Nastavljajući priču o velikom broju preminulih osoba pod paskom Centra za socijalnu skrb u najbogatijem hrvatskog gradu Rovinju, detaljno smo analizirali izvješće o izvanrednom upravnom nadzoru koji je u toj ustanovi prije pola godine provela Služba za upravni nadzor Ministarstva rada, mirovinskog sustava obitelji i socijalne politike.
Nadzor je proveden temeljem pritužbi dijela radnika nezadovoljnih radom tadašnje ravnateljice centra Ane Božić. Iz samog izvješća na 88 stranica i spomenutih pritužbi vidljivo je nekoliko velikih problema: ponajprije evidentni dugogodišnji nerad institucije pod vodstvom ranije ravnateljice Sanje Žarković, kao i loši međuljudski odnosi u radu tamošnjeg Centra koji su kulminirali dolaskom nove ravnateljice Božić.
Ukratko, u rovinjskom centru stvorile su se dvije grupe koje su ogromnu energiju trošile na međusobne sukobe. Nažalost, iz inspekcijskog izvješća vidljive su duboke posljedice nerada i loših odnosa koji su se godinama odražavali na štićenike Centra među kojima ima i psihički bolesnih osoba i maloljetne djece.
Nesavjesni rad s osobama koje su izgubile poslovnu sposobnost
Iz izvješća o nadzoru vidljivo je krajnje neprofesionalno postupanje pojedinih djelatnica i djelatnika centra. Evo nekoliko primjera.
Na više stranica izvješća opisuje se slučaj u kojem je socijalna radnica Tanja Fabris bila skrbnica bolesne osobe koja je smještena u dom a imala je vrijednu nekretninu u centru Rovinju. Za vrijeme odsustva vlasnice objekt je u međuvremenu postao okupljalište beskućnika i narkomana. U izvješću o nadzoru inspektori između ostalog navode i sljedeće optužbe;
-Uvidom u cjelokupnu dokumentaciju vezanu za štićenicu, utvrdene su povrede u obavljanju skrbničke dužnosti, i to kako slijedi: što je uslijed propusta u savjesnom i pravilnom obavljanju skrbničke dužnosti umanjena vrijednost imenovane štićenice obzirom je stambeni prostor u potpunosti devastiran (otuđen je namještaj, sanitarije, zidovi su oštećeni, prostor se koristi od strane nespoznatih osoba obzirom je u isti moguće ući bez nadzora, okućnica je zapuštena i zarasla korovom do visine od metar i pol); što je radi nepravovremenog postupanja po obavijesti Grada Rovinja da je radi zaštite interesa i zdravlja susjeda i gradana Grada potrebno poduzeti žurne mjere u svrhu uređenja okućnice, u skladu sa unutarnjim propisima Grada Rovinja, riskirala plaćanje penala Gradu iz imovine štićenika, prepisujemo iz izvješća. Pored svega navedenog inspektori su utvrdili da Fabris nije podnosila propisana izvješća o skrbništvu.
U drugom predmetu u kojem je za skrbnika postavljena Tanja Fabris vidljivo je da se ponovno ponašala nemarno te da je njen štićenik, iako mu je ranije sudski oduzeta poslovna sposobnost, kod jedne poslovne banke podigao gotovinski kredit. Pokazalo se da Tanja Fabris ni u tom predmetu nekoliko godina nije podnosila propisano skrbničko izvješće.
U trećem predmetu Fabris nije četiri mjeseca donijela rješenje o isplati naknade štićenici iako je propisani rok osam dana.
Tanja Fabris za potrebe ovog članka nije željela komentirati spomenuto inspekcijsko izvješće.
Kako smo opisali prije dvadesetak dana, u izvješću se nemar djelatnika dovodi u vezu i s činjenicom da je tijekom 2022. nekoliko osoba u Rovinju umrlo napušteno i u stravičnim okolnostima.
