Prvi je dan nove pedagoške godine u kojoj će pulske privatne vrtiće pohađati 860 djece. Svi su vrtići prvi službeni radni dan započeli s potpisanim Sporazumom s Gradom.
Neki su, kako doznajemo u Udruzi privatnih vrtića Istarske županije, Sporazum potpisali za razdoblje do 31. prosinca ove godine, a neki pak za čitavu ovu pedagošku godinu.
Svaki će vrtić sam za sebe donositi odluku o dizanju cijene, s time da valja naglasiti kako je dosadašnja iznosila 91,58 eura, a novo dizanje cijene, navode u Udruzi, može biti u maksimalnom iznosu od dodatnih 20 eura.
Rezime je to ujedno i posljednjeg sastanka radne skupine održanog prije točno tjedan dana u Gradu Puli.
Lorena Banko Veličković
Prvi konkretan radni sastanak
- Prvi put je dojam sastanka da je zajednička komunikacija krenula u vrlo dobrom smjeru s iznalaženjem konkretnih konstruktivnih prijedloga. Predstavnici Grada na početku sastanka krenuli su s detaljnom analizom troškova koji čine ekonomsku cijenu, s tablica koje im je Udruga predala na prethodnom sastanku. Razgovaralo se o mogućim strategijama kako unaprijediti poslovanje, te o prijedlozima i načinima uštede kroz javnu nabavu. Privatni vrtići su samostalne jedinice koje posluju svaka za sebe, i teško je prilagoditi poslovanje ovom ponuđenom modelu zajedničke nabave, no o tome ćemo se dogovarati u narednom periodu. Naš je dojam da se previše vremena trošilo na analizu troškova iz prošlog razdoblja, čime se nije dalo prostora sadašnjim troškovima, a koji su puno veći nego oni od prije godinu dana. U budućnosti će još porasti, pa će tako rasti i ekonomska cijena boravka djeteta u vrtićima, govori nam predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije, Lorena Banko Veličković.
Spomenuti prijedlozi o kojima se raspravljalo odnose se, naime, na zajedničku nabavu higijenskih potrepština, hrane, te na mogućnost realiziranja zajedničke kuhinje, a što nam potvrđuju i iz Grada Pule.
Ivana Sokolov Vidulin
Razgovaralo se i o stručnom osoblju
- Razgovaralo se o konkretnim prijedlozima za unapređenje rada u privatnim vrtićima. Izmjenjivali smo iskustva, složili se još jednom kako značajni dio troškova čine troškovi prehrane djece, a koji su drastično porasli, te smo razmatrali mogućnost zajedničkog postupka odnosno objedinjene javne nabave pojedinih privatnih vrtića kako bi se smanjio taj trošak. Gradski vrtići mogu kuhati za još otprilike stotinjak djece po povoljnijoj cijeni, a razliku bi - kao i do sada - nadoplaćivao Grad, pa smo iznijeli i taj prijedlog. Razgovarali smo i o stručnom osoblju te zaključili kako valja vidjeti koje su potrebe svakog pojedinog vrtića, i temeljem toga učiniti daljnje korake, navodi nam pak pulska pročelnica za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov Vidulin.
Idući sastanak dogovoren je za 12. rujna, a Udruga nastavlja pregovore s ciljem izjednačavanja izdvajanja Grada za svu predškolsku djecu.
Ilustracija: Pixabay
„Sadašnja ekonomska cijena nije dovoljna za kvalitetan rad“
- Naš cilj je da na sljedećim radnim sastancima nastavimo raditi na usuglašavanju naših prijedloga oko troškova hrane koji konstantno rastu, kao i oko izjednačavanja plaća odgojitelja i drugih zaposlenika u privatnim i društvenim predškolskim ustanovama, podizanju standarda rada te potpisivanju Sporazuma koji bi obje strane pravno zaštitio za naredni period. Cilj nam je i da Grad izjednači davanja za svu predškolsku djecu, a time i ekonomsku cijenu jer sadašnja ekonomska cijena privatnih vrtića nije dovoljna za kvalitetan rad koji moramo pružiti svakom djetetu. Priznajemo i prihvaćamo napredak koji je sadašnja vlast ostvarila za svu predškolsku djecu kroz protekli period, ali smatramo da još uvijek nismo došli do konačnog cilja - a to je izjednačavanje davanja za svu predškolsku djecu, navodi nam također Banko Veličković.
Podsjetimo, pregovori između Grada i Udruge privatnih vrtića Istarske županije traju već godinama, no intenzivirali su se posljednjih mjeseci, da bi kulminaciju doživjeli prosvjedom roditelja djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, a koji se na pulskom Forumu održao 9. kolovoza.
