Nakon što je sinoć medijima poslano priopćenje Udruge privatnih vrtića Istarske županije kojim se javnost informira o tome da je manji dio privatnih vrtića, a koji nisu aktivno sudjelovali u radnim skupinama Udruge, svojevoljno odlučio prihvatiti Sporazum ponuđen od strane Grada i potpisati ga prije okončanja pregovora, danas smo od predsjednice Udruge, Lorene Banko-Veličković pokušali saznati koji su to privatni vrtići u pitanju.
Oni su se, naime, stavljanjem potpisa na Sporazum dva dana prije radnog sastanka s Gradom, te svega nekoliko dana prije najavljenog prosvjeda na pulskome Forumu - u organizaciji roditelja djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće - automatski „izbacili“ iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije.
Lorena Banko-Veličković, Foto: Dean Mladenović
„Ne bih voljela da to krene s moje strane“
- Ne mogu vam reći koji vrtići su potpisali Sporazum s Gradom, kad ni oni sami nisu s time izašli u javnost. Ne bih voljela da to krene s moje strane. Ja sam ionako samo dobila informaciju da su Sporazum potpisali, ali nisam vidjela te potpise. Mogu vam samo reći da je riječ o četiri ili pet vrtića odnosno o oko dvjestotinjak djece, što znači da većina ostaje u Udruzi. Pretpostavljam da će sve informacije biti objelodanjene na konferencije za medije u ponedjeljak po završetku radnog sastanka s predstavnicima Grada, Udruge i roditelja, izjavila nam je danas Banko-Veličković.
Podsjetimo, 26. srpnja predstavnici Udruge održali su posljednji radni sastanak s Gradom u višegodišnjim nastojanjima oko izjednačavanja gradskog sufinanciranja privatnih i gradskih vrtića. Tada je Grad ostao pri svojoj posljednjoj ponudi od povećanja sufinanciranja za 15 eura po djetetu, i to počevši od nove pedagoške godine. Ponuđena je i dodatna jednokratna pomoć privatnim vrtićima u prosincu 2023. godine, i to u iznosu od 300 eura po svakom djelatniku za božićnice.
U praksi to znači da će od 1. rujna roditeljski udio za jasličko dijete u pulskim privatnim vrtićima iznositi 240 eura, a za vrtićko 190.
U međuvremenu, roditelji djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, a kojih ima oko 800, najavili su miran prosvjed na pulskome Forumu zakazan za srijedu, 9. kolovoza, s početkom u 9 sati.
Komunalna palača, Pula, Foto: Manuel Angelini
Budući da će idući radni sastanak Grada, Udruge i roditelja, započeti u ponedjeljak u 10, a da su iz Grada Pule izjave za medije najavili za 10 sati i 45 minuta, dade se zaključiti da je stvar više-manje jasna.
- Dojma sam da se već sve zna, iako se toplo nadam da na stolu neće biti samo zadnja ponuda povećanja za 15 eura. Udruga prosvjed u svakom slučaju podržava i na njega dolazi, kazala nam je također predsjednica Banko-Veličković.
Prosvjed protiv diskriminacije
Predstavnici roditelja od prosvjeda pak ne misle odustati, i to neovisno o ishodu radnog sastanka koji se održava svega dva dana prije prosvjeda.
Na Facebooku su događaj najavili kao „Prosvjed protiv diskriminacije djece koja pohađaju privatne vrtiće“.
- Ni mi nemamo informaciju o tome koji su točno privatni vrtići potpisali Sporazum. Na sastanak idemo, i vjerojatno ćemo tada i saznati o čemu se radi. Prosvjed se održava prema planu. Izaći ćemo mirno, s transparentima, bez uvredljivih sadržaja i bez glazbe. Dobrodošli su svi građani koji nam žele dati podršku, a posebno svi roditelji. Još ću jednom naglasiti da ne želimo politička prepucavanja, rekla je danas za naš portal predstavnica roditelja djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, Jasna Barišić.
Podsjetimo, u postocima 44 posto pulske djece pohađa privatne vrtiće, dok 56 posto njih pohađa gradske. S druge strane, privatni vrtići zapošljavaju svega 114 djelatnika, a gradski njih čak 306.
Četrdeset i četiri posto pulske djece dobiva tako dvadeset i jedan posto predviđenog proračunskog novca za predškolski odgoj i obrazovanje, pa Udruga privatnih vrtića Istarske županije, na čelu s Lorenom Banko-Veličković, posljednjih godinu dana kontinuirano ukazuje na taj veliki nesrazmjer u izdvajanjima za djecu te u plaćama među zaposlenicima gradskih odnosno privatnih vrtića.