Politika i društvo

KANDIDATKINJA ZA DOGRADONAČELNICU TALIJANA BUJA

MICHELA ALTIN: “Suradnja sa školama, mladima i obiteljima, uz onu sa Zajednicama Talijana, ključna je za očuvanje i prenošenje naše kulture”

Profesorica u Talijanskoj srednjoj školi „Leonardo da Vinci” u Bujama, nezavisna kandidatkinja Michela Altin u svom programu ističe važnost odnosa između gradske uprave i ZT-a na području, potrebe jačanja vizualne i upravne dvojezičnosti, a želi se angažirati na jačanju suradnje između različitih tijela Talijanske nacionalne zajednice i pojedinih pripadnika talijanske zajednice Buja


 
9 min
Silvio Forza
foto: Tea Štokovac / Studio Partum

Profesorica u Talijanskoj srednjoj školi „Leonardo da Vinci” u Bujama, nezavisna kandidatkinja Michela Altin u svom programu ističe važnost odnosa između gradske uprave i ZT-a na području, potrebe jačanja vizualne i upravne dvojezičnosti, a želi se angažirati na jačanju suradnje između različitih tijela Talijanske nacionalne zajednice i pojedinih pripadnika talijanske zajednice Buja

Uoči lokalnih izbora sljedeće nedjelje, 18. svibnja, nastavljamo s objavom predizbornih intervjua sa svim kandidatima za zamjenike/zamjenice gradonačelnika talijanske nacionalnosti u onim Gradovima (Pula, Vodnjan i Buje) i u Ppćini Brtonigla (zamjenik / ica načelnika), u kojima će birači imati mogućnost birati između više kandidata. Redoslijed objave razgovora ne ovisi ni o kakvom drugom uredničkom kriteriju osim kronološkom redoslijedu dovršetka intervjua, što ovisi i o trenutku u kojem su kandidati dostavili svoje odgovore.

Nakon što smo bili u Puli (s kandidatima Valmerom Cusmom i Vitom Paoletićem) te u Vodnjanu (s kandidatkinjom Manuelom Geissom i kandidatom Giorgiom Cerlonom), danas se prvi put selimo u Buje, gdje za funkciju zamjenika / ice gradonačelnika /ika koji predstvalja i kojeg bira sama talijanska zajednica prijavilo tri kandidata: Michela Altin, Corrado Dussich i Bruno Savron. Počinjemo s Michelom Altin.

Profesorica u Talijanskoj srednjoj školi „Leonardo da Vinci” u Bujama, školovala se u Trstu i Puli te je surađivala sa Zajednicama Talijana, gdje je vodila tečajeve informatike. Nije članica nijedne stranke i kandidira se kao nezavisna kandidatkinja.

Zašto je, po vašem mišljenju, važno da talijanska nacionalna zajednica ima zamjenika/zamjenicu gradonačelnika kojeg/koju isključivo bira sama zajednica?

Samo netko tko doista svakodnevno živi zajednicu, može je zastupati sa sviješću, odgovornošću i autentičnom povezanošću. Imati zamjenicu gradonačelnika/ ice koju isključivo biraju sunarodnjaci znači imati snažan glas unutar gradske uprave, glas koji duboko razumije izazove, potrebe, ali i bogatstvo naše povijesne prisutnosti u Bujama. Ne radi se samo o formalnom pitanju, već o jamstvu iskrene zastupljenosti.

„Srećom, u Bujama je talijanski jezik još uvijek živ i prisutan u svakodnevici, kao i istrovenetski dijalekt, koji predstavlja važan dio našeg identiteta. Ipak, kada govorimo o dvojezičnosti u institucionalnom i službenom smislu, smatram da još ima puno prostora za napredak. Potreban nam je stalni prevoditelj u gradskoj upravi.”

Ako budete izabrana, što ćete prvo učiniti?

