Da je Pula postala prvi grad u Hrvatskoj u kojoj se počeo razvijati novi sport pod nazivom 'mamanet' pisali smo na Istra24, kada su Puležanke u toj novoj verziji odbojke ostvarile odlične rezultate na Svjetskom prvenstvu u Italiji prošlog ljeta.
Ideja je bila uključiti žene iznad 33 godine života u sport, pa je tako nastao 'mamanet', kako bi se žene i majke mogle aktivno baviti sportom i rekreacijom.
Iako tek u povojima, ovaj sport je u kratkom periodu evoluirao i zbog činjenice da su u Europskom institutu za ravnopravnost spolova prepoznali njegovu važnost, pa su europska sportska upravna tijela i udruženja odlučila da se tate i djeca, koji su do tada bili promatrači na tribinama, uključe u ovaj zanimljivi sport koji ne zahtijeva baš nikakve kondicijske preduvjete.
Petra Maras predsjednica i Dario Jagić tajnik Udruge 'Akademija zdravog življenja', inicijatori su i donositelji ovog vida sporta i rekreacije u Pulu i Hrvatsku. Kao jedni od sedam suosnivača ovog novog sporta na svijetu, a koji uključuje cijelu obitelj pod imenom 'Catch'n Serve Ball', rekli su nam sve o novitetima vezanima uz ovaj sport i drugim aktivnostima kojima se Udruga bavi.
- Europski institut za ravnopravnost spolova potiče rodnu ravnopravnost u sportu, jer je cilj europskih sportskih upravnih tijela i udruženja da razvijaju i implementiraju strategije koje trebaju pojačati rodnu ravnopravnost u sportu. Jedan od primjera su i rodne kvote koje su uveli u razna sportska udruženja i saveze, pa je tako nastao i sport 'mamanet', koji je sada pridružen u novi sport 'Catch'n Serve Ball', veli Maras.
Poručuje da su dobrobiti koje izrastaju iz ovog sporta nemjerljive jer prvenstveno jačaju donošenje životnih odluka i komunikacijskih vještina koje su potrebne u svakodnevnom životu.
Petra Maras
Zajedničko sudjelovanje cijele obitelji
- Akademija zdravog življenja prepoznala je tu inicijativu i shodno tome ušla u osnivačko tijelo ovog novog sporta, pa tako s kolegicama iz drugih zemalja ravnopravno odlučujemo i utječemo na pravila koja se donose. Sport se službeno zove 'Catch'n Serve Ball', ali u praksi ćemo ga i dalje nazivati 'mamanet'. Nakon što su naše cure napravile podvig na natjecanju u Italiji, planiramo aktivno uključiti u sport djecu i očeve, koji bi imali zasebnu ligu, a nije isključeno ni zajedničko sudjelovanje cijele obitelji u natjecanjima, kaže nam Petra.
Dario Jagić tajnik Udruge Akademija zdravog življenja napominje da je Hrvatski olimpijski odbor izdao preporuku da se svi klubovi u Hrvatskoj usklade s novim Zakonom o sportu koji nalaže revidiranje statuta i uključivanje najmanje četrdeset posto žena u upravna tijela, bez obzira o kojem se sportu radi.
- Kada pogledamo dosadašnje stanje vidljivo je da su u upravljačkim tijelima bili uglavnom muškarci, pa je jako pozitivno što je došlo do ove preporuke jer smatram da su žene puno otvorenije, razumnije, pa vjerojatno i poštenije u donošenju odluka. Što se tiče stanja u Puli, mi ćemo do kraja siječnja predati statut i krenuti u službeno osnivanje kluba, jer u pulsku ekipu je uključeno dvadeset žena. Kada se u Hrvatskoj osnuju najmanje tri kluba onda imamo Savez pa će krenuti i liga, a to se upravo događa u Medulinu, Koprivnici i Čakovcu, veli Dario o osnivanju Saveza i natjecateljske lige.
Osvrnuo se i na financiranje sporta i budućih aktivnosti.
Djeca s poteškoćama u razvoju se preko sporta uključuju u društvo
"Od Europske komisije smo s dvanaest partnera iz Europe dobili sredstva za razvijanje ovog sporta, pa će se shodno tome u Rovinju u trajanju od nekoliko dana u lipnju održati prvo međunarodno natjecanje u Catch'n Serve Ballu koje smo dobili za organizaciju od "CSIT - International Workers and Amateurs in Sports Confederation" sa sjedištem u Beču, te će se u sklopu igara također održati i natjecanje u mini nogometu i sastanak Izvršnog odbora federacije", najavljuje nam Jagić.
Ističe kako je Akademija zdravog življenja jedan od dva partnera Hrvatskog nogometnog saveza koji pomaže u organiziranju specijalne lige za djecu s poteškoćama u razvoju, gdje je djeci i starateljima sve u potpunosti besplatno organizirano; od hrane, troškova putovanja, do smještaja i opreme.
- To je liga koju smo osnovali s ciljem uključivanja djece s poteškoćama u razvoju u aktivniji društveni i sportski život, tako što smo povezali udruge za odgoj i obrazovanje, udruge za autizam i down sindrom na području cijele Hrvatske, kaže nam Dario.
Dario Jagić
O uključivanju poznatih sportskih klubova u ovaj hvalevrijedan projekt Petra kaže da su potaknuli nogometne klubove poput Dinama, Hajduka i Rijeke da prihvate osnivanje svojih 'Special power' jedinica, koje su im oni osnovali i organizirali u sklopu kluba za djecu s poteškoćama u razvoju, te su onda osnovali i ligu u kojoj se djeca natječu.
- To funkcionira tako da centri za down sindrom i autizam odabiru djecu za igru, te daju osobe koje treniraju djecu, a klubovi također daju trenere, ali i opremu za terene. Hrvatski nogometni savez je glavni pokrovitelj cijelog projekta i bez njih ovo ne bi bilo moguće. Sada je u planu organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s poteškoćama u razvoju, što je već prihvaćeno od Saveza, a pokrenulo je i lavinu pozitivnih reakciju u cijeloj Europi, veli nam Dario o ovom hvalevrijednom projektu.
Petra pak napominje kako sva djeca na natjecanjima dobivaju nagrade, medalje, pehare i svi su pobjednici samim sudjelovanjem, te naglašava da je lijepo vidjeti djecu i roditelje kako su sretni što mogu biti aktivni u društvu. Svjedočili su, kaću nam, mnogim pozitivnim događajima koji nastaju isključivo kroz ovakva natjecanja.
Akademija zdravog življenja poziva sve mlade ljude da im se pridruže na korist cijele zajednice, od projekata humanitarnih akcija za potrebite, pa do sportskih događanja. Napominju da pojedinci koji se iskažu mogu, ako to žele, ostati i raditi zajedno s njima.