S prosvjeda na pulskom Forumu 9. kolovoza
Analiza Coina stajala 1.900 eura plus PDV
Nedugo nakon prosvjeda predstavnice Udruge primljene su na još jedan sastanak u Gradu Puli. On se na koncu pretvorio u prezentaciju analize ekonomske cijene pulskih privatnih i gradskih vrtića, njih ukupno 21, a koju je za Grad Pulu izradila tvrtka Coin. Riječ je o analizi koja je Udruzi već prethodno bila prezentirana u lipnju.
Iz Grada su nam u međuvremenu odgovorili kako je navedena analiza ekonomske cijene smještaja djeteta u vrtić koštala 1.900 eura plus PDV, te da je obuhvatila obradu i integraciju podataka, izradu analize i prezentiranje rezultata, a na čemu se radilo ukupno 15 radnih dana.
Inače, još se u listopadu prošle godine Udruga privatnih vrtića Istarske županije obratila pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević upozoravajući na razlike u sufinanciranju između gradskih i privatnih vrtića, a nakon čega ih je Grad Pula pozvao na sastanak. Pravobraniteljici je trebao slati i svoje očitovanje, a kako su nas iz Udruge izvijestili sredinom kolovoza, povratna informacija o tome nikad im nije bila prenijeta.
Upitali smo stoga Grad je li pravobraniteljici poslano očitovanje, te ukoliko jest – što je ono sadržavalo?
Pravobraniteljici Grad poslao dopis još u siječnju
Iz Grada su nam ubrzo poslali dopis koji su pravobraniteljici za djecu uputili još 16. siječnja.
Među ostalim, u njemu se pozivaju na članak 48. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, prema kojem je utvrđena obveza osnivača predškolske ustanove za osiguranjem sredstava za rad, dok je člankom 41. Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i obrazovanja utvrđeno da troškove smještaja djece u dječjim vrtićima snose osnivači ustanove i roditelji djece koja polaze vrtić.
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, Foto: PIXSELL/Patrik Macek
- U cilju izjednačavanja subvencija u gradskim vrtićima i vrtićima drugih osnivača, Grad Pula je u proteklom razdoblju dva puta povećao iznos subvencije za predškolske ustanove drugih osnivača, i to od 1.1.2020. s 950 na 1.050 kuna, te od 1.7.2022. na 1.150 kuna. Mjesečna subvencija roditelja/korisnika usluga u sufinanciranju programa predškolskog odgoja za redoviti cjelodnevni program u svim dječjim vrtićima na području Pule (gradskim i privatnim) nije se mijenjala, i iznosi 690 kuna, pisao je Grad u siječnju pravobraniteljici.
Naveli su i kako su 1. prosinca 2022. godine izjednačili iznos mjesečne subvencije u gradskim ustanovama i ustanovama predškolskog odgoja drugih osnivača, te kako ona otad za redoviti cjelodnevni program iznosi 1.450 kuna mjesečno, odnosno 192,45 eura po djetetu.
- Grad Pula kontinuirano ulaže u podizanje uvjeta boravka djece u dječjim vrtićima, a što se očituje i u samom iznosu subvencije. Ona je od 1.1.2020. godine do danas povećana za 52,63%. Sukladno mogućnostima proračuna, Grad Pula će i u budućem razdoblju raditi na poboljšanju standarda i podizanju uvjeta boravka djece u dječjim vrtićima, stoji u gradskom dopisu poslanom pravobraniteljici za djecu početkom godine.
Ilustracija: Pixabay
Udruga se i dalje bori za dobrobit sve predškolske djece
Prema svemu sudeći, čini se kako je višemjesečno pregovaranje Grada, Udruge i roditelja kraju privedeno u pomirljivom i konstruktivnom tonu.
Na sljedećim radnim sastancima Udruga će, najavljuju, razgovor nastojati usmjeriti na temu aktualnih troškova, kao i na održavanje kvalitetnih standarda privatnih predškolskih ustanova, a što im sada predstavlja osnovni cilj.
- Udruga se i dalje bori za dobrobit sve predškolske djece, a to smo i dokazali potpisivanjem Sporazuma koji nam je ponudio Grad u cilju stvaranja suradnje i partnerskih odnosa. I dalje se nadamo da će Grad nastojati staviti djecu na prvo mjesto, uz sve ostale izdatke koje ima, te izdvojiti dodatna sredstva već od 1. siječnja iduće godine, čime se neće dodatno opterećivati mlade obitelji našeg grada. U svemu tome veseli nas što i dalje imamo podršku roditelja koji su vrlo aktivni u dolascima na radne skupine, izražavaju svoje mišljenje i prijedloge, te se trude ponuditi rješenje ovog problema, zaključila je uoči početka nove pedagoške godine predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije, Lorena Banko Veličković.