Prijava zlostavljanja mjesecima stajala u ladici
Inspektori ministarstva u nekoliko slučajeva prilično neugodno seciraju nerad Tanje Fabris ali, indirektno, za nerad prozivaju i raniju ravnateljicu Sanju Žarković. Upravo njih dvije bile su vođe pobune protiv nove ravnateljice Božić koja je, unatoč za nju povoljnom inspekcijskom izvješću, od Upravnog vijeća prošlog ljeta dobila otkaz.
Pritom je bitno istaknuti da su Fabris i Žarković bile i sindikalne povjerenice u rovinjskom centru. Smjenjena ravnateljice Ana Božić nije željela komentirati izvješće uz obrazloženje da je još uvijek u tijeku sudski spor vezano za spomenuti otkaz.
Ne želeći ulaziti u problematiku loših međuljudskih odnosa, najgore je u cijeloj priči što su se oni, uz loš rad i nemar, odražavali i na rad s djecom koja su u nekim slučajevim bila i seksualno zlostavljana.
Naime, u izvješću je detaljno opisano nekoliko slučajeva nemarnog ponašanja prema zlostavljanoj djeci.
Inspekcijski nadzor utvrdio je da centar nije djelovao na zakonski propisan način čak i u slučajevim seksualnog zlostavljanja djece te da u nekim slučajevima nisu reagirali niti 10 mjeseci nakon spoznaje o zlostavljanju. Zbog propusta centra vezano za postupanje s djecom u nekoliko predmeta nalaže se postupanje „ODMAH I BEZ ODGODE“.
Zbog neodgovarajućeg ponašanja jedan od nadležnih djelatnika dobio je otkaz, odnosno nije mu produžen ugovor o radu. Njegov je slučaj od sindikata iskorišten za obračun s tadašnjom ravnateljicom Anom Božić.
Bolovanje na plaži i odbojka na pijesku
Jedan od brutalnijih obračuna u pravom ratu koji je mjesecima trajao u rovinjskom Centru za socijalnu skrb je i protestni kolektivni odlazak na bolovanje dijela radnika predvođenih sindikalisticama Fabris i Žarković.
Iz izvješća ministarstva čitamo kako je tadašnja ravnateljica Božić u nastojanju da spriječi neopravdana bolovanja povukla radikalan potez i angažirala detektivsku agenciju Laufer iz Rijeke s zadatkom da prati Tanju Fabris.
Detektivi su je danima pratili, svoje praćenje fotografski arhivirali i zaključno utvrdili da je za vrijeme bolovanja Fabris redovno odlazila u Pulu na cjelodnevno kupanje i odbojku na pijesku te na razne fešte s prijateljima.
Iz izvješća je vidljivo da su je detektivi više puta pratili i dok je se prijateljicama pila kavu u rovinjskim trgovačkim centrima.
Inspekcijski nadzor ministarstva je utvrdio da je kontrola bolovanja bila potpuno opravdana.
Unatoč brojnim propustima Fabris imenovana na mjesto zamjenice
Na pitanje o bolovanju i spomenutim propustima Tanje Fabris iz izvješća o nadzoru ministarstva iz Centra smo dobili sljedeći odgovor.
-O provedenom izvanrednom upravnom nadzoru, a koji se provodio za vrijeme bivše ravnateljice, Centar se očitovao nadležnim tijelima. Temeljem iznesenih prijedloga i mjera kontinuirano se radi na poboljšanju kvalitete i organizacije rada, stoji u odgovoru nove ravnateljice Peršin Horvat.
Zanimljivo, odmah po stupanju na funkciju ona je za zamjenicu postavila upravo Tanju Fabris. Unatoč našim detaljnim i brojnim pitanjima ravnateljica Andrea Peršin Horvat samo nas je kratko izvijestila o formalnoj promjeni imena centra.
- Centar za socijalnu skrb Rovinj je prestao sa radom dana 31.12.2022. godine te od dana 01.01.2023. godine korisnici mogu svoja prava, usluge i novčane naknade iz sustava socijalne skrbi ostvarivati putem Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područni ured u Rovinju, Carrera 21/II, Rovinj, zaključila je ravnateljica Peršin Horvat.