Dani Anđić želi revitalizirati capoeiru u Puli. Ovaj je sport, doznajemo, nekada u najvećem istarskom gradu bio jak, no nakon korone sve se ugasilo. Ona je stoga nedavno ponovo pokrenula Ago Capoeira - Capoeira club Pula, koji je prvotno osnovan još 2016. godine i sada poziva sve zainteresirane da joj se pridruže i povećaju članstvo.
- Capoeira je specifična je se njome mogu baviti svi, najmlađi već od osme godine do onih koji su u 80-ima. To je sport koji je prilagodljiv, mogu ga krenuti vježbati potpuni početnici, veli Dani navodeći da su nekada vježbali u Rojcu, a sada će treninge imati u "Punch it gymu" u Ciscuttijevoj 20.
Oni će se održavati ponedjeljkom, srijedom i petkom od 20 do 21.30 sati, utorkom i četvrtkom od 17 do 18 te subotom od 11 do 12.30 sati.
Kako pojašnjava predsjednica kluba capoeira je jako pogodna za djecu jer maksimalno razvija motoričke sposobnosti, finu motoriku, sluh....
- Kod capoeire radi cijelo tijelo, ona je prilagodljiva svim dobnim skupinama i stanju, dobra je i za početnike, bitna je samo dobra volja i bočica vode, veli nam Anđić. Kao bitnu karakteristiku napominje da je to nekompetitivan sport koji spaja borbene vještine s plesom u kojem nije cilj pobijediti već nadmudriti protivnika.
Što je capoeira?
Capoeira je afričko-brazilska borilačka vještina koja u u sebi sadrži elemente plesa, igre i glazbe. Priča o capoeiri je stara, nanovo ispričana nebrojeno puta. Povijest ovog zanimljivog sporta nije svijetla, dapače. Capoeira je bila zabranjena, bila je marginalizirana i označena kao 'nepoželjna'.
U Brazil je došla brodom, u lancima, sa strahom i nerazumjevanjem. Capoeira je opjevana, oplakana. Ona je povijest sama po sebi. Danas je na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine.
Capoeira se izvodi u krugu (roda) koji čine capoeiristi. Oni pjevaju, plješću i sviraju instrumente, te stvaraju energiju (axe) koju dvoje capoeirista (koji igraju) pretvaraju u atraktivne pokrete.