Politika i društvo

SLOBODA UZ JAMČEVINU

POMAK U SLUČAJU UHIĆENIH POSVOJITELJA Hrvate u Zambiji spasio novi odvjetnik

Četiri hrvatska para, koja su u zatvoru još od 7. prosinca prošle godine, zajednički su angažirala profesionalnog odvjetnika koji se u četvrtak prvi put pojavio na ročištu


 
2 min
HINA
Foto: Zadarski list

Četiri hrvatska para, koja su u zatvoru još od 7. prosinca prošle godine, zajednički su angažirala profesionalnog odvjetnika koji se u četvrtak prvi put pojavio na ročištu

Četiri hrvatska para posvojitelja djece iz DR Konga, koji u Zambiji čekaju da im se ispune uvjeti za puštanje iz pritvora, spasio je novi odvjetnik koji je unakrsnim ispitivanjem glavne svjedokinje izbio važan adut tužiteljstva, piše u subotu Jutarnji list.

Na zadnjem održanom ročištu u četvrtak sudac je odobrio da ih se pusti na slobodu uz jamčevinu od 1000 dolara po osobi, ali i uvjete koji nisu poznati u našem pravosudnom sustavu pa tako za svakoga od osam hrvatskih državljana moraju jamčiti po dvije osobe iz Zambije.

Moraju i regulirati boravište u Zambiji, položiti svoje putne isprave te se redovito javljati policiji, odnosno moraju u Zambiji čekati suđenje.

Prema informacijama kojima raspolaže Jutarnji list, profil 16 Zambijaca koji moraju jamčiti za Hrvate nije definiran, jedini je uvjet da su njihovi državljani. U tome će im pomoći konzul iz Pretorije koji ima svoje kontakte, ali i novi odvjetnik kojeg su angažirali.

Naime, ono što je novo u slučaju jest da su četiri hrvatska para, koja su u zatvoru još od 7. prosinca prošle godine, zajednički angažirala profesionalnog odvjetnika koji se u četvrtak prvi put pojavio na ročištu.

Odvjetnika su izabrali s liste koju im je dalo naše Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, preko konzularne službe u Pretoriji, koja pokriva i Zambiju. Pomogle su im i države članice EU koje imaju predstavništva u Zambiji, preko delegacije EU, a koje imaju više iskustva u sličnim situacijama u kojima su bili njihovi državljani.

Čini se da je taj potez bio ključan za Hrvate, jer je, kako se može čuti, taj profesionalni, a ne odvjetnik po službenoj dužnosti kojeg plaća uhićena osmorka, unakrsno ispitivao djelatnicu imigracijske službe Mercy Phiri koja je prva i zaustavila naše državljane u zračnoj luci u Ndoli.

To je ispitivanje, kako se može čuti od naših predstavnika, išlo u korist hrvatskim posvojiteljima, odnosno imigracijska službenica nije se baš dobro snašla, piše novinar Jutarnjeg lista Goran Penić.


Nastavite čitati

Svijet
 

Stanovnicima Pojasa Gaze prijeti glad

Da bi se proglasila glad, najmanje 20 posto stanovništva mora trpjeti ekstremnu nestašicu hrane, svako treće dijete mora biti akutno neishranjeno, a dvoje ljudi na 10.000 umirati svaki dan od gladi ili neishranjenosti i bolesti

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.