Svijet

IZBORNI POBJEDNIK

Fico: Prioritet nove vlade provjere na granici s Mađarskom. "Morat će se upotrijebiti sila"

Fokus Ficove kampanje bio je protivljenje ilegalnoj migraciji, kritiziranje prijelazne vlade što nije učinila više i što nije suspendirala šengenska pravila "otvorenih granica"


 
1 min
Ilustracija

Fokus Ficove kampanje bio je protivljenje ilegalnoj migraciji, kritiziranje prijelazne vlade što nije učinila više i što nije suspendirala šengenska pravila "otvorenih granica"

Slovačka treba ponovno uspostaviti granične kontrole s Mađarskom kako bi zaustavila priljev ilegalnih migranata, rekao je u nedjelju izborni pobjednik Robert Fico, označivši to pitanje kao jedan od prioriteta buduće vlade.

Fico i njegova stranka SMER-SSD u najboljoj su poziciji za formiranje sljedeće vlade u Slovačkoj koja ima 5,5 milijuna stanovnika, nakon što je osvojio gotovo 23 posto glasova na subotnjim izborima, što stranku čini najsnažnijom u novom parlamentu.

Fokus Ficove kampanje bio je protivljenje ilegalnoj migraciji, kritiziranje prijelazne vlade što nije učinila više i što nije suspendirala šengenska pravila "otvorenih granica".

Trostruki bivši premijer rekao je da su potrebne kontrole duž cijele slovačke granice s Mađarskom.

"Jedna od prvih odluka vlade mora biti naredba ponovnih uspostavljanja graničnih provjera s Mađarskom", rekao je Fico na konferenciji za medije.

"To neće biti lijepa slika"; rekao je, dodavši da će se morati upotrijebiti sila.

Sve veći broj ilegalnih migranata ulazi u Slovačku proteklih godina, kako se zemlja nalazi na ruti prema Njemačkoj i zapadnoj Europi.

Migranti, pretežno mladići s Bliskog istoka i Afganistana, uglavnom dolaze preko tzv. balkanske rute, ulazeći u Mađarsku preko Srbije, unatoč čeličnoj ogradi mađarskog premijera Viktora Orbana koju je dao izgraditi 2015. godine nakon što je Europu potresla migrantska kriza.


Nastavite čitati

Svijet
 

Rusija blizu postizanja ciljeva u Ukrajini

Ruska invazija na Ukrajinu 2022. dovela je do više desetaka tisuća poginulih i milijuna raseljenih ljudi te prouzročila najveću krizu u odnosima između Moskve i zapada od kubanske raketne krize 1962.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.