Prva stvar koju želim učiniti jest pokrenuti otvoren i transparentan dijalog sa svim Zajednicama Talijana Buja i s vertikalom talijanskog školstva. Želim započeti slušanjem i dijeljenjem najhitnijih potreba. Istovremeno, obvezujem se ozbiljno pozabaviti pitanjem dvojezičnosti, koja je uvijek osjetljiva tema za naše sunarodnjake, počevši s prevođenjem gradskih dokumenata i pronalaženjem osobe za stalni prevoditeljski angažman u gradskoj upravi.

foto: Tea Štokovac / Studio Partum

Područje Buja je ono u kojem je dvojezičnost, povijesno gledano, uvijek bila izraženija nego u drugim dijelovima Istre. Smatrate li da još uvijek ima prostora za poboljšanja?

Srećom, u Bujama je talijanski jezik još uvijek živ i prisutan u svakodnevici, kao i istrovenetski dijalekt, koji je važan dio našeg identiteta. Ipak, kada govorimo o dvojezičnosti u institucionalnom i službenom smislu, smatram da još ima puno prostora za napredak. Dvojezičnost ne može ostati samo lijepa riječ napisana u statutima: mora postati nešto opipljivo, vidljivo, praktično i svakodnevno poštovano. Zbog toga je važno djelovati na dva glavna područja: prvo je vizualna dvojezičnost, odnosno prometna signalizacija, nazivi ulica, koji uvijek moraju biti ispravno navedeni i na talijanskom jeziku. Drugo se odnosi na administrativnu dokumentaciju i službenu komunikaciju Grada. Potrebna je veća predanost sustavnom prevođenju akata, javnih obavijesti i komunikacija upućenih građanima. U tom smislu, smatram ključnim – i to će biti jedan od mojih glavnih ciljeva – promicanje uvođenja stalnog službenog prevoditelja unutar gradske uprave, kako bi se osigurali kontinuitet, kvaliteta i stvarno poštovanje dvojezičnosti. Pozitivno je to što je Grad Buje već uključen u aktivnosti koje promiče Istarska županija u vezi s poboljšanjem dvojezičnosti, ali s internim stručnjakom mogli bismo napraviti kvalitativni iskorak i na tom području.

„Onaj tko postavlja pitanje ‘što još žele’ ti Talijani?’, često ne poznaje dovoljno našu povijest, naš doprinos gradskom životu i dubinu naše povezanosti s ovim teritorijem. Prava ne bi smjela ovisiti isključivo o brojkama, već o priznanju autohtone zajednice koja je oduvijek aktivno sudjelovala u društvenom, kulturnom i gospodarskom razvoju grada.”

Unatoč relativno dobrom normativnom položaju Talijanske nacionalne zajednice u Istri, nažalost postoje i negativne pojave. Na društvenim mrežama se, primjerice, često nailazi na pitanje „što još žele ti Talijani “, a neki se protive pravu Talijana da imaju svoje zamjenike gradonačelnika/ ice i vijećnike/ vijećnice. Što bi trebalo učiniti kako bi se stvorila pozitivnija klima prema autohtonoj talijanskoj zajednici? Također, neki građani tvrde da su Talijani brojčano premalo zastupljeni da bi imali tolika prava. Što im odgovarate?

Promicanje dijaloga, znanja i poštovanja su ključni. Onaj tko postavlja pitanje ‘što još žele’ ti Talijani?’ često ne poznaje dovoljno našu povijest, naš doprinos gradskom životu i dubinu naše povezanosti s ovim teritorijem. Prava ne bi smjela ovisiti isključivo o brojkama, već o priznanju autohtone zajednice koja je oduvijek aktivno sudjelovala u društvenom, kulturnom i gospodarskom razvoju grada. Da bi se to priznanje učvrstilo, važno je i dalje predstavljati se: otvoriti vrata naših škola, naših Zajednica, snažnije pričati o našem identitetu i konkretno pokazati dodanu vrijednost koju donosimo zajednici. Samo izgradnjom mostova, stvaranjem prilika za susret i dijalog, svima će postati jasno da zastupljenost koja nam je zajamčena nije privilegij, već nužan uvjet za osiguravanje ravnoteže, međusobnog poštovanja i kohezije unutar naše zajednice.

