Pobjednice 24. dječjeg festivala "Veseli glasi – Voci allegre" Vita Viljanac i Bella Barbarić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Uljaru u Vodnjanu je od prijašnjih vlasnika županijskim novcem preuzela Agencija za ruralni razvoj Istre radi osnutka županijskog centra za održivi razvoj maslinarstva u Istri, za što svojevremeno izdvojila 4,7 milijuna kuna županijskog novca te preuzela na sebe još 5,7 milijuna kuna kredita uljare. Sve je to, sada već davne 2012. godine prethodno amenovala županijska Skupština kojom je u to vrijeme predsjedao današnji načelnik stožera civilne zaštite Istarske županije i ex SDP-ovac Dino Kozlevac, a na čelu Županije bio je tadašnji predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić.
Uljaru u Vodnjanu je od prijašnjih vlasnika županijskim novcem preuzela Agencija za ruralni razvoj Istre radi osnutka županijskog centra za održivi razvoj maslinarstva u Istri, za što svojevremeno izdvojila 4,7 milijuna kuna županijskog novca te preuzela na sebe još 5,7 milijuna kuna kredita uljare. Sve je to, sada već davne 2012. godine prethodno amenovala županijska Skupština kojom je u to vrijeme predsjedao današnji načelnik stožera civilne zaštite Istarske županije i ex SDP-ovac Dino Kozlevac, a na čelu Županije bio je tadašnji predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić.
Prema svemu sudeći, Županijska uljara San Lorenzo u Vodnjanu koja djeluje u sklopu Agencije za ruralni razvoj (AZRRI) ide u prodaju. Vidljivo je to iz financijskog izvještaja AZRRI-a za 2021. godinu koje je prije nekoliko dana potvrdila županijska Skupština u Pazinu.
Financijski dokument Agencije za ruralni razvoj Istre dokazuje da projekt županijske uljare nije uspio, a prerada u maslinarskom pogonu u Vodnjanu, nije dobila prolaznu ocjenu te je ocijenjena riječima: „ne zadovoljava“.
„Tijekom 2021. godine prerađeno je svega 300 tona ploda maslina. Prerađena je mala količina zbog loših agrometeoroloških uvjeta za maslinu te nastankom novih uljara u Istri“, piše kratko u obrazloženju. Naime, tijekom prošle godine prerađena je najmanja količina maslina od kada uljara postoji.
Direktor AZRRI-ja Igor Merlić poslovanje Uljare u financijskom izvještaju agencije navodi kao jedini problem.
„Jedini problem je poslovanje Uljare Vodnjan koje je na granici rentabilnosti s obzirom da je tereti visoka amortizacija, a i prerada u 2021. godini bila je značajno ispod prosjeka. Prerađeno je, samo 300 tona maslina zbog poznatih problema u maslinarstvu“, navodi Merlić.
U istom se dokumentu najavljuje i izrada elaborata o procijenjenoj vrijednosti zgrade i postrojenja uljare nakon čega će cijeli kompleks u Vodnjanu ići u prodaju putem javnog natječaja.
Godina je na izmaku, a Merlić jučer potvrđuje da će vlasniku (Istarska županija op.a.), odnosno Skupštini društva na čijem je čelu župan Boris Miletić, tijekom 2023. godine predložiti prodaju uljare ili davanje u najam.
- Centar za maslinarstvo u sklopu kojeg se nalazi uljara i dalje funkcionira. Tijekom 2021. radili smo ispod plana i to je tada bilo ispod granice rentabilnosti, no ove se godine Centar vratio na poziciju od prije, budući da smo preradili oko 700 tona maslina. U suštini, pitanje je koliko centar danas ima smisla budući da su se uvjeti znatno promijenili od vremena kada je centar osnovan. Danas je u Istri puno više uljara nego što ih je bilo pred deset godina kada je uljara počela funkcionirati i pitanje je ima li uopće smisla da se javna tvrtka i dalje bavi poduzetništvom s obzirom na velik broj uljara. Tijekom 2023. godine predložit ću neke opcije da se kompletan prostor iznajmi, ili da ide u prodaju, ako bude interesa. Naravno, u kojem će sve smjeru ići, prvenstveno ovisi o vlasnicima, odnosno Istarskoj Županiji i Skupštini AZRRI-ja. Treba vidjeti žele li to ili ne. Ne ovisi to samo o meni, kaže Merlić.
