Politika i društvo

Donosi se za razdoblje od 2023. do 2030. godin

Započelo javno savjetovanje o nacrtu Plana razvoja kulture grada Pula-Pola

Pozivaju se svi zainteresirani građani grada Pule i zainteresirana javnost da do 11. kolovoza 2023. godine sudjeluju u procesu, kroz davanje prijedloga za unaprjeđenje ovog strateškog dokumenta * Ideja dokumenta nije ograničavati dionike u njihovom kulturnom i kreativnom radu niti im nametati neke posebne kriterije i smjernice za razvoj njihovih programa i aktivnosti, već utvrditi zajedničke ciljeve i pristup koji će osigurati provedbu zajedničke vizije te omogućiti nastavak razvoja Pule kao grada koji živi kulturu i u kojem je ugodno živjeti zbog kulture


 
4 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini
Zgrada INK u Puli

Pozivaju se svi zainteresirani građani grada Pule i zainteresirana javnost da do 11. kolovoza 2023. godine sudjeluju u procesu, kroz davanje prijedloga za unaprjeđenje ovog strateškog dokumenta * Ideja dokumenta nije ograničavati dionike u njihovom kulturnom i kreativnom radu niti im nametati neke posebne kriterije i smjernice za razvoj njihovih programa i aktivnosti, već utvrditi zajedničke ciljeve i pristup koji će osigurati provedbu zajedničke vizije te omogućiti nastavak razvoja Pule kao grada koji živi kulturu i u kojem je ugodno živjeti zbog kulture

Danas je Grad Pula-Pola objavio nacrt Plana razvoja kulture grada Pula–Pola za razdoblje od 2023. do 2030. godine na javno savjetovanje u trajanju od 30 dana.

Pozivaju se svi zainteresirani građani grada Pule i zainteresirana javnost da do 11. kolovoza 2023. godine sudjeluju u procesu, kroz davanje prijedloga za unaprjeđenje ovog strateškog dokumenta.

Plan razvoja kulture grada Pula-Pola donosi se za provedbeno razdoblje od 2023. do 2030. godine. Dokument je usklađen s nacionalnim, regionalnim i lokalnim strateškim aktima, a ujedno korespondira i s europskim strateškim okvirom u kulturi.

Svrha Plana je artikulirati strateški pravac razvoja kulture grada Pula-Pola u narednom sedmogodišnjem razdoblju koji će objediniti potencijale, resurse i napore dionika u kulturi kako bi se osiguralo unaprjeđenje uvjeta rada i stvaranja u kulturi i održivi razvoj kulture, ojačala međunarodna, unutar sektorska i međusektorska suradnja te osiguralo veće sudjelovanje građana u kulturi. 

Ideja dokumenta nije ograničavati dionike u njihovom kulturnom i kreativnom radu niti im nametati neke posebne kriterije i smjernice za razvoj njihovih programa i aktivnosti, već utvrditi zajedničke ciljeve i pristup koji će osigurati provedbu zajedničke vizije te omogućiti nastavak razvoja Pule kao grada koji živi kulturu i u kojem je ugodno živjeti zbog kulture.

Ovaj Plan razvoja nastao je kroz participativni proces koji je osigurao uključivanje brojnih i različitih dionika iz sektora kulture u strateško promišljanje budućeg razvoja kulture. U sklopu izrade dokumenta održan je niz radnih sastanaka s različitim dionicima u području kulturnog stvaralaštva i kreativnih industrija, akterima koji djeluju u području kulture mladih i koji kreiraju programe za mlade te članovima i predsjednicima svih Kulturnih vijeća Grada Pula- Pola.

Organiziran je i niz fokus grupa s predstavnicima svih kulturnih institucija koje djeluju u gradu Puli, predstavnicima civilnog društva u kulturi, turističkim djelatnicima kao i s publikom, prvenstveno mladima čije je uključivanje i aktivni angažman u kulturnom životu prepoznat kao ključan za njihov razvoj, ali i za razvoj kulturnog sektora. Prepoznata je i uloga organizacija civilnog društva koje čine važan dio izvaninstitucionalne kulture grada Pule te su njihova mišljenja osim na radnim sastancima, a kako bi se uključio i na ovaj način što veći broj dionika, prikupljena i posredstvom anketnog upitnika. Gospodarstveni je sektor obuhvaćen anketnim ispitivanjem koje se fokusiralo na ulaganja u kulturu.Svi prikupljeni podaci, mišljenja i komentari poslužili su za analizu postojećeg stanja te su korišteni u formiranju strateškog okvira Plana razvoja kulture. U strateški okvir Plana uvršteni su svi projekti koji su već bili zadani u Planu razvoja Grada Pula-Pola 2020.-2030. godine.

Dokument Plan razvoja kulture grada Pula-Pola predstavlja tako dugoročan akt strateškog plana koji se sastoji od analize sadašnjeg stanja u sektoru kulture prikazane kroz opis potreba, izazova i potencijala te od strateškog okvira koji kroz četiri prioritetna područja donosi razradu ciljeva, projekata/aktivnosti, indikatore, izvore financiranja i vremenski plan te identificira dionike uključene u implementaciju zadataka.

Grad Pula - Pola poziva sve zainteresirane da svojim prijedlozima, komentarima i mišljenjima daju doprinos u procesu izrade konačnog dokumenta.

Komentare, mišljenja i sugestije o konkretnom problemu koje do propisanog roka pristignu na obrascu za e-konzultacije, obradit će se i objediniti u konzultativni dokument što gradonačelnik, u obliku javne preporuke, upućuje izrađivaču projektne dokumentacije.

Svoje prijedloge možete upisati u obrazac E-konzultacije koji je dostupan na web stranici Grada Pula-Pola www.pula.hr u rubrici E-konzultacije te ispunjen dostaviti mailom na adresu: plankulture@pula.hr, najkasnije do 11. kolovoza 2023. godine.

Po završetku savjetovanja, svi pristigli prijedlozi dostavljeni u roku bit će razmotreni i obrađeni te prikazani u Izvješću o provedenom savjetovanju s javnošću. Izvješće će biti objavljeno na internetskoj stranici Grada Pula-Pola. Ukoliko ne želite da Vaši osobni podaci (ime i prezime) budu javno objavljeni, molimo da to jasno istaknete pri slanju obrasca.

Obavijest o početku javnog savjetovanja o nacrtu Plana razvoja kulture grada Pula-Pola 2023.-2030. godine i prateće dokumente možete pronaći ovdje.

Tijekom Javnog savjetovanja održat će se javno izlaganje u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, a termin javnog izlaganja  pravovremeno će se objaviti na službenoj stranici Grada Pula-Pola www.pula.hr.


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.