Svijet

pripajaju se europskoj

Baltičke zemlje napuštaju rusku električnu mrežu

"Uzimamo Rusiji mogućnosti korištenja elektroenergetskog sustava kao alata za geopolitičku ucjenu", izjavio je litavski ministar energetike Žygimantas Vaičiunas. Šeefica europske diplomacije Kaja Kallas, bivša estonska premijerka, pozdravila je na X-u "pobjedu demokracije"


 
3 min
HINA
Pixabay

"Uzimamo Rusiji mogućnosti korištenja elektroenergetskog sustava kao alata za geopolitičku ucjenu", izjavio je litavski ministar energetike Žygimantas Vaičiunas. Šeefica europske diplomacije Kaja Kallas, bivša estonska premijerka, pozdravila je na X-u "pobjedu demokracije"

Baltičke su se zemlje jutros su se počele odvajati od ruske električne mreže kako bi se pripojile europskom sustavu, procesom koji je započeo prije mnogo godina, a invazija Moskve na Ukrajinu učinio ga je hitnim.

Tri baltičke zemlje, bivše sovjetske republike, članice Europske unije i NATO-a od 2004., skidaju se s ruske mreže, s kojom su povezane još iz vremena SSSR-a, kako bi spriječile Moskvu da to upotrijebi kao oružje protiv njih.

"Mogu potvrditi da je proces isključenja započeo u 06:00" po lokalnom vremenu, rekao je za AFP Matas Noreika, glasnogovornik javnog operatera litavske nacionalne električne mreže Litgrid.

"Uzimamo Rusiji mogućnosti korištenja elektroenergetskog sustava kao alata za geopolitičku ucjenu", izjavio je litavski ministar energetike Žygimantas Vaičiunas.

Šefica europske diplomacije Kaja Kallas, bivša estonska premijerka, pozdravila je na X-u "pobjedu demokracije".

Službene proslave planirane su u sve tri zemlje. Latvija će u subotu fizički presjeći električni kabel koji je povezuje s Rusijom, a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen trebala bi u nedjelju prisustvovati ceremoniji s baltičkim čelnicima u Vilniusu u Litvi.

"Spremni smo", objavio je litavski premijer Gintautas Paluckas na X-u, hvaleći "početak nove ere energetske neovisnosti" za tri zemlje.

Proces je trajao godinama zbog brojnih tehnoloških i financijskih problema i potrebe da se u međuvremenu diverzificira opskrba, posebice podmorskim kabelima.

Promjena je postala hitna nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022., koja je ponovno probudila strahove među baltičkim narodima da će oni biti sljedeći na meti Moskve.

Sve tri zemlje su tada su prestale kupovati ruski plin i električnu energiju, ali njihove električne mreže ostale su povezane s Rusijom i Bjelorusijom, dok je frekvenciju opskrbe regulirala Moskva.

Tako su i dalje ovisili o Rusiji za stabilan protok električne energije, ključan za uređaje koji zahtijevaju pouzdano napajanje, posebno u industrijskim procesima.

"Moguće provokacije"

Nakon što se tri baltičke zemlje isključe iz ruske mreže, radit će u "izoliranom načinu rada" oko 24 sata kako bi testirale svoju mrežnu frekvenciju.

"Moramo provesti testove kako bismo osigurali stabilnost našeg energetskog sustava za Europu", rekao je Rokas Masiulis, čelnik Litgrida.

Baltičke države tada će se pridružiti europskoj mreži preko Poljske. Litavski i poljski dužnosnici započet će proces sinkronizacije oko podneva u nedjelju.

Vlasti su upozorile da bi moglo doći do problema.

"Mogući su različiti kratkoročni rizici, poput kinetičkih (vojnih) operacija protiv kritične infrastrukture, kibernetičkih napada i kampanja dezinformiranja" koje provodi Rusija, priopćio je litavski Odjel državne sigurnosti.

Poljski elektroenergetski operater PSE najavio je slanje helikoptera i dronova za nadzor veze s Litvom.

Latvijski predsjednik Edgars Rinkevičs rekao je na javnom kanalu LTV1 da tri zemlje, iako "potpuno spremne", ne mogu "isključiti moguće provokacije".

U Estoniji će policija i volonteri biti stacionirani na kritičnoj električnoj infrastrukturi do sljedećeg vikenda zbog opasnosti od sabotaže.

Nekoliko podmorskih telekomunikacijskih i energetskih kabela oštećeno je u Baltičkom moru posljednjih mjeseci. Stručnjaci i političari optužuju Rusiju za vođenje hibridnog rata, što Moskva negira.

Za Rusiju ovo odvajanje znači da njezina eksklava Kalinjingrad, smještena između Litve, Poljske i Baltičkog mora, ostaje odsječena od ruske glavne mreže, ostavljajući je da sama održava svoj elektroenergetski sustav.

Baltičke zemlje potrošile su gotovo 1,6 milijardi eura od 2018. na nadogradnju mreža, dok je Moskva potrošila 100 milijardi rubalja (1 milijarda dolara), uključujući izgradnju nekoliko elektrana na plin u Kalinjingradu.


Nastavite čitati

Svijet
 

Studentski pokret zatražio raspuštanje parlamenta i izvanredne izbore u Srbiji

Istaknuvši uvjerenje da je "demokracija jedini ispravan način izlaska iz krize" na platformi X pozvali su građane da podrže listu "kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriju Srbije prenijeti svoje povjerenje, kako bi na vagi pravde prevagnula istina“. Naglašavaju i da su korijeni korupcije vlasti isuviše duboko prodrli u državne institucije, kojima je tako onemogućen neovisan rad

Svijet
 

Parolin i Tagle najspominjaniji kandidati za papu

Iskusni diplomat koji je 12 godina surađivao s papom Franjom, kardinal Pietro Parolin dobro je poznat u Rimu i inozemstvo te je ozbiljan kandidat za idućeg papu. Favorit za novog papu iz Azije, filipinski kardinal Luis Antonio Tagle karizmatičan je umjerenjak kojeg se često naziva "azijskim Franjom"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.