Budući da je u uljaru Istarska županija uložila ogroman novac, pitamo Merlića hoće li to višemilijunsko ulaganje na kraju pratiti i ponuđenu cijenu po kojoj bi se uljara u konačnici i podala.
- U uljaru je uloženo oko 11 milijuna kuna. Volio bih kada bi postigli tu cijenu i nadam se da će cijena biti tu negdje. No, krene li se u prodaju, prvo treba angažirati ovlaštene vještake za procjenu zemljišta, zgrade i vještake za procjenu vrijednosti postrojenja i opreme. Nadam se da će cijena pratiti ulaganje, ali to će u konačnici odlučiti vještaci, ističe Merlić.
Podsjeća da je prije deset godina u Istri bilo mnogo malih maslinara koji nisu imali gdje prerađivati masline, jer im uljare nisu željele preuzimati tako male količine.
- Uljari nisu htjeli preuzeti tih 200 do 300 kilograma koliko su imali mali maslinari i to je bio glavni cilj zašto je uljara pokrenuta. No od tada je prošlo deset godina i sada su skroz drugačije okolnosti. Svakako treba revidirati poslovanje. Uljara funkcionira, ali treba ići u smjeru privatnog poduzetništva, kaže.
Na pitanje je li o prodaji razgovarao s predstavnicima Županije, konkretno županom, Merlić napominje: „Samo neformalno“.
- Službeni razgovori nisu vođeni. Sigurno ću ove godine ići u tom smjeru. Kako će to završiti, da budem iskren, ne znam. Moj će prijedlog biti prodaja, a pitanje je hoće li biti interesa, kaže direktor AZRRI-ja.
S obzirom da je predsjednik Nadzornog odbora, ujedno i prvi Merlićev bratić Stjepan Mraković nedavno u razgovoru za naš portal najavio ostavku na toj funkciji, pitamo direktora AZRRI-ja zna li nešto i o tome.
-Pročitao sam tu Mrakovićevu izjavu, ali to ne ovisi o meni, već o vlasniku. Skupština društva određuje članove Nadzornog odbora, a predsjednik Skupštine je istarski župan, dodao je Merlić.
Iako se ovih dana navršava punih deset godina otkako je AZZRI preuzeo projekt županijske uljare od bivših privatnih vlasnika, a što je svojevremeno bilo praćeno brojnim kontroverzama, pa i pokrenutim istragama, županijski vijećnici na zadnjoj sjednici Skupštine nisu imali potrebe ulaziti u detalje hoće li prodaja uljare na koncu naštetiti Županiji.
Podsjetimo, uljaru u Vodnjanu je od prijašnjih vlasnika županijskim novcem preuzela Agencija za ruralni razvoj Istre (AZRRI) radi osnutka županijskog centra za održivi razvoj maslinarstva u Istri, za što svojevremeno izdvojila 4,7 milijuna kuna županijskog novca te preuzela na sebe još 5,7 milijuna kuna kredita uljare.
Sve je to, sada već davne 2012. godine prethodno amenovala županijska Skupština kojom je u to vrijeme predsjedao današnji načelnik stožera civilne zaštite Istarske županije, ujedno i bivši SDP-ovac Dino Kozlevac, dok je na čelu Županije bio tadašnji predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić.
U ožujku 2012. godine županijska Skupština donosi odluku o prihvaćanju Studije gospodarske opravdanosti o osnivanju podcentra za održivi razvoj maslinarstva Istarske županije modelom preuzimanja Društva San Lorenzo Olive d.o.o.
