Vezano za aktualne probleme sa medicinskim sestrama u pulskoj Općoj bolnici, ali i domovima zdravlja diljem Istre, razgovarali smo s jednom medicinskom djelatnicom iz sustava koja je duboko upućena u sve probleme te službe u Puli i Istri. Znakovito, iako smo razgovarali s više sestara, nijedna od njih nije željela pod punim imenom i prezimenom razgovarati o aktualnom stanju.
-Osnovni problem su male plaće. Primjerice, medicinska sestra u ambulanti sa 15 godina radnog staža bez poreznih olakšica ima plaću oko 750 eura. Potpuno je razumljivo da će za te male novce tražiti lakše radno mjesto. Mnoge odlaze kod kod privatnih stomatologa jer je pritisak u smislu dnevnog broja pacijenata puno manji. U obiteljskoj ambulanti u danu imaju između 80 i 120 kontakata, što osobno, što mejlom i telefonski, dok kod stomatologa dnevno imaju dvadesetak pacijenata, priča nam insajderica.
Trenutno je najgora situacija na pedijatrijskom i ORL odjelu.
- Isto je i u bolnici. Tamo je plaća nešto veća jer rade u smjenama, ali je opterećenje još veće. Ako je jedna sestra sama na deset pacijenata to nije jednostavno. Pored odjela, sestre sa pedijatrije se još spuštaju u hitnu ambulantu koja se nalazi pored Hitnog bolničkog prijema i tada na odjelu ostaje jedna sestra sama. Djeca koja leže u bolnici su potencijalno lošeg zdravlja i probajte zamisliti jednu sestru samu s desetero bolesne djece. To je jako zahtjevno, tvrdi naša sugovornica. Ona nudi i jednostavno rješenje.
-Kada bi se plaća digla za barem 30 posto ljudi bi se vratili, osoblja bi bilo više, bili bi zadovoljniji jer bi radili normalne smjene i mogli si planirati život. Ovako ne možeš puno planirati jer nikad ne znaš hoće li te imati tko zamijeniti. Nažalost, naš zdravstveni sustav najvećim dijelom počiva na entuzijazmu pojedinaca. Mislim da je vrijeme da se počnu zatvarati ordinacije i odjeli pa da konačno netko - Ministarstvo, HZZO ili školstvo - shvati da je ovo doista neodrživo, kaže iskusna pulska medicinska djelatnica.
Opća bolnica Pula zapošljava oko 600 medicinskih sestara, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koja obuhvaća Domove zdravlja, Hitnu pomoć, Zavod za javno zdravstvo i privatne liječnike ih je oko 250. Kada tome dodamo sestre iz domova za starije dolazimo do brojke od oko 1.000 sestara.
Iako je otvorena nova moderna bolnica, posljednih godina dogođa se veliki odlazak.
Dio problema je i u zastoju koji se dogodio u školstvu. Primjerice, prošle godine samo je 18 učenica i učenika završilo ovaj smjer. Nekoilko godina je upisivan samo jedan razred, a od 2020. upisuje po tri razreda.
Pulska petogodišnja medicinska škola škola ove će godine na tržište rada poslati jedan razred od dvadesetak učenica i učenika. Ravnatelj Ivan Žagar najavljuje da bi sljedeće godine to mogla biti dva razreda, a 2025. godine čak tri.
-S obzirom na aktualne probleme mogu reći da problem medicinskih sestara nije vezan za školski sustav. Dva razreda godišnje sasvim su dovoljna za potrebe Istarske županije. Toliko recimo ima i riječka medicinska škola, odnosno cijela Primorsko goranska Županija koja je značajno veća, rekao nam je Žagar.
Ipak, treba uzeti u obzir da ne završe svi učenici pulske medicinske škole u svojoj struci. Dio ih nastavi školovanje, dio ode u Italiju, Njemačku ili Irsku, a dio potpuno promijeni zanimanje.
Dio rješenja je svakako u motiviranju kadrova iz ostalih krajeva Hrvatske ili okolnih zemalja sličnog govornog područja. Sestre s kojima smo razgovarali smatraju da s tim programima treba početi što prije jer za njihovu implementaciju i rezultate potrebno je nekoliko godina.