Nakon pisanja Istre24 o projektu sanacije porečkih divljih odlagalištima sredstvima Fonda za zaštitu okoliša, prilikom kojeg smo obišli sve lokacije navedene u projektu i zaključili da su količine otpada na terenu neusporedivo manje od onih koje navodi Grad Poreč, molbu za očitovanjem poslali smo i Fondu.
Projekt, koji se provodi upravo ovih tjedana, „težak“ je 80-ak tisuća eura, a sufinanciran je u visini od 40 posto sredstvima Fonda, te 60 posto sredstvima gradskog proračuna.
Od Grada Poreča nismo uspjeli dobiti zadovoljavajuće informacije o projektu, odnosno o činjenici da na terenu jednostavno nisu prisutne silne tone građevinskog i miješanog otpada spomenute u projektu.
Iz Fonda za zaštitu okoliša potvrdili su nam kako je temeljem Javnog poziv za neposredno sufinanciranje uklanjanja otpada odbačenog u okoliš (tzv. divlja odlagališta) Gradu Poreču odobreno 40 posto sufinanciranje projekta, odnosno sredstva u iznosu do 32.0000 eura s PDV-om. Sukladno ugovornim uvjetima, Grad Poreč je naručio Plan uklanjanja otpada odbačenog u okoliš s projektantskim troškovnikom (procijenjene količine) koji je izrađen od strane osobe ovlaštene za stručne poslove zaštite okoliša.
„Nakon što korisnik dostavi zahtjev za isplatu sredstava, Fond pregledava dostavljenu dokumentaciju koja treba biti potpuna i vjerodostojna. Ističemo kako se kod izvođenja, radovi obračunavaju prema stvarno izvedenim količinama, odnosno dokazanima (npr. prateći listovi za otpad) koji su sastavni dio građevinske knjige koja mora biti ovjerena od strane izvođača radova i ovlaštenog nadzornog inženjera“ objasnili su iz Fonda.
Sumnja o nenamjenskom trošenju novca Fonda prijavljuje se Inspekciji zaštite okoliša Državnog inspektorata.