Među vlasnicima tog društva bio je i nekadašnji IDS-ov načelnik Medulina Dario Mezulić. Uz njega, društvo San Lorenzo Olive d.o.o. osnovano 2008. godine, imalo je još četiri vlasnika. Bili su to Silvano Puhar iz Pule, Danilo Gambaletta iz Vodnjana, Mirko Car iz Vintijana i Anton Brajković iz Pule.
Njihov je cilj kod pokretanja tvrtke koju je kasnije preuzeo AZRRI, bio otkup i prodaja maslinovog ulja. No posao nikada nisu realizirali „zbog kontinuiranog nedostatka likvidnosti i obrtnih sredstava“.
Nedugo nakon toga u pomoć im uskače županijska agencija AZRRI koji je pak 2009. godine sklopila ugovor o koncesiji 181 hektara opožarenog zemljišta s ciljem sadnje maslina. AZRRI je u to vrijeme planirao izgradnju vlastitog pogona uljare za vlastite potrebe i potrebe prerade maslina proizvođača s lokalnog i područja cijele Istre.
Potom se tijekom 2010. i 2011. godine razvila ideja o preuzimanju društva San Lorenzo Olive d.o.o. Vodnjan, a osnovni motiv AZRRI-ja prema službenom objašnjenju bio je „ skraćivanje vremena za organiziranje otkupa maslinovog ulja u većem obimu“.
Državna revizija u svojem je izvješću zamjerila Županiji što nije izradila analizu isplativosti kupnje uljare. Kao što smo naveli, na čelu Istarske županije u vrijeme preuzimanja uljare bio je tadašnji župan Ivan Jakovčić.
Upravo je on potpisnik Pisma namjere o poslovnoj suradnji na osnivanju Centra za razvoj maslinarstva u Istarskoj županiji kojeg uz njega, u lipnju 2011. godine potpisuju i tadašnji direktor AZRRI-ja Gracijano Prekalj, bivši županijski pročelnik za poljoprivredu i predsjednik Upravnog odbora županijskog Fonda za poljoprivredu Istarske županije Milan Antolović i predstavnik tvrtke San Lorenzo Olive d.o.o. Silvano Puhar.
Tadašnja IDS-ova vlast na čelu s Ivanom Jakovčićem amenovala je to da županijska agencija velikim dijelom financirana iz proračuna, preuzme prezaduženo i neuspješno privatno poduzeće San Lorenzo Olive d.o.o. Vodnjan, koje je u Vodnjanu izgradilo uljaru.
Četiri godine od kada je županijska Skupština dala zeleno svjetlo za prihvaćanje Studije o osnivanju podcentra za održivi razvoj maslinarstva, 2016. godine pokrenuta je istraga protiv tadašnjeg direktora AZRRI-ja Gracijana Prekalja.
Teretilo ga se da je sklopio štetan ugovor te privatnoj tvrtki San Lorenzo Olive pribavio protupravnu imovinsku korist, a AZRRI-ju kao kupcu pričinio štetu. Sumnja je proizlazila iz razlike u procijenjenoj vrijednosti uljare od 4,3 milijuna kuna i iznosa od 6,5 milijuna kuna za koji je AZRRI uljaru kupio.
Istraga je pokrenuta protiv Prekalja iako je odluku o kupnji uljare prethodno donijela Skupština Istarske županije.
Županijsko državno odvjetništvo je 2018. obustavilo istragu protiv Prekalja jer je utvrđeno da nije počinio kazneno dijelo. Prekalj se zbog istrage 2015. godine povukao s mjesta direktora AZRRI-ja, a danas je pomoćnik županijskog pročelnika za poljoprivredu Ezia Pinzana.
Što kažu na planiranu prodaju AZRRI-jeve uljare u Vodnjanu pitali smo i istarskog župana Borisa Miletića i nadležnog županijskog pročelnika za poljoprivredu Ezia Pinzana.Njihov ćemo odgovor objaviti čim odgovore na naše upite.
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.