Jasno je da je manevar predsjednika Zorana Milanovića doveo u svojevrsnu pat poziciju Radničku frontu kao dio velike „SDP-ove koalicije“ koja je danas u službeni početak kampanje krenula iz osme izborne jedinice.
Nakon posjeta Rijeci i Labinu, čelnica Radničke fronte Katarina Peović na konferenciji za medije u Puli navela je kako je ovo što je učinio Milanović šokantan obrat potvrdivši kako će Radnička fronta provesti širu raspravu na koji način će se zbog novonastale situacije postaviti oko njegove kandidature.
Na podsjećanje da je upravo Radnička fronta nerijetko govorila kako Milanović nema nikakve veze s ljevicom i da ljevica nikad za njega neće glasati, ali i pitanje hoće li pozvati birače lijevice da sada podrže Milanovića, Peović nije konkretno odgovorila, rekavši da će se svakako o tome razgovarati vro brzo brzo na razini stranke.
Potvrdila je da Radnička fronta i dalje u pregovorima s SDP-om te da će ona u izbornu trku ponovno iz osme izborne jedinice, no na kojem će mjestu biti plasirana, još je stvar dogovora.
Na pitanje kako komentira činjenicu da je predsjednik Milanović nedavno na N1 televiziji na pitanje novinarke „hoće li se kandidirati za Sabor“ uzvratio protupitanjem „ kakvo je to pitanje“, dodajući da nema li listu ni stranku, Peović se složila da je cijela situacija zbunjujuća.
- Da, šokantan obrat. Zato i smatram da bi se u ovo izborno vrijeme, ali inače, puno više trebali baviti bitnim pitanjima, a puno manje političkim šokovima. Radnička fronta upozorava na činjenicu da su tu kandidaturu (Milanović op.a.) ustavnopravni stručnjaci doveli u pitanje i tek moramo vidjeti što to zapravo znači i kako će se to riješiti, navela je.
Pitamo Peović je li Milanović prije kandidature trebao dati ostavku na mjestu predsjednika Republike i kako bi se ona u tom slučaju ponašala.
- Bilo bi pametnije da je išao tim smjerom. Ustavnopravni stručnjaci trebaju to procijeniti, a mi ćemo pratiti ishod, navela je Peović i komentirala i stalna previranja unutar novoformirane koalicije predvođene SDP-om, što zbunjuje birače.
- Ne sviđa nam se što se putem medija komunicira o nekim problemima koji nisu iskomunicirani na sastancima te očekujemo široki sastanak koalicije na kojem ćemo sasvim otvoreno razgovarati o problemima ukoliko oni postoje, kazala je.
S obzirom na ultimatum pojedinih partnera u koaliciji, prvenstveno Fokusa, ali i poruke iz IDS-a kojima RF nije prihvatljiva, Peović je rekla da to treba pitati njih.
- Na sastancima koalicije nikad nismo dobili pojašnjenje. Dakle njih treba pitati jesu li i dalje u koaliciji.
Na to se nadovezao član Radničke fronte Denis Geto.
- Nama nitko u oči nije rekao da smo problematični, i sve što znamo, doznajemo isključivo iz medija, što ne smatramo relevantnim. Zalažemo se za široku koaliciju. Ako se ona bude raspadala, to će sve manje biti naš interes da budemo dio toga. Dakle, ili ćemo zajedno rušiti HDZ, ili idemo samostalno na izbore. Katarina Peović će svakako biti u osmoj izbornoj jedinici, ako ništa drugo, onda na samostalnoj listi Radničke fronte. Još uvijek smo spremni za formiranje jedne velike koalicije s prioritetom da se HDZ makne s vlasti, ali nismo spremni čekati to do zadnjeg trena, kazao je Geto.
Na pitanje kada će pregovori s SDP-om okončati, Peović je navela da bez obzira na ishod pregovora, Radnička fronta ide na izbore.
-Pula, Rijeka, Labin su mjesta u kojima mi trebamo imati jaku listu. Voljeli bismo da se pregovori što brže završe i da se odvijaju u solidarnoj i drugarskoj atmosferi, ali tu ima puno elementa, mi nismo jedini.
Komentirajući i izjave predsjednika SDP-a koji je potvrdio da su pregovori s Milanovićem održavali u tajnosti, budući da ni visokopozicionirani SDP-ovci nisu znali za to, te na dan raspisivanja izbora predsjednik izlazi s kandidaturom, Peović je rekla da je to situacija koju u povijesti nismo imali.
Osvrnula se i na potez Vlade oko Uljanika što povezuje s predizbornom kampanjom.
- Radnička fronta u Puli godinama upozorava na uništavanje jedne od temeljnih industrija, a to je brodogradnja. Podržavano radnike i sindikalce takozvanog malog Uljanika koji se i sada bori za svoj opstanak umjesto da država koji je većinski vlasnik stane iza radnika i vrhunskih brodova koje još uvijek proizvodimo. Opet imamo status quo na način da se proizvodi od broda do broda, umjesto da imamo sustavnu potporu države i financiranje brodogradnje koja mora biti stabilna, istaknula je Katarina Peović.