„Smatram da se odnos između gradske uprave i Zajednica Talijana može dodatno ojačati i bolje i dublje strukturirati. Potreban je stalniji koordinacijski mehanizam koji će omogućiti zajednički rad na zajedničkim ciljevima i razvoj dugoročne vizije za budućnost naše Zajednice. Upravo zbog toga želim predložiti redovite sastanke između uprave, ZT-a, škola i predstavnika zajednice radi razvoja zajedničkih projekata”

Kako ocjenjujete stav sadašnjih lokalnih vlasti prema provedbi prava talijanske nacionalne zajednice?

Ponekad se primjećuje određeni nedostatak dosljednosti između onoga što je propisano zakonima i njihove konkretne primjene. Zakoni o dvojezičnosti i zaštiti prava Talijanske nacionalne zajednice su jasni, ali se ne provode uvijek dosljedno u svakodnevnoj praksi, osobito kada je riječ o vizualnoj dvojezičnosti ili službenim dokumentima na talijanskom jeziku. Ne radi se nužno o nedostatku političke volje, češće se radi o nepažnji, nedostatku nadzora ili jednostavno o površnosti u provedbi. Međutim, i te male nepravilnosti, ako se ponavljaju, mogu postati pravilo. Zbog toga smatram da je važno promicati stalniju i pažljiviju predanost vlasti, kako bi se zajamčilo da prava ne ostanu samo na papiru, već da budu stvarno vidljiva u svakodnevnom životu građana.

„Suradnja između talijanske zajednice Buja i institucija Talijanske nacionalne zajednice, koja je već dobra i živa, zaslužuje podršku i jačanje, a gradska uprava bi trebala biti aktivan dio te podrške”

U svakom slučaju, odnos gradske uprave sa i prema Zajednicama Talijana, talijanskim školama i vrtićima je ključan. Kako ocjenjujete taj odnos, ali i djelovanje tih subjekata i što biste poboljšali, obogatili ili unaprijedili u interesu Buja i talijanskih sunarodnjaka?

Smatram da, što se tiče bujske stvarnosti, imamo čvrstu osnovu: odnos između lokalne uprave i institucija Talijanske nacionalne zajednice temelji se na poštovanju i često i na konkretnom, pozitivnom partnerstvu. Ipak, vjerujem da se taj odnos može dodatno ojačati te bolje i dublje strukturirati.  Potreban je stalniji koordinacijski mehanizam koji će omogućiti zajednički rad na zajedničkim ciljevima i razvoj dugoročne, zajedničke vizije za budućnost naše Zajednice. Upravo zbog toga želim predložiti redovite sastanke između uprave, Zajednica, škola i predstavnika zajednice radi razvoja zajedničkih projekata, osluškivanja stvarnih potreba i konkretnije podrške aktivnostima koje promiču jezik, kulturu i identitet. Također, važno je povećati vidljivost na regionalnoj i nacionalnoj razini: naša stvarnost zaslužuje biti prepoznata i cijenjena i izvan granica Buja.

„Samo gradnjom mostova, stvaranjem prilika za susret i dijalog, svima će postati jasno da zastupljenost koja nam je zajamčena nije privilegij, već nužan uvjet za ravnotežu, međusobno poštovanje i koheziju unutar naše zajednice”

Imate li na umu kako bi Talijani iz Buja mogli imati više koristi od različitih institucija (političkih, umjetničkih, kulturnih, medijskih) Talijanske nacionalne zajednice?

