Politika i društvo

STRANAČKO PRIOPĆENJE

Pulski Možemo!: "Potpore poljoprivredi bez rezultata"

"Iako je usvojen Program potpora poljoprivrednom sektoru i ruralnom razvoju, sve ukazuje na neuspjeh. U cilju unapređenja programa potrebno je a zainteresiranim akterima definirati jasne ciljeve, povećati financijska sredstva te redovito pratiti i evaluirati postignute rezultate. Potrebno je i usmjeriti više resursa i pažnje na razvoj ekološke poljoprivrede uvođenjem dodatnih poticaja kako bi se zadovoljile potrebe tržišta kao i potaknula održiva poljoprivreda u Gradu Puli", poručuju iz Možemo!


 
5 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini

"Iako je usvojen Program potpora poljoprivrednom sektoru i ruralnom razvoju, sve ukazuje na neuspjeh. U cilju unapređenja programa potrebno je a zainteresiranim akterima definirati jasne ciljeve, povećati financijska sredstva te redovito pratiti i evaluirati postignute rezultate. Potrebno je i usmjeriti više resursa i pažnje na razvoj ekološke poljoprivrede uvođenjem dodatnih poticaja kako bi se zadovoljile potrebe tržišta kao i potaknula održiva poljoprivreda u Gradu Puli", poručuju iz Možemo!

Pulski je Možemo! priredio analizu učinkovitosti Program potpora poljoprivrednom sektoru i ruralnom razvoju. Njihovo priopćenje objavljujemo u cijelosti.

"Početkom veljače 2024. Grad Pula je usvojio Program potpora poljoprivrednom sektoru i ruralnom razvoju za razdoblje od 2024. do 2026. Sadržaj Programa i iznosi financiranja govore sami po sebi o mjestu koje zauzima razvoj poljoprivrede u Gradu Puli. Mjerama financiranja iz spomenutog Programa želi se samo stvoriti privid interesa za tu gospodarsku granu. 

Besciljnost Programa ogleda se i u nepoznatim rezultatima mjera iz prethodnih razdoblja. Ciljevi su temelj svake javne politike, međutim Grad Pula nema sektorskih politika formuliranih na način da se može pratiti njihova realizacija. Tako ni u slučaju Programa potpora poljoprivrednom sektoru ciljevi nisu poznati, pa ne možemo pratiti ni učinak implementiranih mjera. Svaka javna p0litika treba formulaciju, implementaciju i evaluaciju postignutih rezultata. Ništa od svega toga nismo vidjeli ni u mandatu ove, a ni prethodne vlasti.  

Tijekom javnog savjetovanja o Programu jedino je Možemo! uputio komentare. Naveli smo da se predloženim programom potpora ne postiže cilj razvoja lokalne poljoprivrede, premda, naravno, poljoprivrednicima dobro dođe i najmanja potpora. Iznosi potpora jednostavno su premali da bi potaknuli osnivanje novih poljoprivrednih gospodarstava ili bitnije doprinijeli unapređenju postojećih. Ukupni iznos  Programa potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju Grada Pule-Pola za 2024. godinu je samo 23.810 eura. Isti iznos planiran je i u 2025. i 2026. Navedeni se iznosi na kraju i ne potroše u cijelosti.

U razdoblju od 2021. do 2023. godine dodijeljeno je potpora u ukupnom iznosu od 31.625 eura za 40 zahtjeva poljoprivrednika, udruga i ostalih subjekata, ili u prosjeku 263 eura godišnje po korisniku.

Za razdoblje od 2016. do 2020. dodijeljeno je potpora u ukupnom iznosu od 66.235,31 euro za 85 odobrenih zahtjeva poljoprivrednicima, udrugama te ostalim subjektima u sektoru poljoprivrede, ili prosječno 155 eura po korisniku. 

U razdoblje od 2013. do 2015. odobreno je 25 zahtjeva u ukupnom iznosu od 24.000 eura ili 320 eura po korisniku godišnje.

O skromnim ambicijama Programa najbolje govore maksimalni iznosi sredstava koji se dodjeljuju. Za nabavu sadnog materijala ovogodišnji je Program predvidio ukupno 3.000 eura odnosno maksimalno 150 eura po jednom poljoprivredniku.  

O promašenosti govore i druge pojedinosti Programa. Naprimjer, subvencija troškova stručnog nadzora i sustava ocjenjivanja sukladnosti u ekološkoj proizvodnji iznosi maksimalno 350 eura po proizvođaču, a ukupna su sredstva predviđena u visini od 3.500 eura. Problem je u tome da u Puli nema 10 ekoloških proizvođača, pa će ovaj dio sredstava u najvećem dijelu ostati neiskorišten.

