Svijet

'pravo Čilea na dio Antarktike'

Čileanski predsjednik u posjetu Južnom polu, tek treći čelnik na tom mjestu

Još samo dva svjetska čelnika posjetila su Južni pol prije ljevičarskog čileanskog predsjednika Borica: premijeri Novog Zelanda i Norveške * Predsjednik je ustvrdio da je njegov posjet postaji Južnog pola Amundsen-Scott ponovno potvrdio pravo Čilea na suverenitet nad dijelom Antarktike


 
2 min
HINA

Još samo dva svjetska čelnika posjetila su Južni pol prije ljevičarskog čileanskog predsjednika Borica: premijeri Novog Zelanda i Norveške * Predsjednik je ustvrdio da je njegov posjet postaji Južnog pola Amundsen-Scott ponovno potvrdio pravo Čilea na suverenitet nad dijelom Antarktike

Čileanski predsjednik Gabriel Boric postao je prvi čelnik neke američke zemlje i tek treći u svijetu koji je posjetio Južni pol, stigavši u američku bazu na tom teritoriju, prenosi u subotu BBC.

Predsjednik je ustvrdio da je njegov posjet postaji Južnog pola Amundsen-Scott ponovno potvrdio pravo Čilea na suverenitet nad dijelom Antarktike.

"Ovo je prekretnica za nas", rekao je Boric u snimci prikazanoj na čileanskoj televiziji, dodajući da je "to prvi put da je čileanski predsjednik na Južnom polu i govori o čileanskoj misiji na Antarktici".

Boric je putovao sa skupinom znanstvenika i nekoliko članova vlade, uključujući ministre oružanih snaga i okoliša, priopćio je njegov ured.

Predsjednik je rekao da posjetom naglašava odlučnost Čilea da igra ključnu ulogu u znanstvenim projektima na tom području, posebno onima koji se tiču ​​klimatskih promjena.

Vlada je u priopćenju rekla da su se istraživački centri, sveučilišta, diplomati i oružane snage ujedinili kako bi osigurali da Čile postane svjetski ulaz na Antarktiku.

Ljevičarski predsjednik Boric pobijedio je na predsjedničkim izborima u Čileu 2021. godine i tako s 35 godina postao najmlađi čelnik te zemlje

Još samo dva svjetska čelnika posjetila su Južni pol prije Borica: premijeri Novog Zelanda i Norveške.

Godine 2007. tadašnja novozelandska premijerka Helen Clark, a nakon nje 2011. norveški premijer Jens Stoltenberg, podsjeća čileanski ured predsjednika.

Jens Stoltenberg proslavio je 14. prosinca 1911. stotu obljetnicu prve ekspedicije koja je stigla do Južnog pola, predvođena norveškim istraživačem Roaldom Amundsenom.

Nekoliko zemalja, uključujući Čile, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku, Norvešku, Australiju, Novi Zeland i Argentinu, polažu pravo na dijelove Antarktike, a tamo su prisutne još mnoge druge zemlje.

Sporazumom o Antarktici iz 1959. zaključeno je da se ona može iskorištavati samo u miroljubive svrhe.


Nastavite čitati

Svijet
 

MORH: Hrvatski vojnici u Kašmiru nisu ugroženi

U misiji vojnih promatrača Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu UNMOGIP nalazi se sedmero pripadnika Oružanih snaga. Tijekom sukoba na području Kašmira oni su se nalazili u svojim postajama, udaljenima od 10 do 30 kilometara, te nisu bili neposredno ugroženi, stoji u priopćenju MORH-a

Svijet
 

SRBIJA Prisilnom deportacijom hrvatske državljanke pokazat će da se vratio - fašizam

Odvjetnik Rajić naglasio je da Arien Stojanović Ivković neće dobrovoljno napustiti teritorij Srbije i rastati od svoje obitelji, jer se ne želi 'povinovati bezakonju i arbitrarnosti koju provode vidljive i 'nevidljive sile' u srpskim institucijama i pravosuđu'. "Neka oni koji su donijeli ovu besramnu i nezakonitu odluku, učine i posljednji korak i njezinom prinudnom deportacijom pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Europu, u 21. stoljeću"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.