Kubanska električna mreža je u subotu ujutro ponovo pala te je po drugi puta cijela zemlja bez struje, nekoliko sati nakon što su vlasti objavile da su počele vraćati opskrbu električnom energijom.
CubaDebate, jedan od državnih medija, prenosi da je mrežni operater UNE izvijestio da je u šest sati ujutro došlo do "potpunog isključenja nacionalnog elektroenergetskog sustava".
"UNE radi na ponovnoj uspostavi sustava", stoji u priopćenju mrežnog operatera.
Kubanska električna mreža je u petak oko podneva doživjela potpuni kolaps nakon kvara na elektrani Antonio Guiteras i ostavila više od 10 milijuna ljudi bez struje.
Nestanak struje predstavlja novi golemi problem na otoku gdje je život postao sve nepodnošljiviji, a stanovnici pate od nestašice hrane, goriva, vode i lijekova.
I prije kolapsa električne mreže, komunistička vlada je nakon tjedana velikih nestašica električne energije u petak zatvorila škole i dio industrije i poslala većinu državnih službenika kući u posljednjem pokušaju da zadrži opskrbu strujom.
Rekreacijske i kulturne aktivnosti, uključujući noćne klubove, također su obustavljene.
U petak navečer u dijelovima glavnog grada Havane, uključujući neke od glavnih gradskih bolnica, svjetla su se ponovno upalila pa su se stanovnici ponadali da će se opskrba električnom energijom vratiti.
Operator nije ponudio objašnjenje zašto je u subotu ponovo došlo do pada mreže i koliko će trebali vremena da se opskrba električnom energijom ponovo uspostavi.
Vlada nestanke struje unazad nekoliko tjedana, često po 10 do 20 sati na dan, pripisuje lošoj infrastrukturi, nedostatku energenata i povećanom potražnjom.
Snažni vjetrovi koji su započeli s uraganom Milton prošli tjedan smanjili su sposobnost Kube da nabavlja gorivo s brodova, rekli su dužnosnici.
Isporuke goriva toj otočnoj državi su ove godine značajno pale jer su ključni saveznici vlade u Havani - Venezuela, Rusija i Kina, smanjile izvoz Kubi.
Najveći opskrbljivač Kube naftom, Venezuela, smanjila je subvencionirane isporuke nafte otoku na prosječnih 32.600 barela dnevno u prvih devet mjeseci ove godine, što je jedva polovica od 60.000 barela dnevno isporučenih u istom razdoblju 2023., prema podacima praćenja plovila i internim otpremnim dokumentima venezuelske državne tvrtke PDVSA.
Kubanska vlada također krivi američki trgovinski embargo, kao i sankcije koje je uveo nekadašnji predsjednik Donald Trump, za poteškoće u nabavi goriva i rezervnih dijelova za rad postrojenja na naftu.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće rekao je da Sjedinjene Države nisu krive za nestanak struje na otoku, niti za cjelokupnu energetsku situaciju na Kubi.