Za poticanje malog gospodarstva sedam puta veći iznos

Za usporedbu s drugim granama gospodarstva u Puli, upravo je u tijeku savjetovanje o odluci o dodjeli bespovratnih potpora za poticanje malog gospodarstva u 2024. godini. Ukupni iznos osiguran u tu svrhu u proračunu iznosi 200.000 eura.  Potpora za ovu mjeru iznosi najviše 2.000,00 eura, a za mlade do 35 godina i za žene poduzetnice koje imaju 100% vlasništva nad subjektom najviše 2.400,00 eura.

Kroz program potpore poduzetništvu za razdoblje od 2021. do 2023. godine Grad Pula je dodijelio potpore u ukupnom iznosu od 638.042,96 eura. Odobreno je 338 zahtjeva, što iznosi prosječno 1.887,70 eura po zahtjevu.

Za razdoblje od 2016. do 2020. dodijeljeno je potpora iz Program potpore poduzetništvu u ukupnom iznosu od okvirno 928.000 eura za otprilike 640 poduzetnika, što iznosi okvirno 1.450 eura po zahtjevu ( podaci variraju u 3°%).

Uspoređujući ove dvije potpore, vidi se da je poljoprivreda kao grana gospodarstva financijski zakinuta, odnosno diskriminirana programima poticaja.

Poljoprivredi treba povećati sredstva i dio usmjeriti na poticanje ekološke proizvodnje

Naš prijedlog tijekom savjetovanja za značajnim povećanjem iznosa potpora te za uvođenje dodatnih mjera za poticanje ekološke proizvodnje nisu usvojeni. Tražili smo da se uvedu potpore za ekološku proizvodnju i preradu poljoprivrednih proizvoda, za ekološki sjemenski i sadni materijal, za udruživanje proizvođača i trženje ekoloških proizvoda, za novu ekološku proizvodnju po površini te za razvoj banke ekoloških autohtonih i tradicijskih sorti sjemenskog i sadnog materijala.

Jedini "ustupak" zahtjevima Možemo! nakon provedenog savjetovanja je uvećanje potpore za 20% od iznosa prihvatljivih troškova u skladu sa odredbama svake pojedine mjere za poljoprivrednike koji se bave ekološkom poljoprivrednom proizvodnjom.  

U gradonačelnikovom Provedbenom programu u mandatnom razdoblju 2021.-2025. potražili smo ima li mjerljivih rezultata unaprjeđenja poljoprivrede i našli samo jedan koji se odnosi na povećanje broja novoosnovanih ekoloških poljoprivrednih proizvođača. Međutim, kao polazišna brojka eko poljoprivrednih prozvođača početne 2021. navedeno je 0, što nije točan podatak. U Puli ih je tada, kao i sada, bilo najmanje dvoje, a možda i troje (Siljan, Sarvan, Čubrilo?). Ciljana brojka novoosnovanih ekoloških poljoprivrednika 2025. je 3 , a to je točno onoliko koliko ih je bilo na početku. 

Jedno je sigurno, planirani “poticaji” neće potaknuti proizvođače na pokretanje ekološke proizvodnje niti će postojećima omogućiti proširenje i osnaživanje.

U Nacionalnom akcijskom planu razvoja ekološke poljoprivrede 2023. - 2030. postoji niz mjera koje su se mogle primijeniti i u svom Programu potpora kako bi se povećale površine pod ekološkom proizvodnjom odnosno poljoprivrednici potaknuli da napuste konvencionalnu poljoprivrednu proizvodnju i nastave proizvodnju na temelju ekoloških praksi.

Sve veći interes potrošača, svjesnost o značaju očuvanja okoliša i utjecaju zdrave, ekološki proizvedene hrane na zdravlje pokazatelj su potrebe da se nastavi trend povećanja broja ekoloških poljoprivrednika. Značajne mjere poticanja potrebne su za nova ekološka gospodarstva kao i  za poljoprivrednike koji su već uključeni u sustav ekološke proizvodnje da bi nastavili s istim načinom proizvodnje koja koristi prakse i metode zahtjevnije od konvencionalnog uzgoja

Zaključno, iako je usvojen Program potpora poljoprivrednom sektoru i ruralnom razvoju, sve ukazuje na neuspjeh. U cilju unapređenja programa potrebno je a zainteresiranim akterima definirati jasne ciljeve, povećati financijska sredstva te redovito pratiti i evaluirati postignute rezultate. Potrebno je i usmjeriti više resursa i pažnje na razvoj ekološke poljoprivrede uvođenjem dodatnih poticaja kako bi se zadovoljile potrebe tržišta kao i potaknula održiva poljoprivreda u Gradu Puli.

Ključni izazovi za razvoj poljoprivrede u narednom periodu su povećanje prehrambene samodostatnosti, unapređenje kvalitete tla, osiguravanje kratkih lanaca nabave hrane i jačanje logističkog sustava u poljoprivredi", zaključuju pulski Možemovci.


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.