- Hvala vam što ste pokrenuli ovu priču, kazala nam je jučer aktualna ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije i buduća županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb, doktorica Gordana Antić, a vezano uz najavu labinskog gradonačelnika, Valtera Glavičića, kako iduće godine započinje obnova zgrade Hitne medicinske pomoći u Labinu.
Hitna je ipak bitna
Naime, prije dvadesetak dana objavili smo tekst koji progovara o izrazito lošem infrastrukturnom stanju Hitne medicinske pomoći u Labinu. Na brojne manjkavosti upozorili su nas sami pacijenti, a po dolasku na teren isto su nam potvrdili i djelatnici.
Uvjerili smo se i sami kako je zgrada poprilično derutna, prokišnjava, nije prilagođena osobama s invaliditetom, pacijenti nemaju privatnosti, ne postoji nadstrešnica propisana Pravilnikom, signalizacija i rasvjeta nisu adekvatne, zbog rasporeda prostorija nemoguće je poštovati Plan evakuacije… i mnogo bi se toga još ovdje moglo nabrojati.
Za dvadeset i troje djelatnika, u svakom slučaju, nimalo laka situacija. Da prostor nije uvjetan te da je to jedan od razloga zašto nedostaje radne snage – potvrdila nam je tada i sama ravnateljica Antić. No, to nije njihov najveći problem.
Ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, Gordana Antić - Foto: privatna arhiva
Što sa Zlatnim satom spašavanja života?
- Uvjetno stojimo jako loše. Nije to slučaj samo u Labinu već i, primjerice, u Rovinju. Idealno bi bilo da možemo ići u novogradnju negdje uz samu cestu i da budemo zajedno s vatrogascima kako to već biva u zapadnoeuropskim zemljama. Uvijek volimo naglasiti kako je svaka minuta bitna u Zlatnom satu spašavanja života, a mi u postojećim uvjetima gubimo i do tri minute, kazala nam je tada Antić.
Nije dugo trebalo čekati reakciju lokalne samouprave. Naime, labinski gradonačelnik, Valter Glavičić, u ponedjeljak je obznanio kako je na koordinaciji s načelnicima Labinštine dogovoreno da se iduće godine kreće u obnovu Hitne pomoći.
Gradonačelnik Labina, Valter Glavičić
- Svjesni smo velike potrebe koju taj dio ovog najvećeg javnog objekta u Labinu ima. Nadam se kako ćemo zajedno to i ostvariti, izjavio je Glavičić.
Hitnoj medicinskoj pomoći u Labinu gravitiraju stanovnici Labina i pet okolnih općina. Riječ je o otprilike 25 tisuća stanovnika, dok se ljeti ta brojka zna popeti gotovo za duplo. Rabac, pak, ima Valamarovu turističku ambulantu koja radi svega tri sata dnevno, od ponedjeljka do petka, a sve hitnoće i dalje dolaze ovamo.
Antić: Ovo nije idealno već privremeno rješenje
Ravnateljica Antić govori nam kako ju raduje informacija koja stiže iz labinske gradske uprave, međutim smatra to tek privremenim rješenjem.
- Sad krećemo raditi idejno rješenje i proračun obnove, ali naš konačni cilj i dalje je potpuno novi prostor negdje uz samu cestu, prilagođen suvremenoj medicini. To bi nam se, realno, više isplatilo. Dakle, trebaju nam uvjetni prostori za život i rad i nastavit ćemo težiti idealnom iako ne znamo kada će se tako nešto zaista i ostvariti, veli Antić.
Naime, najveći problem je to što ni samo renoviranje neće donijeti veliki napredak. Nedostatnost prostora i posve loš raspored prostorija time se neće riješiti. Na Hitnoj su stava kako bi takav zahvat, uz gradnju nadstrešnice, koštao oko 250 000 kuna. Ako bi se, pak, išlo u gradnju posve novog prostora, pod uvjetom da zemljište već imaju u posjedu, to bi stajalo oko 500 000 kuna.
Novi objekti po uzoru na budući Regionalni centar za spašavanje u Puli
- Željela bih naglasiti kako je funkcionalnost prostora ono na čemu moramo raditi u svim ispostavama diljem Istre, a ne samo u Labinu. Na pulskoj zaobilaznici planira se otvaranje velikog, polivalentnog Regionalnog centra za spašavanje gdje će, uz Hitnu, biti smještene i druge žurne službe; Crveni križ, GSS i vatrogasci. Po tom modelu razvijat će se potom, vjerujem, i manji centri po drugim gradovima. I to je ono za što ću se najviše zalagati kao buduća županijska pročelnica. Trebaju nam bolji radni uvjeti, infrastruktura koja privlači deficitarne kadrove, svi moraju imati iste uvjete i biti na jednak način na usluzi pacijentu, najavljuje buduća županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb.
Dotad, što se Labina tiče, morat će se ipak zadovoljiti obnovom postojećeg prostora površine 130 metara kvadratnih.
Grad Labin koji najavljuje renoviranje, na naš je upit prije dvadesetak dana odgovorio kako Hitna pomoć nije u ingerenciji Grada već Županije, dok su nam iz Županije pojasnili kako Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije svoju djelatnost u Labinu obavlja u nekretnini kojom upravljaju Istarski domovi zdravlja, ali je nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske i jednim manjim dijelom u privatnom.
Izrađeni su projekti cjelovite energetske obnove i uvršteni u listu strateških projekata Istarske županije za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Međutim, osnovni preduvjet za kapitalna ulaganja i korištenje EU fondova je pravo vlasništva, stoga su Istarski domovi zdravlja, temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom i Izjave župana Istarske županije, u srpnju 2019. godine podnijeli zahtjev za stjecanje prava vlasništva nadležnom Ministarstvu za upravljanje državnom imovinom
ISTARSKA ŽUPANIJA
- Svjesna sam kako Županija ne može aplicirati na EU fondove dok god nije riješena problematika vlasništva nad nekretninom. Međutim, zasad nas veseli i to što će u prostor hitne ulagati Grad. Obnovljeni prostor ostat će jednog dana na raspolaganju zdravstvu i socijalnoj skrbi, a Hitna će, nadam se, zaživjeti u novogradnji uz samu cestu, zajedno s ostalim žurnim službama. Ne samo u Labinu, već u cijeloj Istri, zaključuje doktorica Antić.