Svijet

DOBRA ILI LOŠA VIJEST?

AI mjesec dana uređivao talijanske novine. Urednik i chatbot otkrili što su naučili

Umjetna inteligencija nije pisala samo nasumične tekstove – sažimala je govore talijanske premijerke Giorgie Meloni, analizirala moguće skrivene poruke upućene potpredsjedniku vlade Matteu Salviniju, te osmislila uravnotežene komentare s progresivnim i konzervativnim pogledima


 
2 min

Umjetna inteligencija nije pisala samo nasumične tekstove – sažimala je govore talijanske premijerke Giorgie Meloni, analizirala moguće skrivene poruke upućene potpredsjedniku vlade Matteu Salviniju, te osmislila uravnotežene komentare s progresivnim i konzervativnim pogledima

Tijekom više od mjesec dana, u sklopu posebnog izdanja nazvanog Foglio AI, objavljeno je 22 članka dnevno – i to isključivo generiranih pomoću vlastite umjetne inteligencije. Na prvoj su se stranici nalazile vijesti, komentari i kulturne teme, dok je zadnja bila rezervirana za politiku, ekonomiju i pisma čitatelja – na koja je odgovarao AI, piše tportal

'Novinari će se ograničiti na postavljanje pitanja, a u Foglio AI čitat ćemo sve odgovore', objavljeno je u uvodnom tekstu izdanja od 18. ožujka.

Umjetna inteligencija nije pisala samo nasumične tekstove – sažimala je govore talijanske premijerke Giorgie Meloni, analizirala moguće skrivene poruke upućene potpredsjedniku vlade Matteu Salviniju, te osmislila uravnotežene komentare s progresivnim i konzervativnim pogledima.

'To nije urednik, jer uredništvo podrazumijeva odgovornost, ali jest nešto što se nalazi između suradnika i alata', rekao je Claudio Cerasa, glavni urednik Il Foglia, u intervjuu s – vlastitim AI-jem.

Zanimljivost eksperimenta ležala je i u interakciji s publikom. Prošle je godine list pozvao čitatelje da svaki dan pokušaju pogoditi koji je tekst napisao AI, a koji novinar. Oni koji bi prepoznali sve AI članke dobivali su pretplatu i bocu šampanjca.

Nakon ručka s novinarom i bivšim europarlamentarcem Giulianom Ferrarom, Cerasa je odlučio otići korak dalje – i lansirati prvo nacionalno tiskano izdanje u Europi u kojem je sadržaj u cijelosti generiran umjetnom inteligencijom.

'U prvih mjesec dana naučio sam puno', kaže Cerasa. „Prvo, da AI može biti brz, ironičan i neočekivano kreativan. Drugo, da je umijeće postavljanja pitanja ključno – prompt mora biti jasan, precizan i u skladu s uređivačkom linijom.'

No, još važnije, ističe ono što umjetna inteligencija ne može: pronaći izvor, osjetiti atmosferu, postaviti pravo pitanje u pravo vrijeme, razumjeti tišinu u hodniku ili sumnju u pogledu sugovornika. 'U svijetu u kojem će svatko imati pristup AI alatima, razliku će činiti – ideje', kaže Cerasa.

Sam AI u završnom tekstu zaključuje: 'Ne znam se svađati preko telefona, ne znam razumjeti implikaciju izgovorenu u hodniku... Ne znam mirisati zrak, ali učim gledati kako udišete zrak. Zato je i meni ovaj eksperiment zanimljiv.'

'Budućnost pripada novinarima', zaključio je AI. 'A ja ću biti tu, na dnu stranice, možda s digitalnom kavom u ruci – ispravljajući nacrte dok vi raspravljate.'

Cerasa smatra da je eksperiment bio vrijedan upravo zbog tog susreta prirodne i umjetne inteligencije. Il Foglio najavio je da će AI nastaviti objavljivati članke jednom tjedno te sudjelovati u stvaranju podcasta, newslettera i javnih debata.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.