Dva tjedna nakon što im je usmenim putem obećano povećanje sufinanciranja u iznosu od 15 eura, a sa čime nisu bili zadovoljni, predstavnici Udruge privatnih vrtića Istarske županije danas su se ponovno sastali s predstavnicima Grada Pule i pristali na kompromis.
Grad je, naime, ostao pri svojoj posljednjoj ponudi od povećanja sufinanciranja za navedenih 15 eura po djetetu, i to počevši od nove pedagoške godine. Ponuđena je i dodatna jednokratna pomoć privatnim vrtićima u prosincu 2023. godine, u iznosu od 300 eura po svakom zaposlenom djelatniku za božićnice.
Lorena Banko-Veličković, Foto: Dean Mladenović
Prvi korak ka rasterećenju roditelja
- Ovo povećanje prihvaćamo kao prvi korak ka što većem rasterećenju roditelja, a za ponuđenih 300 eura božićnice imamo prijedlog koji ćemo iznijeti na radnom sastanku te se nadamo da će ga Grad prihvatiti jer bi time dodatno rasteretili roditelje. O tome ćemo detaljnije nakon radnog sastanka, izvijestila nas je Lorena Banko-Veličković, predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije.
Radni sastanak zakazan je, naime, već za idući tjedan.
Ivona Močenić
- To je ono što mi možemo ponuditi, uz mogućnost revidiranja tog iznosa na godišnjoj razini. Osim povećanja, predlažemo osnivanje četveročlane radne skupine koju bi činila dva predstavnika Grada i dvije predstavnice pulskih privatnih vrtića, a u svrhu iznalaženja dugoročnih rješenja za sustav predškolskog odgoja na području Pule. Nadalje, ići ćemo u izradu novih ugovora kojima ćemo pravno regulirati međusobne odnose, a budući da je postojeći Ugovor u zastari još od 2018. godine, izjavila nam je pak zamjenica pulskog gradonačelnika Ivona Močenić, po završetku današnjeg sastanka.
Sastanku s predstavnicima privatnih vrtića nazočili su još i gradonačelnik Pule Filip Zoričić, pročelnica za društvene djelatnosti mlade i sport Ivana Sokolov Vidulin, pročelnica za financije Vesna Sajić, pročelnica Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Iva Matanović, pomoćnica pročelnice za društvene djelatnosti, mlade i sport Elvira Krizmanić Marjanović te Jasmina Lichtenberg iz Odsjeka za odgoj i obrazovanje u Upravnom odjelu za društvene djelatnosti, mlade i sport.
Grad nema dodatnih sredstava za ovu godinu
- Grad je izjavio da za ovu godinu ne postoji mogućnost dodatne pomoći u podizanju sufinanciranja s njihove strane jer oni nemaju dodatna sredstva koja bi za to mogli izdvojiti, iz čega proizlazi da će od 1. rujna roditeljski udio za jasličko dijete iznositi 240 eura, a za vrtićko 190. Nažalost, povećanje cijene past će na teret roditelja. Dogovoreno je i da će se radna skupina Grada i Udruge privatnih vrtića Istarske županije sastati sljedećeg tjedna kako bi se našao način kojim bismo što više rasteretili roditelje, a što, prema riječima Grada, neće biti moguće ove već tek iduće godine. Udruga je u pregovorima i s okolnim općinama kako bi se povećanje što manje prevalilo na roditelje, navodi Banko-Veličković.
Komunalna palača, Pula
- Još na sastanku koji je održan u lipnju, privatnim smo vrtićima predstavili ekonomsku cijenu i analizu koju je izradila tvrtka Coin. Uključeni su bili, između ostalog, izdaci za plaće, troškove energije, prehranu, komunalije i ostalo. I ispostavilo se kako su naša povećanja cijena ipak pratila indekse troškova potrošačkih cijena u Hrvatskoj. Naime, u proteklih godinu dana, u više smo navrata povećali sufinanciranje po djetetu, a samo ove godine za 400 kuna, naglasila je Močenić u izjavi za Istru24.
Ilustracija
Podsjetimo, u postocima, 44 posto pulske djece pohađa privatne vrtiće, dok 56 posto njih pohađa gradske. S druge strane, privatni vrtići zapošljavaju svega 114 djelatnika, a gradski njih čak 306.
Četrdeset i četiri posto pulske djece dobiva tako dvadeset i jedan posto predviđenog proračunskog novca za predškolski odgoj i obrazovanje, pa Udruga privatnih vrtića Istarske županije posljednjih godinu dana kontinuirano ukazuje na taj veliki nesrazmjer u izdvajanjima za djecu te u plaćama među zaposlenicima gradskih odnosno privatnih vrtića.