Sve institucije Talijanske nacionalne zajednice održavaju snažnu povezanost s teritorijem, a ta se povezanost posebno izražava kroz djelovanje Zajednica Talijana. Grad Buje, zajedno s Talijanskom unijom, organizira Festival istrovenetskog dijalekta; rovinjski Centar za povijesna istraživanja je objavio nekoliko knjiga naših sugrađana koje govore o tradiciji, kulturi i govoru bujskog kraja. Također imamo vrijedne suradnice iz Buja koje pišu za naš dnevni list „La Voce del Popolo”. Ove suradnje, koje su već sada dobre i žive, zaslužuju podršku i jačanje, a gradska uprava trebala bi biti aktivan sudionik u njihovoj potpori. Osobno, smatram važnim promicati inicijative i projekte koji su usmjereni na valorizaciju talijanskog jezika i kulture, uvijek u suradnji i skladu s četiri Zajednice Talijana prisutne na našem području: Buje, Momjan, Krasica i Kaštel. Kao profesorica u Talijanskoj srednjoj školi „Leonardo da Vinci” u Bujama dobro poznajem školsku stvarnost i uvjerena sam da je uključenje škola, mladih i obitelji, uz Zajednice Talijana, ključno za očuvanje i prenošenje naše kulture.

foto: Tea Štokovac / Studio Partum

„Kao građanka, a ne samo kao pripadnica Talijanske nacionalne zajednice, želim da Buje bude inkluzivno, gostoljubivo mjesto koje brine o potrebama svih građana, i upravo na tim načelima namjeravam graditi svoj angažman. Imam energiju, kompetencije i, prije svega, volju da se stavim u službu drugih.”

Ako budete izabrani, bit ćete dio izvršne vlasti i usko surađivati s izabranim gradonačelnikom /icom. Što biste, kao građanka, a ne samo kao pripadnica zajednice, učinili kako biste poboljšali grad?

Naravno, osim zalaganja za Talijansku nacionalnu zajednicu, leži mi na srcu i dobrobit Grada Buja u cjelini. Čvrsto vjerujem da naš grad ima veliki potencijal i važne mogućnosti za razvoj u različitim područjima. Međutim, uvjerena sam da su najveća vrijednost svake zajednice upravo ljudi koji je čine. Zbog toga smatram ključnim ojačati dijalog između građana i uprave, promicati transparentnost, slušanje i sudjelovanje. Posebnu pažnju treba posvetiti jačanju obrazovnih usluga i valorizaciji mladih generacija, slušajući njihove potrebe i nudeći im stvarne prostore za izražavanje i uključivanje. Kao građanka, želim da Buje bude inkluzivno, gostoljubivo mjesto koje brine o potrebama svih građana, i upravo na tim načelima namjeravam graditi svoj angažman.

Što želite poručiti biračima? Zašto bi svoj glas trebali dati upravo vama?

Zato što sam jedna od njih. Živim ovdje, radim u školi i savršeno poznajem stvarne probleme i potrebe naše Zajednice. Imam energiju, kompetencije i, prije svega, volju da se stavim u službu drugih. Ne dajem prazna obećanja, već se konkretno angažiram: biti prisutna, slušati i zastupati sve s ozbiljnošću i odlučnošću. Moj cilj je jasan: dati sve od sebe za Buje i za Talijansku zajednicu koja je živahna, aktivna i duboko ukorijenjena u povijesti. Zajedno možemo biti prepoznatljiviji i rasti.


Nastavite čitati

Umro general-pukovnik Mate Laušić

Odlikovan je Redom Nikole Šubića Zrinskog, Redom bana Jelačića, Redom hrvatskog trolista, Redom hrvatskog pletera, Spomenicom domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti za 5 i 10 godina uzorne službe te medaljama “Bljesak” i “Oluja”

Istra
 

MICHELA ALTIN: “Il coinvolgimento delle scuole, dei giovani e delle famiglie, accanto alle Comunità degli Italiani, è fondamentale per preservare e tramandare la nostra cultura”

Docente presso la Scuola Media Superiore Italiana “Leonardo da Vinci” di Buie, nel suo programma la candidata indipendente Michela Altin assegna priorità al rapporto tra l’amministrazione cittadina e le CI del territorio, al potenziamento del bilinguismo visivo e amministrativo e alla promozione della collaborazione tra i vari soggetti della CNI e i singoli appartenenti alla comunità italiana del Buiese

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.