrande'' 20 milijuna eura, što uzrokuje i financijske, vremenske i administrativne korekcije".

O roku dovršetka investicije, kažu: "U samoj fazi prioritizacije ITU mehanizma se nije poznavala kompleksnost obuhvata koju poznajemo sada, a što bi se moglo negativno odraziti na rok provedbe projekta te kontinuitet realizacije projekta s obzirom na ostatak financiranja do punog iznosa procijenjene vrijednosti (20 milijuna. eura). S druge strane, razvojem projekta  ''Pulski inovacijski centar – PIC'' i prezentacijom Idejnog rješenja (izrađenog od strane Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu) Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, dobili smo pozitivne povratne informacije po pitanju namjere ''Pulski inovacijski centar – PIC''. Obzirom da se radi o zoni obuhvata u kojoj je vlasnička struktura jednostavnija (vlasništvo Grad Pula – Pola i Republika Hrvatska)  oportuno je reći da će se brže i jednostavnije riješiti imovinsko-pravni odnosi".

Otkud novci?

U Gradu Puli kažu da se projekt „Uređenje zelene zone Pragrande“ svakako  nastaviti dalje sa započetim Programom u cilju dobivanja najkvalitetnijeg Idejnog rješenja.

Financiranje projekta Pragrandea sada planiraju kroz Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) koji, vele, podržava projekte koji promiču održivi urbani razvoj, uključujući zelenu infrastrukturu i prilagodbu klimatskim promjenama, zatim kroz Kohezijski fond namijenjen državama članicama čiji je bruto nacionalni dohodak po stanovniku ispod 90 posto prosjeka EU-a, što uključuje Hrvatsku, pa kroz program LIFE, financijski instrument EU-a za okoliš i klimatske aktivnosti, kroz sličan InvestEU program, a posebno su dosad isticali program Horizon Europe.

- Iako je primarno usmjeren na istraživanje i inovacije, Horizon Europe financira projekte koji razvijaju inovativna rješenja za urbani razvoj, zelenu infrastrukturu i prilagodbu klimatskim promjenama. Republika Hrvatska je s 13. studenim ove godine postala punopravni član DUT-a (Driving Urban Transitions) Horizon Europe co-founded Partnership, kojim su planirala EU bespovratna sredstva u iznosu od 450 milijuna eura do 2028 godine, kažu.

- Grad Pula razvija suradnju s kontaktima relevantnih nacionalnih i regionalnih „kontakt točki“ za ove programe kako bi dobili detaljnije informacije o mogućnostima financiranja, uvjetima prijave i rokovima. U trenutku prijave na Natječaj, važno je imati projekt u visokoj fazi zrelosti, stoga je Grad u proračunu za 2025. predvidio financijska sredstva u iznosu od 500 tisuća eura za provođenje programa i izradu projektno tehničke dokumentacije. Nakon provođenja Natječaja, te ugovaranja izrade projektno-tehničke dokumentacije s prvonagrađenim autorom prema uvjetima natječaja, paralelnog rješavanja imovinsko pravnih odnosa na kompletnoj zoni obuhvata, Grad će izvijestiti javnost o predviđenom roku realizacije projekta, zaključuju u Gradu Puli.


Nastavite čitati

Pula
 

VELIKA GALERIJA VELIKE FEŠTE: U "Zeleno-žutoj noći" pred pulskom Drosinom ples i pjesma pod vatrometom

Do raspleta prvenstva još je nešto koraka i malo matematike, ali u Puli, domaći proligaš već je pobjednik srca. Na tribine je donio osmijehe i radost, a sezonu je uljepšala i pobjeda ženskog seniorskog tima u Drugoj ligi. I više nego dovoljno razloga za slavlje. Jeste li bili na sinoćnjoj "Zeleno-žutoj noći"? Ako jeste, možda se pronađete na slikama. A, ako niste, mi smo bili za vas

Pula
 

LEGENDA PULSKOG SPORTA DRAGAN STOKIĆ-STOLE "Ponekad dječaci koje sam trenirao pritrče i zagrle me. Ne treba mi, iskreno, ništa više od toga! Lige, rezultati... sve je to manje važno!"

Bio je 'alfa i omega' pulske, pa i državne sportske rekreacije i Uljanikovih sportskih igara. Posljednjih 15 radnih godina posvetio je NK Uljaniku i njegovom stadionu na kome zna svaku ciglu. Bio je uvijek tu za sve! Ove je godine godine stoga primio i posebno Priznanje gradonačelnika. A sada je, kaže, vrijeme za duge šetnje uz Lungomare. Lijepih je sjećanja, kaže, "koliko voliš". Baš kao i skupljenih zastavica klubova na zidu. Uključujući onu Veleža: "E, oni su igrali nogomet samo takav!"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.