Upisi u dječje vrtiće krenut će od polovice svibnja. Ove godine situacija će biti ponešto drugačija jer će roditelji imati mogućnost jedinstvenih e-upisa u gradske i privatne vrtiće koji su dio Plana mreže dječjih vrtića grada Pule ili pak birati neki od privatnih vrtića koji su izašli iz gradske mreže i odlučili se na samostalne upise.
Na izlazak iz Mreže vrtića i samostalne upise koji im omogućavaju samostalno definiranje uvjeta upisa, ali i cijena, odlučilo se pet pulskih vrtića. To su DV Maslačak, DV Dugin svijet, DV Zvončica, DV Cvrčak i DV Cipelići te vrtić Histrići koji radi po posebnom programu.
Pet vrtića izašlo na tržište
Kako smo već pisali, od 19 privatnih vrtića, pet pulskih privatnih vrtića odlučilo je ići samostalno na upise i formirati svoju ekonomsku cijenu, a samim time i cijenu koju plaćaju roditelji, dok je ostalih 14 privatnih vrtića potpisalo Sporazum s Gradom temeljem kojega će ići na zajedničke e-upise i imati jedinstvenu cijenu za roditelje od 92 eura i u gradskim i u privatnim vrtićima.
- Jedinu informaciju koju sam dobila o novim cijenama nekih vrtića je s vašeg portala. Upisi su pred nama i zanima me jesu li svi vrtići definirali svoje cijene, doista ne znam gdje i kada upisati dijete. Šuška se o nekim jako visokim cijenama, no prave informacije u javnosti nema, obratila nam se za pomoć jedna mlada majka.
Obzirom da nam iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije za prošlog razgovora nisu htjeli dati ni imena vrtića koji će ići samostalno na upise bilo je iluzorno pitati ih za cijene, pa smo krenuli vrtiće pojedinačno nazivati.
U tome su nam, s informacijama, malo pripomogli i sami roditelji.
I tako, dok gradski vrtići, i oni privatni koji su u "mreži vrtića", za roditelje koštaju 92 eura, cijene privatnih koji su izašli iz gradske mreže poprilično će se razlikovati.
Najskuplji će biti Dječji vrtić Maslačak iz Šijane. Njegova ravnateljica Morena Ravnić kazala nam je da je cijena za roditelje 250 eura, a za drugo dijete 200 eura.
Ravnateljica Maslačka: "Sada smo na tržištu, ne želim spuštati kvalitetu"
Na pitanje zašto je izašla iz jedinstvenih upisa veli da je to učinila "kako bi opstala, a ne zadirala u kvalitetu" dok je na opasku o visokoj cijeni odgovorila:
- Mi smo sada na tržištu i roditelji imaju mogućnost birati gdje će upisati svoju djecu, 32 godine iskustva je iza nas, ostavili smo dobar trag i sigurno sada neću unazad i smanjivati kvalitetu programa. Imamo 67 djece u tri skupine, a za sada je za samo njih devetero najavljen premještaj u neki od preostalih vrtića gdje su cijene niže, kazala je ravnateljica Maslačka.
Mališani iz hvaljenog vrtića Maslačak
Jedan od roditelja čije dijete sada odlazi u školu naveo nam je kako, po njegovom mišljenju, nikakav program ovu cijenu ne može opravdati.
- Mi srećom pa idemo u školu. No cijena je strašna. Ove godine nema dodatnih programa, a cijena je 140 eura. Program za iduću godinu definitivno ne vrijedi tih novaca, prenio nam je svoje mišljenje.
Uz sve to, upravo ovaj vrtić slovi kao jedan od najboljih privatnih pulskih vrtića, a njegova ravnateljica je lani nagrađena za poduzetnicu godine u kategoriji socijalnog poduzetništva.
Dodatni programi - (još) više cijene
Ravnateljica Dječjeg vrtića Zvončica Natali Orlić Zuban kazala nam je da novu cijenu još nije definirala, a da se članice Udruge privatnih vrtića sutra trebale sastati upravo po ovom pitanju. No kako smo kasnije doznali sastanak je ipak odgođen.
Na opasku da su neki vrtići već definirali, pa i podigli svoje cijene, navela nam je kako sigurno neće spuštati cijenu za onih 20 eura koliko su bili podignuli prošle godine, a na što su ostali privatni vrtići zajedničkim upisima pristali.
