Kad je riječ o ublažavanju ili uklanjanju sankcija koje su zbog rata nametnute Rusiji, nekim saveznicima Kijeva neće se dopasti ideja da se one maknu dok ruska vojska kontrolira značajne dijelove Ukrajine. Da bi Europska unija uklonila sankcije koje je nametnula Moskve, sve članice moraju biti suglasne
Kad je riječ o ublažavanju ili uklanjanju sankcija koje su zbog rata nametnute Rusiji, nekim saveznicima Kijeva neće se dopasti ideja da se one maknu dok ruska vojska kontrolira značajne dijelove Ukrajine. Da bi Europska unija uklonila sankcije koje je nametnula Moskve, sve članice moraju biti suglasne
Prijedlog primirja između Ukrajine i Rusije koji su američki dužnosnici svojim europskim kolegama predstavili u četvrtak u Parizu uključuje zamrzavanje sukoba te privremeni prekid razgovora o ulasku Ukrajine u Sjevernoatlantski savez, piše Bloomberg.
Europski dužnosnici koji su upoznati s razgovorima koji su se vodili u glavnom gradu Francuske rekli su i da će ukrajinski teritorij koji se nalazi pod kontrolom Rusije do daljnjega ostati pod njezinom kontrolom, prenosi Jutarnji list
Raspravama u Parizu nazočili su predsjednik Francuske Emmanuel Macron i izaslanik SAD-a Steve Witkoff. Uz njih, prisutni su bili i ministar vanjskih poslova SAD-a Marco Rubio te savjetnici za nacionalnu sigurnost i pregovarači iz Francuske, Njemačke, Velike Britanije i Ukrajine.
Rubio je u petak rekao da je administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa spremna povući se iz pregovora ako ubrzo ne dođe do nekog napretka. Potpredsjednik SAD-a J. D. Vance rekao je u petak u Rimu da je "optimističan" u vezi sa šansama da se okonča rat između Ukrajine i Rusije.
Bloomberg je ranije rekao da su američki dužnosnici nagovijestili da žele da se potpuni prekid vatre dogovori unutar nekoliko idućih tjedana. Spomenute će se zemlje idućeg tjedna sastati u Londonu u Engleskoj kako bi nastavile raspravu o primirju.
Jedan je dužnosnik rekao da se planovi koji su izloženi u Parizu moraju predstaviti Kijevu. Oni neće biti konačni dogovor, a Europa okupirani ukrajinski teritorij neće priznati kao ruski.
Kad je riječ o ublažavanju ili uklanjanju sankcija koje su zbog rata nametnute Rusiji, nekim saveznicima Kijeva neće se dopasti ideja da se one maknu dok ruska vojska kontrolira značajne dijelove Ukrajine. Da bi Europska unija uklonila sankcije koje je nametnula Moskve, sve članice moraju biti suglasne.
Dužnosnici koji su sudjelovali u pregovorima rekli su da će eventualni dogovor biti nesiguran ako Rusija ne pristane na obustavu vatre te ako Ukrajina ne dobije sigurnosne garancije.
Američki ministar Rubio rekao je da sigurnosne garancije nisu "nelegitimna želja", ali da pregovarači još nisu došli do tih detalja. "Svaka suverena nacija na Zemlji ima pravo braniti se. Ukrajina će imati pravo braniti se te postići razne bilateralne dogovore s različitim zemljama", rekao je Rubio.
Nakon što je Rubio razgovarao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovim, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova SAD-a Tammy Bruce rekla je da Amerika želi da se rat u Ukrajini okonča te da je svim dionicima predstavila okvir za dugotrajan i održiv mir.
Kijev je već pristao na prekid vatre te ustvrdio da Moskva također mora na njega pristati. Kijev kaže da se ni o čemu drugom ne može govoriti dok sukob traje. Ukrajinska je delegacija u Parizu bila zadužena za rasprave o provedbi mirovnog sporazuma te mirotvorcima koji će ga osiguravati.
Europski su dužnosnici rekli da su razgovori u Parizu bili konstruktivni i pozitivni. Rubio je nakon pregovora rekao da Amerika neće sudjelovati o ovom pothvatu ako će on trajati tjednima ili mjesecima. "Moramo unutar idućih nekoliko dana utvrditi je li ovo izvedivo u idućih nekoliko tjedana. Ako je, sudjelovat ćemo. Ako nije, imamo druge prioritete", rekao je Rubio.
Rusija je nastavila bombardirati ukrajinske gradove nakon što je odbacila dogovor o prekidu vatre u Crnom moru. Kremlj je rekao da je prekid vatre koji je obuhvaćao energetsku infrastrukturu istekao u petak.
U Parizu se govorilo i o tzv. snagama uvjeravanja - postrojbama koje bi garantirale da Rusija i Ukrajina neće kršiti odrednice sporazuma. Te bi snage trebale brinuti i o tome da ukrajinska vojska ima dovoljno ljudstva i resursa za djelovanje.
Američki izaslanik Steve Witkoff rekao je da se sporazum vrti oko "pet teritorija". Rusija traži da svaki mirovni sporazum uključuje priznanje ukrajinskih regija koje je zauzela od 2014. naovamo - poluotoka Krima te Zaporiške, Hersonske, Luganske i Donjecke oblasti. Moskva je pristanak na prekid vatre vezala uz ukidanje nekih sankcija koje su joj nametnute, a zatražila je i da se Ukrajini prestane slati oružje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u četvrtak da je Steve Witkoff "preuzeo rusku strategiju" te on nema pravo pregovarati o ukrajinskom teritoriju jer on pripada "ukrajinskom narodu". "Sve dok prekid vatre ne stupi na snagu, nećemo raspravljati o teritoriju. Ukrajinski teritorij nikad nećemo priznati kao ruski", rekao je Zelenski.
Kennedy, bivši odvjetnik za zaštitu okoliša, poznat je kao skeptik prema cjepivima i osnovao je anticjepnu skupinu Children's Health Defense, koja je podnijela tužbe na državnim i saveznim sudovima zbog uobičajenih cijepljenja, uključujući ospice
Vjeruje se da Ukrajina ima oko pet posto svjetskih rezervi rijetkih zemnih metala i minerala poput grafita, titana i litija, ali mnoga područja trenutno su pod kontrolom ruske vojske. Za Ukrajinu se također kaže da ima oko 20 posto svjetskih rezervi grafita, koji je potreban za baterije, a ima i velike rezerve mangana, titana i litija
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.