- Roditelji će i dalje dobivati subvenciju Grada za svoje dijete, naša cijena je za sada 111 eura i mislim da se neće puno mijenjati, kazala nam je Orlić Zuban dodajući da će oni na upisima imati nešto mjesta, ali samo u jaslicama.
Iz DV Cipelići doznajemo da je njihova cijena za roditelje biti 135 za vrtićku, odnosno 150 eura za jasličku skupinu.
Na opasku da su cijene doista raznolike navodi da će se kod nje dodatni programi dodatno plaćati, a ovo je osnovna cijena boravka.
- Imamo dvije vrtićke i jednu jasličku skupinu. Moji roditelji znaju da ćemo dizati cijene i za sada je troje najavilo premještaj, hoće li biti još odljeva kad krenu upisi, ne znam. Nakon toga znati ću koliko će mjesta ostati i definirat ćemo upise, kazala nam je ravnateljica Renata Vlahović.
Uz opasku da je ona u specifičnoj situaciji jer u najmu ima dva prostora, napominje da ima zaposleno sedam odgojiteljica koje trenutno imaju plaću u rangu gradskih vrtića, no kako ona želi da oni imaju veću i to će joj podizanje cijena i omogućiti. Drugi razlog zašto je izašla iz gradske mreže vrtića jest smanjivanje broja djece po grupama što, uz jedinstenu cijenu na koju je morala pristati, nije mogla.
Vrtić Cvrčak koštat će oko 200 eura
Elena Matana iz Dječjeg vrtića Cvrčak navela nam je kako je njezina trenutna cijena za roditelje 175 eura, a na novim upisima ići će za još 20-ak eura gore.
- Nismo još sve definirali, no cijena neće prelaziti 200 eura, s tim da će se ona smanjivati za cijenu ručka kada je dijete bolesno, kazala nam je Matana.
Napominje da točan datum upisa još nisu definirali, no biti će nakon gradskih jedinstvenih upisa, vjerojatno oko 10. lipnja.
Mališani vrtića Cvrčak na izletu
- Roditelji će biti na vrijeme obaviješteni.
Naš vrtić ima dvije vrtićke i jednu jasličku skupinu i biti će nešto mjesta u jaslicama budući da se djeca iz jaslica prebacuju u vrtićke skupine. Osobno bih pozvala roditelje da prate naše stranice na društvenim mrežama, ali bilo bi najbolje da nas, ukoliko su zainteresirani upisati dijete u Cvrčak, posjete u vrtiću i vide što dobivaju za cijenu koju smo definirali. Osobni susret je najbolji i naša su im vrata uvijek otvorena, pozvala je Matana.
Iz Mreže vrtića izašao i Dječji vrtić Dugin svijet, a njegova ravnateljica Lorena Banko-Veličković kazala nam je da će cijena za roditelje biti 112 eura, s tim da se dodatni programi dodatno plaćaju. U ponudi su glazbeni i engleski koji koštaju 15-eura, kazala nam je.
Na upit kada će imati upise veli da će datum nisu još odredili, no kako su oni zapravo već popunjeni jer su im roditelji djecu već najavili. Inače, ovaj vrtić ima jednu jasličku i jednu vrtićku grupu.
Renata Vlahović iz Histrića također nije dio "gradske mreže vrtića", no ona nam je odmah kazala kako mjesta za nove upise niti nema. Inače ovaj vrtić radi po posebnom programu.
- Imamo samo jednu skupinu i radimo po Montessori programu. Za sada smo popunjeni, a cijenu za novu pedagošku godinu još nismo definirali kazala nam je.
Gradska subvencija 225 eura
Na kraju valja ponoviti da Grad Pula sufinancira svako dijete, bez obzira koji vrtić pohađa i to sa 225 eura po djetetu.
Obzirom da će nove cijene privatnih vrtića nekim roditeljima ipak biti previše za očekivati je da će dio djece prebaciti u gradske ili privatne vrtiće koji imaju zajedničke upise i jedinstvenu i nižucijenu.
Hoće li na novim upisima biti mjesta za sve mališane, ostaje za vidjeti. Upisi su uskoro.